Ako skončiť pracovný pomer k určitému dňu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Ako skončiť pracovný pomer k určitému dňu?

Dobrý deň, chcela by som vedieť, kedy mám podať výpoveď, ak mám uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu určitu do 31. 8. 2015, ktorá bola uzatvorená 11. 6. 2012. Chcela by som ju predčasne ukončiť ku dňu 30. 6. 2015. Stačí mi podať žiadosť o výpoveď dohodou posledný deň ukončenia zmluvy, teda 30. 6. 2015, alebo musím to urobiť skôr? Mám nárok si ešte vybrať dovolenku? Musím mať nejakú výpovednú lehotu? Ďakujem.

Odpoveď: Ako skončiť pracovný pomer k určitému dňu?

Dobrý deň, najjednoduchším spôsobom ako ukončiť pracovný pomer k určitému dňu je uzavrieť so zamestnávateľom dohodu o skončení pracovného pomeru. Podľa § 60 Zákonníka práce, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom. Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. Odporúčam Vám preto, aby ste svojmu zamestnávateľovi navrhli predmetnú dohodu so skončením pracovného pomeru ku dňu, ktorý požadujete. Pri výpovedi, pracovný pomer skončí uplynutím výpovednej doby, ktorá začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca. Vzhľadom na to, že mi nie je známy obsah pracovnej zmluvy ako aj okolností doterajšieho čerpania dovolenky, nie je možné sa k otázke aktuálneho vybratia dní odpočinku vyjadriť.