Ako sa zbaviť dlhov?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Nitriansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Ako sa zbaviť dlhov?

Dobry den. Prosim Vas potreboval by som radu ohladom svojich dlhov. Uz som tak zadlzeny, ze neviem najst cestu ako sa tych dlhov dostat. Nemam ziaden majetok a s manzelkou mame styri deti, nase dlhy presiahli ciastku, ze aj keby som zarobil 1000 eur tak to nestiham platit. Sme na tom psichycky uz dost zle, jednoducho nas uz nebavi nic pretoze ta psichyka nas uz tak zdeptala, ze premyslame o uplnych somarinach, ze ak by sme vyhrali v nejakej lotrii, ze by sme si vyplatili vsetky dlhy, len dlhy aby clovek mohol zacat od zaciaku. Viem, ze existuje nejaka moznost oddlzenia, ale nemam ziadne financie. Prosim vas existuje nejaka moznost? Velmi pekne vas prosim poradte. Dakujem

Odpoveď: Ako sa zbaviť dlhov?

Dobrý deň, v zmysle zákona o konkurze a reštrukturalizácii (podľa Vašej otázky) ste v úpadku. V takom prípade môžete podať návrh na vyhlásenie konkurzu spolu s návrhom na oddlženie fyzickej osoby. Návrhy musia spĺňať presne zákonom predpísané náležitosti, z toho dôvodu Vám neodporúčam návrh vyhotoviť sám, ale nechajte si poradiť odborníkom. Samotný priebeh konkurze a oddlženia fyzickej osoby je proces veľmi zložitý a zdĺhavý. Všetky potrebné informácie si môžete nájsť na internete, kde o nich popísaných veľa článkov a venuje sa im veľa stránok.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Ako sa zbaviť dlhov? (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Mám problém s dlžníkom, 3 mesiace neplatí dlh a vyhýba sa. V apríli mal byt celý dlh splatený. Mám aj zmluvu, ale nieje tam napísaný dátum, do kedy mal byt dlh vyrovnaný. Viete mi prosím poradiť čo mám robiť? Ďakujem.

Odpoveď: Ako sa zbaviť dlhov?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.05.2020)

Dobrý deň,
odporúčame napísať dlžníkovi dopor. list minimálne email, kde ho vyzvete k úhrade dlhu vo Vami stanovenej lehote, určite teda splatnosť pohľadávky s upozornením, že márnym uplynutím lehoty vymáhanie dlžnej sumy postúpite na súd.

Ak na výzvu nebude reagovať, kontaktujte nás, aby sme vec vyriešili.

So súdmi komunikujeme elektronicky a platobný rozkaz bude vydaný do 10 prac. dní za splnenia zákonom stanovených podmienok.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa zbaviť dlhov? (Vymáhanie pohľadávok)

Áno máme BSM, ale ja som polovicu domu dostala darom od svokry a švagra, čítala som, že na darované mi nemôžu siahnuť. A nebolo by lepšie podať žiadosť na zrušenie BSM?

Odpoveď: Ako sa zbaviť dlhov?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.05.2017)

