Odklad na nástup do výkonu trestu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Odklad na nástup do výkonu trestu

Dobrý deň, bola som právoplatne odsúdena na trest odňatia slobody na tri roky dňa 23.2.2015 a včera som si prevzala zásielku s výzvou na okamžitý nástup do výkonu trestu. Prosím vás o pomoc a radu, či existuje možnosť nejakého odkladu. Mám doma 13-ročnú dcéru, ktorú by som nechcela neustále rušiť a narušovať jej bežný život. Môj manžel je momentálne v zahraničí kvôli práci a nie je možné, aby sa momentálne vrátil domov, keďže má platnú pracovnú zmluvu do konca 01/2016. Obávam sa, že by ostatila úplne sama. Rada by som vám poďakovala za každú radu alebo pomoc, aj keď si uvedomujem, že si to možno nezaslúžim.

Odpoveď: Odklad na nástup do výkonu trestu

Dobrý deň

podľa § 410 ods. 1 zák. č. 301/2005 Z. z. Trestný poriadok: “Výkon trestu odňatia slobody neprevyšujúceho jeden rok môže predseda senátu z dôležitých dôvodov odložiť, a to na čas najviac troch mesiacov odo dňa, keď nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie podľa § 408 ods. 1.” Takto možno postupovať iba v prípade odsúdeného, ktorému bol uložený trest odňatia slobody najviac vo výmere 1 roka. Pokúste sa danú situáciu vyriešiť, pretože pri prípadnej žiadosti o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody po výkone polovice trestu, by Vám vyhýbanie sa nástupu do výkonu mohlo priťažiť.