Dobrý deň,
k Vašej otázke uvádzame nasledovné stanovisko vyjadrujúce náš právny názor:
Trestného činu krivého obvinenia sa podľa § 345 ods. 1 Trestného zákona dopustí ten, kto iného lživo obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie. Obdobne priestupku proti občianskemu spolunažívaniu sa podľa § 49 ods. 1 písm. d) zákona o priestupkoch dopustí ten, kto úmyselne naruší občianske spolunažívanie nepravdivým obvinením z priestupku.
Ak nie je trestný čin krádeže spáchaný určitým osobitným spôsobom (stanoveným v § 212 ods. 2 Trestného zákona - napr. vlámaním a pod.), o trestný čin krádeže ide až v prípade, ak ňou bola, resp. mala byť (v prípade pokusu) spôsobená škoda vo výške aspoň 266,01 €. V opačnom prípade ide len o priestupok.
Hoci sa vo Vašej veci preukázalo, že ste žiadnu vec neukradli, na to, aby išlo o uvedený priestupok alebo trestný čin spáchaný pracovníkom SBS, muselo by byť preukázané, že jeho úmysel smeroval k tomu, privodiť Vám lživo stíhanie za priestupok alebo trestný čin. Teda, pre vyvodenie trestnej zodpovednosti pracovníka SBS by muselo byť v konaní dôkazmi preukázané, že nemal žiadne dôvody pre podozrenie, že ste sa dopustili krádeže a že jeho obvinenia bolo účelovo výlučne v úmysle privodiť Vám obvinenie. Ak sa tento úmysel nepodarí preukázať, nejde o priestupok ani trestný čin.
Dokázať uvedený úmysel pracovníka SBS je z hľadiska dokazovania veľmi ťažké, pričom v trestnom práve (a rovnako aj v správnom trestaní - teda pri priestupkoch) sa uplatňuje zásada v pochybnostiach v prospech obvineného - teda, ak by aj boli pochybnosti o úmysle pracovníka SBS, avšak tento by nebol jednoznačne preukázaný, nemohol by byť stíhaný za priestupok ani trestný čin krivého obvinenia.
Čo sa týka spôsobenej ujmy, vo Vašej otázke uvádzate len to, že sa postupovalo štandardným spôsobom - teda pri podozrení pracovník SBS privolal políciu. Ak sa k Vám nikto hrubo urážlivým spôsobom pri prešetrovaní podozrenia nesprával, nemožno hovoriť o spôsobenej ujme vo forme poníženia.