Ako riešiť hluk spôsobený susedom?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako riešiť hluk spôsobený susedom?

Bývame v bytovom dome. Pred mnohými rokmi majitelia bytu nad nami urobili rekonštrukciu svojho bytu a na podlahu položili keramickú dlažbu bez akejkoľvek izolácie. Náš byt je takmer neobývateľný, keďže hlučnosť je katastrofálna. V tej dobe byt patril pod bytové družstvo, takže všetky sťažnosti sme riešili tam. Došlo k meraniu hlučnosti a následne k súdnemu konaniu. Neviem presne, ako to dopadlo, nakoľko môj manžel a ja sme sa na súde zúčastnili len ako svedkovia a až tam vyšlo najavo, že hlučnosť bola prekročená o 100%. Hneď po tom sa obyvatelia bytu odsťahovali. Problém nastal teraz, keď noví majitelia prenajali byt mladej rodine, ktorá ignoruje všetky naše upozornenia. Medzičasom sme si byt odkúpili a chceme vyriešiť túto situáciu. Myslíte, že sa dá s tým niečo urobiť? V prípade našho záujmu, mohli by ste nás zastupovať v súdnom spore? Ďakujem.

Odpoveď: Ako riešiť hluk spôsobený susedom?

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné oboznámiť sa s rozhodnutím súdu, v ktorom súd rozhodol o úprave užívacích vzťahov resp. o rušení pokoja v bytovom dome. V každom prípade platí, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom. Na základe uvedeného, preto každý sa môže domáhať súdnej ochrany proti tomu, kto ho ako vlastník veci ruší hlukom v pokojnom užívaní. V prípade záujmu o právne zastúpenia, kontaktujte advokátsku kanceláriu prostredníctvom kontaktných údajov.