Výpožička auta v dedičskom konaní

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Výpožička auta v dedičskom konaní

Dobrý deň, rád by som dostal odpoveď na nasledujúcu otázku: Moja stará mama bude dediť majetok po svojej sestre a jej manželovi. Súčasťou majetku je aj motorové vozidlo. Stará mama mi chce auto požičať už pred dedičským konaním. Po dedičskom konaní by sa auto riadne previedlo do môjho vlastníctva. Otázka: Môžem si auto požičať a užívať ho ešte pred dedičským konaním, keďže aktuálnym majiteľom vozidla už nie je živý? Nie je tam nejaký právny problém? Vopred ďakujem za zodpovedanie otázky.

Odpoveď: Výpožička auta v dedičskom konaní

Dobrý deň, v našom právnom poriadku platí, že osoba nadobúda dedičstvo smrťou poručiteľa. Rozhodnutie vydané notárom ako súdnym komisárom je už iba formálnym potvrdením o spôsobe nadobudnutia majetku po smrti poručiteľa. Tak ako ste sám uviedli, až po právoplatnom ukončení dedičského konania sa Vaša stará mama oficiálne stane majiteľom motorového vozidla. Pri "požičaní" motorových vozidiel odporúčame klientom spísať buď zmluvu o bezplatnom užívaní motorového vozidla alebo zmluvu o výpožičke. Práve v tomto smere by mohol vo Vašom prípade nastať problém. Ak by totiž bola zmluva podpísaná pred skončením dedičského konania, policajti by mohli skúmať, ako Vám táto osoba požičať motorové vozidlo. Museli by ste preukázať, že pôvodný majiteľ zomrel a Vaša stará mama je jedinou dedičkou po nej. Jedinou z dôvodu, že v prípade viacerých dedičov nie je možné vopred predpokladať akým spôsobom nadobudnú dedičstvo, až kým nie je vydané rozhodnutie o spôsobe nadobudnutia dedičstva.