Ako podať trestné oznámenie pre skutok, ktorý sa stal v zahraničí?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako podať trestné oznámenie pre skutok, ktorý sa stal v zahraničí?

Ako je to s podaním trestného oznámenia v Nemecku? Môžem ho podať aj deň po napadnutí? Ak boli dvaja a ja som bol sám bez ďalších svedkov, oplatí sa mi to vôbec podávať?

Odpoveď: Ako podať trestné oznámenie pre skutok, ktorý sa stal v zahraničí?

Dobrý deň, v zmysle § 196 Trestného poriadku, fyzická osoba, ktorá má trvalé bydlisko v Slovenskej republike a bola poškodená trestným činom spáchaným v inom členskom štáte Európskej únie, je oprávnená podať trestné oznámenie príslušnému orgánu podľa tohto zákona, ak tak nemohla urobiť v členskom štáte Európskej únie, v ktorom bol trestný čin spáchaný, alebo ak ide o zločin, ak tak urobiť nechcela. Prokurátor alebo prostredníctvom prokurátora policajt, ktorému bolo také trestné oznámenie doručené a nie je príslušný vo veci konať, bez meškania postúpi trestné oznámenie príslušnému orgánu toho členského štátu Európskej únie, na ktorého území bol trestný čin spáchaný. Z uvedeného vyplýva, že trestné oznámenie môžete podať aj na Slovensku, príslušnému orgánu. Bez uvedenia konkrétnych skutkových, prípadne ďalších skutočnosti vášho napadnutia, nedokážem posúdiť dôkaznú situáciu resp. označiť možné dôkazy, ktoré by prispeli k objasneniu skutku. Je však potrebné poznamenať, že nikdy nie je možné úplne predvídať postup vyšetrovateľa a výsledok trestného konania.