Dobrý deň,
na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :
Podľa ust. § 106 Občianskeho zákonníka platí :
"(1) Právo na náhradu škody sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá.
(2) Najneskoršie sa právo na náhradu škody premlčí za tri roky, a ak ide o škodu spôsobenú úmyselne, za desať rokov odo dňa, keď došlo k udalosti, z ktorej škoda vznikla; to neplatí, ak ide o škodu na zdraví."
Z uvedeného zákonného ustanovenia vyplýva, že pri škode na zdraví platí len subjektívna lehota 2 roky, ktorá sa počíta odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a kto za ňu zodpovedá. Je to tak preto, že poškodenie zdravia a následky poškodenia zdravia sa nemusia prejaviť ihneď, ale až po určitom časovom odstupe od samotnej "liečby", ktorou došlo k poškodeniu zdravia, môže dochádzať k postupného zhoršovaniu zdravotného stavu, k prejaveniu ďalších následkov nesprávnej liečby na konkrétnu chorobu a k poškodeniu zdravia aj v iných oblastiach ľudského organizmu.
Nie je to jednoduchá problematika aj z hľadiska toho, že je obtiažne preukazovať možnosť poskytnutie lepšej liečby v konkrétnom čase vzhľadom na výsledky lekárskej vedy a v nadväznosti na to na určenie čo najlepších postupov pre pacienta.
Vo veci nebude určite postačovať vyjadrenie lekárskej komory, ale prinajmenšom znalecký posudok odborného znaleckého ústavu.
Odporúčame kontaktovať predovšetkým lekára špecialistu, ktorý vie aspoň predbežne posúdiť Vás problém /prípadne hľadať možnosti aj v zahraničí, znalecký ústav - zoznam znalcov, ktorý vo veci by vypracoval znalecký posudok. Zoznam znalcov nájdete na stránke Ministerstva spravodlivosti SR. Odporúčame následne kontaktovať advokáta.