Ako postupovať pri podaní trestného oznámenia pre krivé obvinenie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať pri podaní trestného oznámenia pre krivé obvinenie?

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, kedy môžem podať trestné oznámenie na dotyčného za krivé obvinenie z krádeže a vyhrážanie? Obvinil ma nesprávne bez dôkazov, pričom sa mi vyhrážal u kamarátky v práci. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri podaní trestného oznámenia pre krivé obvinenie?

Dobrý deň, podľa § 345 Trestného zákona, sa prečinu Krivého obvinenia dopustí ten, kto iného lživo obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie. Pre naplnenie znakov skutkovej podstaty tohto trestného činu je rozhodujúci úmysel páchateľa dosiahnuť trestné stíhanie pre určitú osobu na základe nepravdivých skutkových okolností. Nie je pritom relevantné, či bolo voči Vám na základe lživého obvinenia začaté trestné stíhanie, vznesené obvinenie alebo či bolo nepravdivé trestné oznámenie odmietnuté. Ak máte vedomosť, že uvedené podmienky boli splnené, podajte trestné oznámenie, ktoré adresujte miestne príslušnej okresnej prokuratúre.