Vymáhanie požičaných peňazí


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Mimo územia SR
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 23. 4. 2014

Otázka: Vymáhanie požičaných peňazí

Dobry vecer, Prosim Vas, rad by som sa spytal, ze ako by som mal postupovat pri odziskani urcitej ciastky pozicanych peniazi. Cast mi uz bola vratena, ale ta "kamaratka" prerusila akukolvek komunikaciu. V problem je v tom, ze nemame podpisanu ziadnu zmluvu o pozicani. Jedine co mam je doklad, ze peniaze jej boli poslane, aj to, ze cast mi uz vratila, a este mozem dodat sms-dokumentaciu, kde tvrdi, ze pieniaze uz poslala. Dakujem, velmi pekne S pozdravom.

Odpoveď: Vymáhanie požičaných peňazí

Dobrý deň, pokiaľ ide o vymáhanie požičaných peňazí, doklady, ktoré máte by súdu mali stačiť. Ak máte doklad o tom, že peniaze dostala a že časť dlhu vrátila, jednak zmluva platne vznikla (aj keď nebola písomná) a tým, že vrátila časť dlhu, má sa za to, že uznala dlh a zároveň, že pôžička je splatná.

Napíšte nám výšku dlhu a dokedy mala dlh vrátiť. 

V budúcnosti odporúčam vždy písomnú zmluvu o pôžičke, potom to je jednoduchšie vymôcť požičané peniaze. Na tejto stránke si môžete zadarmo vypracovať a stiahnuť zmluvu o pôžičke: http://zmluvaopozicke.sk

Zmluva je vypracovaná zaručene správne a zjednoduší Vám celkové vymáhanie požičaných peňazí.

V prípade otázok nám napíšte.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Vymáhanie požičaných peňazí (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň prajem. Chcela by som sa spýtať, požičala som priateľovi sumu 10.000,- s tým,že mi to bude pravidelne splácať po dobu 5 rokov po 215,-/mes. Nastala taká vec,že prestal splácať (už dve splátky nezaplatil) ... je možné toto nejakým spôsobom riešiť, nakoľko nemáme medzi sebou, okrem korešpondencie cez soc.siete, žiadnu podpísanú dohodu? Priateľ pracuje v ČR a chcel si na SR vyplatiť všetky dlhy, aby sa mohol vrátiť a pracovať u nás. Nedávno som sa dozvedela,že nikdy neplánoval návrat na SR a mňa oklamal a je tiež veľká pravdepodobnosť, že to už ani splácať nebude. Stretla som sa s jeho bývalou manželkou a aj tej neplatí výživné na dcéru ... do polovice novembra 2016 je v podmienke lebo jeho ex-manželka minulý rok podala trestné oznámenie za neplatenie výživného. Existuje nejaká možnosť ako by som od neho mohla dostať späť peniaze lebo on nič nevlastní. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň

Odpoveď: Vymáhanie požičaných peňazí

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 30.09.2016)

Dobrý deň,

medzi Vami a Vaším bývalým priateľom riadne vznikol záväzkovo-právny vzťah na základe uzavretej zmluve o pôžičke (§ 657 Občianskeho zákonníka). Pre platnosť tejto zmluvy nemá vplyv skutočnosť, že bola uzavretá len ústne.

Nevrátením peňazí od Vášho dlžníka je porušené Vaše právo ako veriteľky na vrátenie peňažnej pôžičky, ktorú ste poskytli Vášmu dlžníkovi. Preto aj máte možnosť domáhať sa svojho práva na vrátenie pôžičky na súde. Uzavretie ústnej zmluvy o pôžičke ale môže mať vplyv na Vašu úspešnosť v danom súdnom spore - na to ako budete vedieť či ste mu peniaze požičali a v akej výške. Pre úspešnosť v súdnom konaní by bolo dobré, ak by ste disponovali akýmikoľvek dôkazmi o vzniku Vášho záväzkovo-právneho vzťahu - ním môže byť napr. aj vzájomná písomná komunikácia (hoci aj zo sociálnych sietí a pod.), z ktorej by tieto skutočnosti jednoznačne vyplývali, prípadne svedkovia, ktorý boli pri odovzdaní danej sumy ako pôžičky, či prevodný príkaz požičanej sumy na účet Vášho bývalého priateľa a pod. - avšak takýto prevodný príkaz by nebol sám osebe dostatočným dôkazom v prípade, ak by Váš priateľ tvrdil, že išlo o dar a vy by ste nevedeli preukázať opak.

Domáhať vrátenia sa peňazí z poskytnutej pôžičky môžete v danej situácií jej dobrovoľného nevracania súdnou cestou, ako sme však uviedli, Vaša úspešnosť bude závisieť najmä od predložených dôkazov.

