Aká je výška odstupného?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Aká je výška odstupného?

Dobrý deň, aký nárok na odstupné má zamestnanec, ak odpracoval 4 roky a 11 mesiacov k dátumu doručenia výpovede zo strany zamestnávateľa? Ako som správne pochopila, výpovedná doba je dva mesiace, pretože zamestnanec odpracoval menej ako 5 rokov. Avšak, po uplynutí dvoch mesiacov v rámci výpovednej doby, bude pracovný pomer trvať 5 rokov a 1 mesiac. Má tento zamestnanec nárok na dvojnásobok alebo iba jednokrát mesačný plat? Keďže pracovný pomer končí uplynutím výpovednej doby, má teda zamestnanec nárok na dvojnásobok platu?

Odpoveď: Aká je výška odstupného?

Dobrý deň, podľa § 76 ods. 1 pís. a) Zákonníka práce (ZP), zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) ZP alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov. Pre počítanie doby odpracovania je smerodajný čas, kedy sa uplatňovaná výpoveď doručí zamestnancovi. Zamestnanec ma teda nárok na odstupné v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak odpracoval 4 roky a 11 mesiacov.