Ochrana osobnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Žilina

Otázka: Ochrana osobnosti

Dobrý deň, na konci januára bol v jednom celoslovenskom týždenníku uverejnený článok o známom politikovi a jeho kauze týkajúcej sa obťažovania mladých žien. Obsahoval fotografiu odfotenú na ulici. Na tejto fotke som však ja, neznáma civilná osoba, a moja tvár je dokonale rozpoznateľná. Nikto ma neupozornil, že sa na ulici fotí, ani nikto nevyžiadal môj súhlas k foteniu. Moja tvár v týždenníku nebola nijako upravená. Sťažovala som sa na redakciu týždenníka, ale nereagovali na moju sťažnosť. Chcela by som poprosiť o radu, ako mám postupovať pri spísaní oficiálnej žaloby za zásah do môjho súkromia a porušenie práv na ochranu osobnosti. Na čo všetko mám nárok? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ochrana osobnosti

Dobrý deň.

Občianske právo poskytuje osobnosti človeka ochranu prostredníctvom ust. § 11 až 16 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov. Prostriedkami súdnej ochrany osobnosti človeka sú (1) návrh na upustenie od neoprávneného zásahu (tzv. negatórna žaloba), (2) návrh na odstránenie následkov zásahov (tzv. reštitučná žaloba) a (3) návrh na poskytnutie primeraného zadosťučinenia (tzv. satisfakčná žaloba). Uvedené prostriedky súdnej ochrany môžu byť uplatnené samostatne alebo kumulatívne. Ich kumulatívne uplatnenie pritom závisí od účelu, napr. ak neoprávnený zásah do osobnostných práv stále trvá a vzniklo oprávnenie na zadosťučinenie, môže byť podaná negatórna žaloba so satisfakčnou žalobou. Z dôvodu toho, že na Vašu sťažnosť týždenník nereagoval, je potrebné podať jednú zo žalôb na súd.

Podmienkou poskytnutia ochrany osobnosti je neoprávnený zásah do jej osobnostných práv. Neoprávnený zásah musí byť spôsobilý privodiť ujmu osobnosti človeka. Za neoprávnený zásah nemožno považovať zásah (1) za existencie okolností vylučujúcich protiprávnosť, napr. výkon práva, nutná obrana, krajná núdza, plnenie povinnosti a pod., (2) za existencie tzv. zákonných licencií a (3) so súhlasom osoby, ak ide o právo, ktorým môže osoba disponovať, napr. súhlas na zverejnenie fotografie alebo osobných údajov v novinách alebo časopise nad rámec zákonnej licencie a pod. Odporúčam obrátiť sa na advokáta, ktorý po predložení všetkých súvisiacich dokumentov, právnu vec posúdi a následne Vám odporučí ďalší postup.