Ako si uplatniť náhradu škody na zdraví v trestnom konaní?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako si uplatniť náhradu škody na zdraví v trestnom konaní?

Ako si mám uplatniť nárok na odškodnenie za bolesť v trestnom stíhaní pre zločin ublíženia na zdraví? Momentálne si nemôžem dovoliť advokáta z finančných dôvodov a chcel by som vedieť, na koho sa mám obrátiť.

Odpoveď: Ako si uplatniť náhradu škody na zdraví v trestnom konaní?

Dobrý deň, ako poškodený si môžete uplatniť náhradu škody na zdraví spôsobenú trestným činom v tzv. adhéznom konaní. Podľa § 46 ods. 3 Trestného poriadku, poškodený, ktorý má podľa zákona proti obvinenému nárok na náhradu škody, ktorá mu bola spôsobená trestným činom, je tiež oprávnený navrhnúť, aby súd v odsudzujúcom rozsudku uložil obžalovanému povinnosť nahradiť túto škodu; návrh musí poškodený uplatniť najneskoršie do skončenia vyšetrovania alebo skráteného vyšetrovania. Z návrhu musí byť zrejmé, z akých dôvodov a v akej výške sa nárok na náhradu škody uplatňuje. Uplatniť náhradu škody na zdraví alebo aj inú škodu teda môžete uplatniť najneskôr pri záverečnom preštudovaní vyšetrovacieho spisu, o úkone ktorom Vás vyšetrovateľ musí upovedomiť a predvolať naň. Súčasťou náhrady škody na zdraví je náhrada bolestného a sťaženia spoločenského uplatnenia, ktorého výška sa vypočítava na základe lekárskeho posudku podľa rozsahu spôsobených zranení. Súčasťou náhrady škody na zdraví je aj náhrada straty na zárobku, o ktorý ste boli v dôsledku svojej práceneschopnosti ukrátený alebo aj náhrada nákladov na liečenie. Všetky tieto nároky je potrebné vyčísliť a uplatniť buď v priebehu vyšetrovania alebo aj samostatnou občianskoprávnou žalobou na civilnom súde.