POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Vydedenie synov a ich potomkov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Vydedenie synov a ich potomkov

Dobrý deň. Naša mama spísala závet u notárky (boli sme o tom informovaní až pri dedičskom konaní súdom poverenej notárky). V závete vynechala svojich synov a ich potomkov, nakoľko počas jej života o ňu neprejavili záujem. Teraz máme problém s jedným z vynechaných potomkov, ktorý vedome predlžuje dedičské konanie. Na prvom pojednávaní sa totiž odvolal cez SMS správu, pretože sme mu nedali požadovanú sumu, ktorú cez svojho zástupcu žiadal, a hoci voči našej mame nemal žiadny vzťah (je to približne 42 ročný muž). Na druhom pojednávaní, ktoré malo byť v januári, sa opäť ospravedlnil a konania sa nezúčastnil. Prosím Vás, prečo sa neakceptuje závet spísaná u pani notárky. Ďakujem.

Odpoveď: Vydedenie synov a ich potomkov

Dobrý deň, v prvom rade si Vám dovoľujem uviesť, že k platnosti, resp. neplatnosti závetu a listiny o vydedení sa nedá vyjadriť skôr ako by sme mali predmetný dokument k dispozícii k nahliadnutiu. Vzhľadom na to, že tento závet bol urobený pred notárom vo forme notárskej zápisnice je však málo šancí, na základe ktorých by bolo možné hovoriť o neplatnosti závetu. Vo vzťahu k opakovaným ospravedlneniam jedného z dedičov si Vám dovoľujem uviesť, že ak je právne zastúpený môže sa dedičstvo prejednať aj bez jeho osobnej účasti. Práve na ten účel slúži inštitút právneho zastupovania v dedičských a iných občianskoprávnych konaniach. Rovnako je potrebné uviesť, že v zmysle Civilného sporového poriadku v spojení s Civilným mimosporovým poriadkom nie je možné odročovať pojednávanie zo zdravotných alebo z iných dôvodov účastníka konania.