Dobrý deň, ak ste dom s manželom nadobudli na základe darovacej zmluvy, tento nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) ale do podielového spoluvlastníctva, v ktorom máte každý vymedzený určitý spoluvlastnícky podiel (predpokladám, že vo veľkosti jednej polovice). Váš manžel je zo záväzkov sám zaviazaný, preto postihnúť výkonom rozhodnutia možno len jeho spoluvlastnícky podiel. Tento záver neplatí pri inom majetku, ktorý patrí do BSM. Neúmerné zadlžovanie jedného z manželov je dôvod, pre ktorý súd môže zrušiť BSM. Podľa § 148 ods. 2 Občianskeho zákonníka, zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva. Navrhnúť zrušenie BSM môžete aj vtedy, ak Váš manžel získal oprávnenie na výkon podnikateľskej činnosti.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa zbaviť dlhov? (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Prosím Vás o právnu radu. Viacmenej náhodou som zistil, že moja ex priateľka ma neuhradený zákrok u zubára, cca 150 e. Zubár tento dlh nevymáha. Ja sa ale cítim nepríjemné, lebo som ex priateľku k zubárovi poslal ja, (aj ja tam chodím) a nemohol som tušiť, že "ex" priateľka zákrok neuhradí. Keď som "ex" povedal, že jej tie peniaze dám, aby dlh zaplatila, povedala mi, že sa to takto nedá, pretože všetky jej dlhy (ma ich viacej, aj proces zatvorenia firmy zaoberajúcej sa tuningom automobilov, v ktorej je "ex" konateľkou), rieši už jej advokát. Ma vraj spísané všetky dlhy aj ten u zubára, a že je tam presne stanovený postup splácania dlhov, komu a koľko. Ja tomu nerozumiem, veď to môže byt nekonečný príbeh. Prosím Vás, poraďte mi. Musí byt nejaké riešenie. Chcem len zaplatiť naraz celý dlh zubárovi a ostatné záležitosti sa ma netýkajú. Ďakujem. 

Odpoveď: Ako sa zbaviť dlhov?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.05.2017)

Dobrý deň, nevidím prekážku, aby ste nemohli predmetný dlh za Vašu bývalú priateľku uhradiť. V zmysle § 533 Občianskeho zákonníka platí, že kto bez súhlasu dlžníka dohodne písomne s veriteľom, že splní za dlžníka jeho peňažný záväzok, stáva sa dlžníkom popri pôvodnom dlžníkovi a obaja dlžníci sú zaviazaní spoločne a nerozdielne. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa zbaviť dlhov? (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Manžel ma dlhy na sociálnej a zdravotnej poisťovni. Budem musieť splácať aj ja jeho dlhy po rozvode? Máme dom na polovicu, na ktorom je hypotéka. Bude môcť siahnuť exekútor na moju polovicu domu po rozvode? Môže sa vzdať manžel polovice domu napr. v prospech deti, ak sa zaviažem splácať hypotéku sama? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako sa zbaviť dlhov?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 03.05.2017)

Dobrý deň, vo svojom príspevku neuvádzate, či dom patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) alebo do podielového spoluvlastníctva. Predpokladám však, že je to prvá možnosť. V takom prípade môže veriteľ Vášho manžela (poisťovňa) uspokojiť svoju pohľadávku aj z majetku, ktorý patrí do BSM. Nič na tom nezmení ani rozvod manželstva, nakoľko BSM k predmetnej nehnuteľnosti bude trvať až do jeho vysporiadania. Ak rodinný dom je v podielovom spoluvlastníctve, núteným výkonom rozhodnutia, ktorým bol priznaný nárok veriteľa, možno postihnúť len spoluvlastnícky podiel dlžníka (Vášho manžela). Ako BSM (po rozvode), tak i podielové spoluvlastníctvo, môžete vysporiadať dohodou, pričom spôsob vysporiadania je ponechaný na Vašom spoločnom rozhodnutí. Do úvahy teda pripadá aj spôsob, ktorý uvádzate vo svojom príspevku.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa zbaviť dlhov? (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, už 5 rokov trvá súdny proces o priebehu hraníc medzi mojím a susedovým pozemkom (cca 50 m2 ) Ukončenie je v nedohľadne. Je na to nejaký časový limit? Problémy sú napríklad v tom, že protistrana má vždy nejaké (často nepodložené) námietky, odvoláva sa proti poplatkom za znalecký posudok, spochybňujú posudky. Teraz prešiel spor k inému sudcovi atď. a tým sa to predlžuje a predlžuje. Ja sa kvôli tomu už 5 rokov nemôžem ani osobným autom dostať do dvora. Zostáva mi naozaj len čakať? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. 

