Dobrý deň,
podľa ust. § 179 ZP platí :
"(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.
(2) Zamestnanec zodpovedá aj za škodu, ktorú spôsobil úmyselným konaním proti dobrým mravom."
Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že zamestnávateľ je povinný preukázať Vašu zodpovednosť z vzniknutú škodu.
Odporúčame preštudovať pracovný poriadok zamestnávateľa resp. jeho interné predpisy, s ktorými ste mali byť oboznámený, o postupoch pri užívaní služobného motorového vozidla /ak nejaké existujú/.
Podľa ust. § 186 a nasl. ZP tiež platí, že ak zodpovedá zamestnávateľovi za škodu niekoľko zamestnancov, každý z nich uhradí pomernú časť škody podľa miery svojho zavinenia. Pri určení škody na veci sa vychádza z ceny veci v čase vzniku škody.
Následne platí ust. § 191 ZP :
" (1) Zamestnávateľ môže požadovať od zamestnanca náhradu škody, za ktorú mu zamestnanec zodpovedá. Požadovanú náhradu škody určí zamestnávateľ.
(2) Zamestnávateľ prerokuje požadovanú náhradu škody so zamestnancom a oznámi mu ju najneskôr do jedného mesiaca odo dňa, keď sa zistilo, že škoda vznikla a že za ňu zamestnanec zodpovedá.
(3) Ak zamestnanec uzná záväzok nahradiť škodu v určenej sume a ak s ním zamestnávateľ dohodne spôsob náhrady, je zamestnávateľ povinný uzatvoriť dohodu písomne, inak je dohoda neplatná. Osobitná písomná dohoda nie je potrebná, ak škoda bola už uhradená.
(4) Požadovanú náhradu škody a obsah dohody o spôsobe jej úhrady s výnimkou náhrady škody nepresahujúcej 50 eur je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov."
Otázkou vo Vašom prípade je tiež, či na MV bolo uzatvorené poistenie a teda či povinnosťou zamestnávateľa nebolo nahlásiť vzniklú škodu ako poistnú udalosť.