'

Ako postupovať v tomto prípade?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Mimo územia SR
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 10. 9. 2016

Otázka: Ako postupovať v tomto prípade?

Dobrý deň, potrebujem poradiť vo veci majetku ( nášho rodinného domu ). Nastala takáto situácia: Boli sme 4 členná rodina žijúca v rodinnom dome, ktorý bol a stále je napísaný prostredníctvom DAROVACEJ ZMLUVY na moju matku! Otec zomrel, nestihlo sa doriešiť čo a ako s domom, a matka odmieta ho na nás prepísať! Lenže moja matka žije životom, ktorým ničí náš dom! A ja zo sestrou chceme, aby ten dom bol prepísaný na nás, z dôvodu, že sa o neho postaráme a dáme ho dohromady! Ale to matka odmieta! Neplatí tam elektrinu, vodu nič, na dome vznikajú len dlhy, a preto to chceme čo najskôr zastaviť! Áno sme si vedomé, že preberieme dlhy! Nakoľko naša matka s nami nespolupracuje, len devastuje náš dom, vieme, že neplatí nič dokonca aj ona je dĺžnikom na sociálnej a podobne, preto sa pýtam: Kam a na koho sa obrátiť aby som si pozisťovala výšku dlhov, či sú exekútori na dome či je v poriadku kataster a podobné veci ? Môžem toto všetko pozisťovať aj bez prítomnosti matky? Nakoľko ona sa od láhve vína iste nepostaví aby mi pomohla! A tiež sa pýtam, je možné získať dom prostredníctvom súdu ? Moc ďakujem za odpoveď Prajem peký deň s pozdravom Veronika

Odpoveď: Ako postupovať v tomto prípade?

Dobrý deň,

ak bol dom na matku platne prevedený darovacou zmluvou a je zapísaná aj na liste vlasatníctva, ako jeho výlučná vlastníčka, potom nie je možné donútiť ju, aby dom prepísala na Vás. Je to jej majetok a ona s ním môže disponovať podľa vlastného uváženia. Navyše vlastnícke právo je jedno z najviac chránených ústavných práv. 

Pokiaľ ide o zistenie jej exekúcií, existuje možnosť overiť si to prostredníctvom stránky Slovenskej komory exekútorov http://www.centralnyregisterexekucii.sk/. Rovnako je možné skúsiť sa informovať na Sociálnej poisťovni ohľadom výšky jej dlhov. Je však otázne, či Vám informácie Sociálna poisťovňa poskytne bez jej splnomocnenia.

Rovnako existuje možnosť podať na súd návrh na obmedzenie spôsobilosti na právne úkony. Podľa § 10 ods.2 Občianskeho zákonníka 

Ak fyzická osoba pre duševnú poruchu, ktorá nie je len prechodná, alebo pre nadmerné požívanie alkoholických nápojov alebo omamných prostriedkov či jedov je schopný robiť len niektoré právne úkony, súd obmedzí jeho spôsobilosť na právne úkony a rozsah obmedzenia určí v rozhodnutí.

Súd by v rozhodnutí určil, aký typ právnych úkonov by matka robiť nemohla. Týmto by ste napríklad mohli docieliť to, aby sa nezadlžila ešte viac, resp. aby nepreviedla nehnuteľnosť na iného. 

Ako som však uviedol v úvode, nie je možné odňať vlastníkovi jeho majetok bez zákonného dôvodu, nakoľko by to bolo v hrubom rozpore s Ústavou garantovanými právami.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Ako postupovať v tomto prípade? (Občianske právo)

Dobry den, takze mi neostava nic ine iba podať na súd návrh na obmedzenie spôsobilosti na právne úkony ? Podla rozhodnutia sudu potom uvidim ako dalej ? moc dakujem za odpoved s pozdravom Veronika

Odpoveď: Ako postupovať v tomto prípade?

Odpovedá: Advokát Bratislava (odpoveď odoslaná: 15.09.2016)

Dobrý deň,

podanie spomínaného návrhu Vám nezaručí úspech. Výsledkom takéhoto konania nebude to, že na Vás súd prevedie nehnuteľnosť. Ako som spomínal, nikomu nemožno proti vôli odňať vec, ktorú nadobudol zákonným spôsobom. Výsledkom môže byť akurát to, že nebude môcť robiť niektoré právne úkony. Všetko závisí od toho, ako bude formulovaný návrh, aké dôkazy predložíte a najmä, či jej konanie je také závažné, že odôvodňuje napr. obmedzenie spôsobilosti v nakladaní s nehnuteľnosťou, či uzatváraní úverových zmlúv a pôžičiek. Závisí to aj od toho, ako to posúdi sudca. Možno by ešte prichádzalo do úvahy navrhnúť matke, aby na Vás dom, alebo jeho časť previedla a Vy by ste za ňu vyplatili dlhy. Nakoľko však ide o dosť komplikovaný prípad, odporúčam navštíviť advokáta, ktorý by sa na Vašu vec pozrel detailnejšie, oboznámil by sa s ňou a navrhol najlepší možný postup. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk