Ako uzatvoriť zmluvu o výpožičke bytu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Ako uzatvoriť zmluvu o výpožičke bytu?

Dobrý deň, syn mojej priateľky týral svoju priateľku, ktorá má 5-mesačného syna, a momentálne čaká vo väzbe na súd. Měli spolu prenajatý byt, ktorý si však ona sama z materskej nemôže dovoliť platiť. Rada by som jej pomohla ponukou prenájmu môjho bytu. Momentálne je totiž prázdny a ja ho platím. Mám dospelú dcéru s priateľom, ktorá študuje mimo bydliska. Aj keď momentálne byt nepotrebuje, situácia sa môže zmeniť. Ak do zmluvy o prenájme bytu dám výpovednú lehotu z rodinných dôvodov a bod, že podpísaním zmluvy sa vzdáva práv chránenej osoby, musí moja dcéra potom byt opustiť? Ďakujem.

Odpoveď: Ako uzatvoriť zmluvu o výpožičke bytu?

Dobrý deň.

Vo Vašom prípade je možné uzatvoriť buď nájomnú zmluvu (odplatná zmluva) alebo zmluvu o výpožičke (bezodplatná).Občiansky zákonník pojem chránená osoba nepozná, s týmto pojmom sa stretávame v trestnom práve.

Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať. Touto zmluvou teda prenecháva požičiavateľ vypožičiavateľovi nejakú vec na užívanie, po dohodnutú dobu. Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.

V prípade, že sa rozhodnete uzatvoriť zmluvu o výpožičke, je potrebné v nej stanoviť dobu výpožičky (odporúčam kratšiu dobu) a zároveň si môžete určiť dôvody odstúpenia od zmluvy (výpoveď zmluvy s výpovednou lehotou je možná len pri zmluve uzavretej na dobu neurčitú). Tým, že uplynie doba výpožičky alebo uplatnite odstúpenie od zmluvy, je Vaša priateľka povinná vec vrátiť bez ohľadu na to, či je alebo nie je chránenou osobou v zmysle trestného práva. Po ukončení zmluvy môžete s ňou opätovne uzatvoriť novú zmluvu o výpožičke.