Ako uplatniť náhradu škody na zdraví?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako uplatniť náhradu škody na zdraví?

Dobrý deň, v trestnom konaní mi posudkový lekár určil len nevyhnutný čas liečenia na 3 týždne a nenapísal žiadne trvalé následky. Na pracovnej neschopnosti som bola až do septembra a ťažkosti pociťujem dodnes. Preto sa chcem informovať, na koho a kde sa mám obrátiť a či som ešte v lehote. Utrpela som podvrtnutú krčnú chrbticu a prasknutý stavec v krčnej chrbtici, s trpnutím ľavej ruky a neschopnosťou namáhať krčnú chrbticu. Taktiež som navštevovala psychológa, pretože dotknutá osoba bola opitá a odvtedy cítim strach, keď si niekto v okolí vypije. Ďakujem za informácie.

Odpoveď: Ako uplatniť náhradu škody na zdraví?

Dobrý deň, v prípade, že Vám v trestnom konaní nebola priznaná náhrada škody v presnej výške, musíte si náhradu škody na zdraví uplatniť na civilnom súde. Pre vyčíslenie náhrady škody na zdraví je potrebné nechať si vypracovať lekársky posudok o náhrade za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia. V predmetnom lekárskom posudku lekár zhodnotí všetky Vaše zranenia a vrátane psychických ťažkostí. Každý priznaný bod podľa druhu poškodenia zdravia, je ohodnotený určitou sumou, ktorá tvorí súčasť náhrady škody na zdraví. Súčasne môžete požadovať aj náhradu liečebných nákladov (náklady navštevovanie ambulancie, nákup liekov) a prípadne aj ušlú mzdu z dôvodu Vašej práceneschopnosti.