Dobrý deň,
riešenie vami uvedeného problému je jednoduché :
1./ Z otázky vyplýva, že brat je podielovým spoluvlastníkom domu a pozemku, ktorý zrejme nadobudol dedením po otcovi, čo však len usudzujeme. Ak má byť teraz ohodnotený dom pre účely dedičského konania, v konaní ak sa nedohodnete na všeobecnej cene nehnuteľnosti, ktorá bude predmetom dedenia, žiadajte v dedičskom konaní o ustanovenie súdneho znalca, ktorého brat bude musieť pustiť do nehnuteľnosti. Svojho podielu v dedičskom konaní po mame sa nevzdávajte v prospech brata s tým, že by vás vyplatil, lebo by to spôsobilo len problémy pre vás s nejasným výsledkom úhrady vášho podielu na byte zo strany brata /jeho zadĺžená firma/. Žiadajte preto v dedičskom konaní o dedenie podľa zákona podľa dedičských skupín a trvajte na rozhodnutí podľa dedičských podielov, teda nadobudnete podiel po vašej mame. Následne sa buď s bratom dohodnete, že riadne odkúpi od vás váš podiel na byte za dohodnutú cenu, alebo vec skončí na súde. Sme však názoru, že zmierčie riešenie sa nájde /vyplatenie podielu na byte vám/.
2./ Vás byt, ktorého ste vlastníčkou /daroval vám ho priateľ, tu uvádzame, že vás majetok nemá nič spoločné s dedičským konaním po mame a vy nie ste nijako povinná synovca /syna vášho nebohého brata/ vyplatiť. K tomu vás nemôže donútiť ani súd, aby ste váš byt predali.
3./ Ak vám brat ponúka jeho byt zaťažený hypotékou v prospech jeho firmy, na toto nepristupujte v žiadnom prípade.
Pokiaľ ide o samotné dedičské konanie, ktoré ešte neprebehlo, odporúčame vám, aby ste sa nechali zastupovať v tomto konaní advokátom.
Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.