Zodpovedá notár za nesprávne spísanie závetu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Prešov

Otázka: Zodpovedá notár za nesprávne spísanie závetu?

Dobrý deň. Rád by som sa poradil ohľadne môjho problému, ktorý sa týka dedičstva po otcovi. Otec v roku 2010 spísal závet u notára a ten bol uložený v centrálnom registri. Vo závete vydedil svojho nemanželského syna a celý svoj majetok poručil svojim šiestim manželským deťom. Otec zomrel v roku 2015, pričom bol na dedičské konanie prizvaný aj vydedený syn. Po prečítaní závetu u notára a povinnom podpise odišiel so slovami, že ak je všetko v právnom poriadku, nemá námietky. Ostatní dediči sa vzájomne dohodli na delení majetku. Pani notárka spísala zápisnicu, ktorú sme podpísali a zaplatili sme aj poplatok. Asi po troch hodinách nám pani notárka oznámila, že nastal problém. Vo závete totiž otec vydedil syna, ale nevydedil jeho deti. Pani notárka, ktorá závet spísala, priznala svoju chybu. Napísala "vydeďujem syna", ale neuviedla "vydeďujem syna a jeho potomkov". Je možné, že by otec nechcel vydediť vnúčatá, ak vydedil syna. Prosím o radu, ako máme v tejto situácii postupovať, keďže za spísanie závetu je zodpovedný notár. Za vašu právnu pomoc vopred ďakujem.

Odpoveď: Zodpovedá notár za nesprávne spísanie závetu?

Dobrý deň, v zmysle § 40 ods. 1 notárskeho poriadku, ak osobitný zákon neustanovuje inak, notár zodpovedá za škodu tomu, komu ju spôsobil on alebo jeho zamestnanec v súvislosti s činnosťou podľa tohto zákona. Osobitným zákonom je zákon č. 514/2003 Z.z. o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. V zmysle § 4 ods. 1 pís. a) tohto osobitného zákona, vo veci náhrady škody, ktorá bola spôsobená orgánom verejnej moci, koná v mene štátu Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky, ak škodu spôsobil notár pri výkone verejnej moci. Výkonom verejnej moci je aj činnosť notára pri spisovaní a vydávaní listín o právnych úkonoch, a teda aj spísanie notárskej zápisnice o závete alebo listiny o vydedení. Váš nárok na náhradu škody je však potrebné vopred predbežne prerokovať na základe Vašej písomnej žiadosti o predbežné prerokovanie nároku, ktorú adresujete Ministerstvu spravodlivosti SR. Upozorňujem Vás, že právo na náhradu škody sa premlčí za tri roky odo dňa, keď ste sa dozvedeli o škode.