Pre úplnosť ale uvádzame, že vzhľadom na to, že Váš priateľ nedisponuje majetkom, aj Váš prípadný úspech v súdnom konaní by nemusel znamenať, že Vaša pohľadávka by bola uspokojená v prípadnom exekučnom konaní.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie požičaných peňazí (Vymáhanie pohľadávok)

Dá sa e-mailová komunikácia uznať ako dôkaz o tom, že peniaze boli požičané fyzickej osobe?

Odpoveď: Vymáhanie požičaných peňazí

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.06.2016)

Dobrý deň, áno aj e-mailová komunikácia môže veľakrát preukázať požičanie peňazí. Otázne v tomto smere je to, ako presne tá komunikácia znie a čo všetko je v tej komunikácii uvedené. Ak je tam len všeobecne písané o pôžičke, ale žiadnym spôsobom sa dlžník nevyjadril k výške pôžičky, tak nie je možné túto komunikáciu použiť na preukázanie výšky požičanej sumy (iba na samotnú skutočnosť požičania). V prípade, že máte k dispozícii iba doklad preukazujúci prevod peňažných prostriedkov na dlžníkov účet, tak takáto komunikácia môže preukázať vznik zmluvy o pôžičke (ak z komunikácie vyplýva splatnosť pôžičky), pri ktorej plynie iná premlčacia doba než pri bezdôvodnom obohatení. Rovnako však treba uviesť i to, že takýto dôkaz je ľahko napadnuteľný, nakoľko v súčasnosti je možné takéto dôkazy ľahko počítačom zmanipulovať.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie požičaných peňazí (Vymáhanie pohľadávok)

Dobré ráno prajem,ak potrebujem pravneho zastupcu vo vymahani požičaných penazí v Rakusku, konkrétne vo Welsi OO, fyzickej osobe vo výške 1000 eur, mohla by som ho mať???? A čo ma to bude stať??? Za odpoved vopred dakujem.

Odpoveď: Vymáhanie požičaných peňazí

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 24.11.2015)

Dobrý deň, ak chcete vymáhať peniaze v Rakúsku, odporúčam obrátiť sa na rakúskeho advokáta.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vymáhanie požičaných peňazí (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň. Čítala som článok v ktorom radíte ako postupovať pri vymáhaný požičaných peňazí bez zmluvy. Mne sa stal dosť podobný prípad s tým rozdielom, že bývam a pracujem v Rakúsku, kde aj k požičaní peňazí došlo. Nemám o danej pôžičke písomný doklad a peniaze som požičala v hotovosti. Požičala som 500 euro dnes už bývalej kolegyni v decembri minulého roku s tým, že mi danú sumu musí vrátiť do apríla 2015. Zmluvu som s ňou nespísala preto, lebo nešlo o prvú pôžičku a v predchádzajúcich prípadoch mi vždy peniaze vrátila. Tentokrát ale došlo k tomu, že v práci podala výpoveď a odcestovala domov na Slovensko. Z dlžnej sumy 500 euro mi vrátila 200 euro a k zvyšným 300 euro sa doteraz nejdem dostať. Komunikuje so mnou cez smsky v ktorých daný dlh priznáva. Taktiež mi v nich tvrdí, že už mi dané peniaze pošle, no doteraz sa tak nestalo. Myslím si, že mi v skutočnosti nechce daných 300 euro vrátiť s tým, že sa cíti bezpečne, lebo nemáme medzi sebou spísanú zmluvu. Preto sa chcem opýtať aké mám možnosti. Môžem na ňu podať trestné oznámenie? a kde? v Rakúsku alebo na Slovensku? alebo mám ísť priamo za právnikom? Ďakujem. S pozdravom.

Odpoveď: Vymáhanie požičaných peňazí

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.10.2015)

Dobrý deň, ak Vám dlh sľubuje uhradiť, tak jej dajte podpísať uznanie dlhu, ktoré si zadarmo stiahnete odtiaľto: www.uznanie-dlhu.sk.

Ak Vám uznanie dlhu nepodpíše, potom nemáte na čo čakať a dlh je potrebné začať vymáhať. Ako dôkaz môžete použiť aj SMS alebo maily, ale nakoľko na nich nie je podpis dlžníčky, potom, ak by ich poprela, môže byť problém preukázať, že to písala ona. Dôkazné bremeno je na Vás. 
Trestné oznámenie môžete podať. Trestné oznámenie sa podáva v mieste, kde sa stal skutok. Môžete navštíviť aj advokáta, ktorý jej pošle výzvu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk