Prenášajú sa pôžičky z nebankoviek do dedičstva?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Prenášajú sa pôžičky z nebankoviek do dedičstva?

Dobrý večer, chcel by som sa vás opýtať, či sa pôžičky z nebankových inštitúcií prenášajú do dedičstva. Zaujíma ma, či my, ako deti našej mami, budeme musieť splatiť jej dlhy aj keď žijeme vlastné životy. Prosím vás o radu, ako sa vyhnúť tejto situácii alebo ako postupovať v tomto procese, aby sme my, jej deti, nemuseli splatiť jej dlhy. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Prenášajú sa pôžičky z nebankoviek do dedičstva?

Dobrý deň, dedičstvo sa po poručiteľovi v našom právnom poriadku nadobúda dňom jeho smrti. Dedičstvo sa nadobúda ako celok, t.j. nielen jej aktíva (hnuteľný a nehnuteľný majetok) alebo aj pasíva (dlhy, pôžičky...). Ak by jej dlhy presahovali výšku majetku, ktorý nadobudnete dedením za dlhy budete zodpovedať len do výšky tohto majetku. Ak je dedičstvo po poručiteľovi predĺžené, je možné sa s veriteľmi poručiteľa dohodnúť na prenechaní majetku na úhradu dlhov. Takáto situácia závisí na dvoch skutočnostiach 1/ výšky dlhov poručiteľa a 2/ hodnoty jeho majetku. Zbaviť sa povinnosť vyplatiť dlhy za poručiteľa sa môžete vzdaním dedičstva. V tomto prípade sa však nevzdávate len dlhov, ale dedičstva ako celku, tzn. že aj jej hnuteľného a nehnuteľného majetku. Vo všeobecnosti je však možné skonštatovať, že po smrti poručiteľa budete musieť jej dlhy uhradiť, ak sa dedičstva nevzdáte.