Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Predkupné právo, doporučený list od spolumajiteľov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Žilina

Otázka: Predkupné právo, doporučený list od spolumajiteľov

Dobrý deň, som spolumajiteľka domu, ktorý má viac spoluvlastníkov. Niektorí spoluvlastníci mi v predbežnom rozhovore prisľúbili, že sú ochotní pristúpiť k darovacím zmluvám, ale niektorí si to časom rozmysleli a poslali mi doporučený list, v ktorom mi oznámili, že sú mi ochotní predať svoj podiel za trhovú cenu domu. Mám takýto list považovať za upozornenie, že ak naň nebudem reagovať, môžu svoj podiel predať tretej osobe? (V liste boli uvedené údaje z katastra a stála tam veta, ktorú som uviedla vyššie, že si môžem od nich odkúpiť ich podiel.) Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Predkupné právo, doporučený list od spolumajiteľov

Dobrý deň,

vo Vašej situácii je dôležité pochopiť, ako funguje predkupné právo podielových spoluvlastníkov. Podľa Občianskeho zákonníka, ostatní spoluvlastníci majú predkupné právo na podiely patriace iným spoluvlastníkom, pokiaľ nejde o prevod na blízku osobu. Toto právo znamená, že ak majú záujem, musia im byť podiely ponúknuté za rovnakých podmienok, aké by platili pre tretiu osobu.

List, ktorý ste od spoluvlastníkov dostali, môže byť chápaný ako ponuka v rámci uplatňovania tohto predkupného práva. Ak na túto ponuku nereagujete, umožníte im ponúknuť podiel tretej osobe, avšak len za rovnaké podmienky. Ak sú podmienky odlišné, je možné predošlú kúpu napadnúť.

Preto odporúčam zvážiť odpoveď na ponuku s ohľadom na predkupné právo a právnu istotu do budúcnosti.