Máte
otázku?

Ako uplatniť náhradu škody na zdraví?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ako uplatniť náhradu škody na zdraví?

Dobry den, v trestnom konani mi mi posudkovy lekar napisal len nevyhnutny cas liecenia 3 tyzdne a nie trvale nasledky. Na PN som bola do semptembra s tym, ze tazkosti mam doteraz. Preto sa informujem, na koho a kde sa mam obratit, ci je to este v lehote. Mala som podvrtnutu krcnu chrbticu a prasknuty stavec v krcnej chrbtici, s trpnutim lavej ruky a nemozem namahat krcnu chrbticu. Taktiez som navstevovala psychologa, pretoze dotycny bol opity a odvtedy mam strach, ked si niekto v okoli vypije. Dakujem za informacie.

Odpoveď: Ako uplatniť náhradu škody na zdraví?

Dobrý deň, v prípade, že Vám v trestnom konaní nebola priznaná náhrada škody v presnej výške, musíte si náhradu škody na zdraví uplatniť na civilnom súde. Pre vyčíslenie náhrady škody na zdraví je potrebné nechať si vypracovať lekársky posudok o náhrade za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia. V predmetnom lekárskom posudku lekár zhodnotí všetky Vaše zranenia a vrátane psychických ťažkostí. Každý priznaný bod podľa druhu poškodenia zdravia, je ohodnotený určitou sumou, ktorá tvorí súčasť náhrady škody na zdraví. Súčasne môžete požadovať aj náhradu liečebných nákladov (náklady navštevovanie ambulancie, nákup liekov) a prípadne aj ušlú mzdu z dôvodu Vašej práceneschopnosti.  

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Ako uplatniť náhradu škody na zdraví? (Občianske právo)

Dobrý večer! Prosím veľmi o radu. Chcela by som žalovať nemocnicu v Rakúsku, keď, že mám ujmu na zdraví vďaka, ktorej už nebudem mať nikdy deti. Pred rokom v marci som rodila v Rakúsku pôrod nebol veľmi jednoduchý, a tak zdravotná sestra na mne urobila Kristellovu metódu vďaka, ktorej mi praskla maternica. Bola som vo veľmi väzňom stave dokonca až v smrteľnom, keď, že som mala veľké krvácanie do brucha. Mám pocit, že pochybila nemocnica, keď, že po pôrode ma vôbec nekontrolovali. Keby nebolo mojej mami asi by som umrela na vykrvácanie, keď, že sa pozrela pod paplón a ja ležala v zakrvavenej posteli až potom sa začali sestričky starať. Preto prosím ma cenu nemocnicu žalovať alebo už je to premárnený čas? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Ako uplatniť náhradu škody na zdraví?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.06.2018)

Dobrý deň,

vzhľadom na skutočnosť, že ide o rakúsku nemocnicu, je potrebné obrátiť sa na advokáta, ktorý sa venuje rakúskemu právu a prebrať s ním možnosti, ktoré v tejto situácii máte. Naša advokátska kancelária sa venuje len slovenskému právu. Podľa slovenského práva by ste mohli žalovať nemocnicu, pretože by sa mohlo jednať o prípad zodpovednosti za škodu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako uplatniť náhradu škody na zdraví? (Občianske právo)

Chcem sa opýtať, dokedy sa môžu uplatniť v civilnom konaní trvalé následky na zdraví, keď mi neboli priznané ale len nevyhnutná doba liečenia 3 týždne? Dokedy môžem podať žalobu na civilný súd? Ďakujem.

Odpoveď: Ako uplatniť náhradu škody na zdraví?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 25.08.2017)

Dobrý deň, v zmysle § 106 Občianskeho zákonníka platí, že právo na náhradu škody sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá. Najneskoršie sa právo na náhradu škody premlčí za tri roky, a ak ide o škodu spôsobenú úmyselne, za desať rokov odo dňa, keď došlo k udalosti, z ktorej škoda vznikla; to neplatí, ak ide o škodu na zdraví. 

Z uvedeného vyplýva, že pre jednotlivé čiastkové nároky, ktoré tvoria náhradu škody na zdraví, platí len subjektívna dvojročná premlčacia doba. V uvedenom prípade začína plynúť od momentu, kedy možno objektívne ohodnotiť rozsah trvalých následkov, teda keď sú k dispozícii skutkové okolnosti, z ktorých možno rozsah škody na zdraví zistiť a to napr. v podobe lekárskeho posudku. Druhým predpokladom je Vaša vedomosť o tom, kto Vám za spôsobenú škodu zodpovedá.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako uplatniť náhradu škody na zdraví?" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku