Ako postupovať v dedičskom konaní?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať v dedičskom konaní?

Dnes prebehlo dedičské konanie podľa zákona. Brat žil s našou mamou, ktorá mu po smrti nášho otca odkázala dom. Dom predpokladal, že zahrňuje aj príslušný pozemok. Na pojednávaní sa vzdal ostatných pozemkov v prospech oboch súrodencov. Predtým nám notárka vymenovala pozemky podľa ich čísel a dala nás podpísať súhlas o vyrozumení. Avšak až doma, po dôkladnom preštudovaní dokumentov, sme zistili, že pozemok pod domom, v ktorom žije brat, ktorý sa pozemkov vzdal, prešiel na druhého brata. Zastavaná plocha s nadvorím nebola ústne notárkou menovaná. Prosím o radu, ako ďalej postupovať.

Odpoveď: Ako postupovať v dedičskom konaní?

Dobrý deň, ak v konaní o dedičstve boli porušené vaše práva alebo rozhodnutie trpí inými právnymi vadami, podajte odvolanie proti uzneseniu o dedičstve. Podľa § 69 a 70 Civilného mimosporového poriadku, proti uzneseniu vydanému notárom ako súdnym komisárom je prípustné odvolanie. Odvolanie proti uzneseniu vydanému notárom ako súdnym komisárom sa podáva u notára, ktorý uznesenie vydal. Odvolanie je podané včas aj vtedy, ak bolo podané v lehote na súde prvej inštancie, ktorý notára poveril, alebo na príslušnom odvolacom súde.