Odpoveď: Ako sa zbaviť dlhov?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.04.2017)

Dobrý deň, procesný poriadok neustanovuje lehotu, v ktorej má sud vo veci rozhodnúť. Každá právna vec je špecifická a nie je možne dopredu určiť, s ohľadom na priebeh jej prejednania, dostatočnú dobu na vyhlásenie rozsudku. Je potrebné poznamenať, že je právom účastníka konania podávať opravné prostriedky proti rozhodnutiam, ktoré sa ho týkajú, resp. namietať skutočnosti v prípadoch, v ktorých mu to zákon umožňuje. Neprimeraná dlžka rozhodovania o týchto podaniach protistrany je už vecou iného posúdenia a súvisí s právom druhého účastníka namietať prieťahy súdneho konania. Vzhľadom na dlžku prebiehajúceho súdneho konania preto predpokladám, že došlo k uvedeným prieťahom. Máte právo sa so sťažnosťou obrátiť na predsedu súdu, ktorý vo veci koná. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa zbaviť dlhov? (Vymáhanie pohľadávok)

Spoločnosťou je odo mňa vymáhaná pohľadávka v banke, a to nesplácaný úver (1. 7344 e, 2. 4155 e, 3. debetná karta 2944 e). Manžel pracuje príležitostne (ma dlhy v Soc. p. a ZP). Ja pracujem na 4 hod. prac. úväzku, od augusta som bola do 1. 3. na PN. Mame štyri deti. RD, v ktorom bývame ma hodnotu s pozemkom cca 70 000 e. Je možné v našom prípade žiadať o osobný bankrot, alebo ako riešiť splátky, aby nedošlo k exekúcii majetku. Ďakujem. 

Odpoveď: Ako sa zbaviť dlhov?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.03.2017)

Dobrý deň, vzhľadom na obsah Vášho príspevku, v ktorom uvádzate obavu, aby nedošlo k exekúcii, nespĺňate jednu zo zákonných podmienok tzv. osobného bankrotu. Podľa 166 ods. 3 zákona č. 7/2005 Z.z., dlžník je oprávnený podať návrh na vyhlásenie konkurzu alebo návrh na určenie splátkového kalendára iba vtedy, ak sa voči nemu vedie exekučné konanie alebo obdobné vykonávacie konanie. Stále však môžete svojmu veriteľovi navrhnúť alebo s ohľadom na Vašu ekonomickú situáciu požiadať, aby Vám bolo umožnené splniť peňažný záväzok v pravidelných splátkach, ktorých výška bude vo Vašich možnostiach. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa zbaviť dlhov? (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, mám otázočku na Vás. Vyhrala by som súdne naťahovanie sa s bývalím ohľadom živnosti ? Vzala som mu živnosť na moje meno. A on zivnostil na mojej živnosti no ja som z nej nemala nič. On si nemohol dať živnosť na svoje meno lebo mal veľa exekúcii a bohužiaľ urobil dlžobu na živnosti teda na moje meno a nechce ju platiť. Mám účtovnícku, ktorá vie, že síce bola živnosť na moje meno, no ja som z nej nemala nič, iba som mu pomohla. Vedia o tom viacerí ,aj firma čo some tam dávali ľudí robiť cez tu moju živnosť, aj oni vedia, že ja som bola iba panáčik. Dalo by sa s tím niečo urobiť ? Mám aj šeky čo mi posielal na dlžobu len bohuzil už neplatí tak ako ma. Prosím Vás viete mi v tom to poradiť? Ďakujem Gazdíková.

Odpoveď: Ako sa zbaviť dlhov?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 08.03.2017)

Dobrý deň. Ak dlh, ktorý je na Vaše meno nebudete splácať Vás budú posudzovať súdy, ako aj veritelia ako zodpovednú osobu. Samozrejme v súdnom konaní sa môžete brániť argumentami ktoré uvádzate. Bude len na Vašom preukázaní, či a v akej miere za dlh zodpovedáte. V prípade ak dlh zaplatíte môžete si následne zaplatenú sumu vymáhať od Vášho bývalého priateľa, ako škodu, ktorú Vám spôsobil. V súdnom konaní budete znášať náklady na súdny poplatok, prípadne trovy právneho zastúpenia a budete musieť preukázať (napríklad svedkami), na základe čoho Vám vznikla škoda, v akej výške Vám vznikla škoda a v akej príčinnej súvislosti Vám škoda vznikla. Na zčatiaku a vzhľadom na tak málo informácií nie je možné Vám presne odpovedať, aká by bola úspešnosť v spore. Odporúčam vyhľadať advokáta a upresniť informácie. Druhou možnosťou je podanie trestného oznámenia na Vášho bývalého partnera z dôvodu podozrenia z trestného činu podvodu. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa zbaviť dlhov? (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, chcem sa spýtať čo mám robiť ak nevládzem platiť toľko pôžičiek naraz a momentálne som bez roboty. Doteraz som posielala mesačne po 20 € všade, ale to nepostačuje a teraz už 2 mesiace nemám z čoho platiť. Ďakujem.

Odpoveď: Ako sa zbaviť dlhov?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.02.2017)

Dobrý deň, v prípade, že by ste spĺňali podmienky tzv. oddlženia bolo by možné na súd podať návrh na oddlženie (osobný bankrot) a zároveň si vybrať medzi možnosťou vyhlásenia konkurzu alebo schválenia splátkového kalendára. Presný postup vo Vašej veci však závisí na konkrétnostiach Vášho prípadu, ktoré nie je možné z Vašej otázky posúdiť. V prípade, že máte záujem o konzultáciu ohľadom osobného bankrotu, môžete sa objednať na konzultáciu v našej kancelárii prostredníctvom formulárov tu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa zbaviť dlhov? (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý den, chcem sa spýtať či do delenia majetku po rozvode manželstva spadajú aj dlhy, ktoré ma bývalý manžel na s.r.o. voči danovému úradu, teda, či aj ja ako jeho bývalá manželka za tieto dlhy zodpovedám. firmu založil este počas manželstva. dakujem.

Odpoveď: Ako sa zbaviť dlhov?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.01.2017)

Dobrý deň, dlhy SRO (spoločnosti s ručením obmedzeným) nespadajú do BSM a nebudú sa preto vysporiadavať.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa zbaviť dlhov? (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, som ženatý, vyživujem 2 deti, od 01.02.2014 pracujem na MV SR vo verejnej službe. V minulosti som podnikal, pričom z tejto činnosti mi vznikol peňažný dlh, ktorý si oprávnená na základe súdneho rozhodnutia vymáha exekučným konaním od roku 2012. Exekúcia sa realizuje zrážkou zo mzdy, mesačne v priemere cca 30 EUR. Dlh je v pomere k môjmu majetku vysoký, istina je cca 25.000 EUR, k tomu si účtuje úroky z omeškania a trovy exekúcie, čo matematicky vyzerá tak, že dlh sa napriek exekučným zrážkam stále zvyšuje.

Odpoveď: Ako sa zbaviť dlhov?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.12.2016)

Dobrý deň, ide o bežnú situáciu. Príslušenstvo dlhu predstavuje úrok z omeškania a v prípade súdneho konania aj trovy súdneho konania, resp. trovy exekúcie. Vo výroku súdneho rozhodnutia je s vysokou pravdepodobnosťou uvedené, že ste povinný uhradiť aj úrok z omeškania vo výške .. % zo sumy ... od určitého dátumu do zaplatenia. Nakoľko vystupujete v tomto vzťahu ako fyzická osoba, každá Vaša splátka sa započítava na istinu pohľadávky. Z toho dôvodu sa Vám úrok z omeškania po každej splátke vypočítava z nižšej sumy. Úroky z omeškania budú narastať (postupom času pomalšie a pomalšie) do doby, kým nesplatíte celú istinu pohľadávky.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa zbaviť dlhov? (Vymáhanie pohľadávok)

Dobry den, chcel sa spytat co v pripade (co s Vasou odmenou) ked sa Vam sumu nepodari mimosudne vymoct a rozhodnem sa danu zalezitost dalej neriesit sudnou cestou. Za informacie vopred dakujem.

Odpoveď: Ako sa zbaviť dlhov?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.06.2016)

Dobrý deň, odmena za vypracovanie a zaslanie mimosúdnej výzvy na zaplatenie dlžnej sumy je splatná vopred, pred vypracovaním výzvy. V rámci výzvy na zaplatenie dlžnej sumy je dlžník vyzvaný aj na zaplatenie tejto uhradenej odmeny. V rámci prípadného súdneho vymáhania pohľadávky je možné túto odmenu vymáhať od dlžníka z titulu nákladov spojených s vymáhaním pohľadávky. Ak sa po neúspešnom pokuse o mimosúdne vymáhanie pohľadávky rozhodnete Vašu pohľadávku súdne nevymáhať, tak Vám v tomto prípade uhradená odmena nebude dlžníkom žiadnym spôsobom nahradená. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa zbaviť dlhov? (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, mal by som ešte jednu poslednú doplňujúcu otázku a to je ak mi súd určí splátkový kalendár je tam potom aj nejaký úrok k tej sume čo mi vyšla poškodenému zaplatiť? A ešte by ma zaujímalo z čoho súd bude vychádzať pri určení splátkového kalendára. Ďakujem veľmi pekne a prajem príjemný deň

Odpoveď: Ako sa zbaviť dlhov?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.05.2016)

Dobrý deň, ak sa rozhoduje o splácaní dlhu v splátkach prihliada sa na finančnú situáciu dlžníka (nie je na to však právny nárok). Žiadny úrok (zmluvný) sa k sume nepripočítava. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa zbaviť dlhov? (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, poškodenému vyšlo bolestné 3800 eur. Pôjdem na občiansko právny súd. Ak som nezamestnaný a nemám z čoho zaplatiť dlh, ako ho zaplatím? Nemám ani na splátky. Aká najnižšia splátka sa dá nastaviť, ak nemám žiadny príjem a ani nepoberam socialne davky.

Odpoveď: Ako sa zbaviť dlhov?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 27.04.2016)

Dobrý deň, v súdnom konaní bude s najväčšou pravdepodobnosťou ustanovená Vaša povinnosť nahradiť poškodenému spôsobenú škodu. Splatenie Vášho záväzku Vám môže byť povolené aj v splátkach, pričom ich výšku a dobu splatnosti súd určí v závislosti od konkrétnych okolností Vášho prípadu. V prípade, že dobrovoľne svoju povinnosť na základe právoplatného a vykonateľného súdneho rozhodnutia nesplníte, poškodený môže začať exekučné konanie. V exekučnom konaní budú prešetrované Vaše majetkové pomery a pokiaľ exekútor zistí, že ste nemajetný, exekúciu zastaví. Do momentu zastavenia exekúcie však môže uplynúť dlhá doba, v ktorej exekútor vyčkáva, či sa napr. nezamestnáte a nebudete poberať pravidelný príjem alebo, či sa nestanete vlastníkom veci väčšej majetkovej hodnoty, ktorú je možné exekučne postihnúť. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa zbaviť dlhov? (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý den. Chcem Vás požiadať o radu, co mám robiť a ako vyriešiť svoje dlhy. Mám dlhy v nebankovkách, plus nezaplatené poistenie, kde mi už hrozi exekucia. Bojim sa, lebo sice pracujem ale nemám vždy výplatu a aj ked mám, tak co to zaplatim a opat sa dostanem do kolotoča, kde si požičiam. Prosím poradte mi, ako to vyriešiť, komunikujem so spoločnosťami a oddialujem splátky ale už to nezvládam. Dakujem pekne

Odpoveď: Ako sa zbaviť dlhov?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 25.04.2016)

Dobrý deň, možným riešením Vašej situácie je vyhlásenie tzv. osobného bankrotu. Tento inštitút upravujú ustanovenia § 106 až 107a zákona č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii. Uvedeným postupom je možné fyzickej osobe nepodnikateľovi riešiť svoju zlú finančnú situáciu konkurzom, a tým sa zbaviť svojich dlhov. Prvým krokom po zistení Vašej platobnej neschopnosti je podanie návrhu na vyhlásenie konkurzu na súd spoločne s návrhom na oddlženie. Po splnení zákonných podmienok a vyhlásení konkurzu nasleduje najdôležitejšia fáza - oddlženie. V období 3 rokov skúšobného obdobia splácate svoje dlžoby v súčinnosti s konkurzným správcom podľa Vášho maximálneho úsilia. Po troch skúšobných rokoch sa po riadne splnených podmienkach končí osobný bankrot, dlhy sú nevymožiteľné a Vy môžete opäť začať odznova.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa zbaviť dlhov? (Vymáhanie pohľadávok)

Moj nevlastný otec bol disponentom mojho uctu a urobil na nom dlh vo vyske 5000 eur. S vymahacskou spolocnostou som sa dohodla na 36 splatkach po 135 eur. Za rok som vyplatila uz 1500 eur, no po roku mi banka oznamila, ze dlh je stale viac ako 4000 eur, pretože narastaju velke uroky, hoci to platim. Som nezamestnana, neberiem ziadne dávky a nemám ziadny majetok. Čo sa teda stane, ak prestanem platit?

Odpoveď: Ako sa zbaviť dlhov?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 09.03.2016)

Dobrý deň, v prípade, že nesplníte svoju zmluvnú povinnosť zaplatiť dlh, Váš veriteľ (banka) pristúpi k uplatneniu svojho nároku na súde. V závislosti od obsahu zmluvy, je v takom prípade veriteľ oprávnený nárokovať si okrem nesplatenej istiny 4 000,- €, aj jej príslušenstvo, ktoré môže pozostávať z úrokov z omeškania a ďalších sankčných poplatkov, na ktoré ste sa zaviazali. Súčasťou Vášho záväzku môžu byť aj trovy súdneho konania. V prípade, že súdne rozhodnutie bude právoplatné a vykonateľné, splnenie Vašej povinnosti je veriteľ oprávnený vymáhať v exekučnom konaní. Následne je exekútor oprávnený na vymoženie pohľadávky veriteľa postihnúť a speňažiť Váš majetok, vrátane budúcich príjmov zo mzdy alebo inej odmeny.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Ako sa zbaviť dlhov? (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Potrebujem súrne právnu pomoc, nakoľko už neviem ako sa mám ďalej pohnúť. Mám veľké dlhy v niekoľkých vymáhačských spoločnostiach a to vďaka môjmu bývalému priateľovi, ktorý na moje meno bral pôžičky a nesplácal ich. Keďže bol kriminálne známa osoba, nemohol si požičiavať na svoje meno nič, preto pod psychickým a fyzickým nátlakom som bola nútená podpísať všetko ja. Som slobodná mamička s dvomi maloletými deťmi. Bez práce. Môj príjem je rodičovský príspevok a prídavok na dieťa. Je nejaký spôsob, aby tie dlhy prešli na neho? Chcela by som vedieť, ako mám ďalej postupovať, nakoľko dlhy sa mi hromadia a ja ich nie som schopná splácať. Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Ako sa zbaviť dlhov?

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.01.2016)

Dobrý deň, Vaša situácia ako aj ďalšie vyhliadky nie sú najpriaznivejšie. Ak ste pri podpise pôžičiek, úverov a pod. konali pod psychickým, fyzickým nátlakom resp. v dôsledku hrozby zo strany svojho priateľa, podajte trestné oznámenie. Konanie Vášho bývalého priateľa môže napĺňať skutkovú podstatu niekoľkých trestných činov ako napr. trestného činu Vydierania podľa § 189 alebo Nátlaku podľa § 192 Trestného zákona. Trestné oznámenie je prvou indíciou na to, aby Vaše úverové zmluvy mohli byť považované za absolutne neplatné. V zmysle § 37 ods. 1 Občianskeho zákonníka, právny úkon sa musí urobiť slobodne a vážne, určite a zrozumiteľne, inak je neplatný. Vaše dlhy vznikli zo zmlúv, ktoré ste pravdepodobne neuzavreli slobodne, vzhľadom na psychický nátlak Vášho bývalého priateľa.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musia zhodovať a otázka musí byť vyplnená..
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..
Prosím vyberte svoj kraj..
Prosím vyberte kategóriu..
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto políčko..
Vyplňte prosím toto políčko..

Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku