Máte
otázku?

Zvýšenie minimálnej mzdy a zníženie základnej mzdy


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Zvýšenie minimálnej mzdy a zníženie základnej mzdy

Dobrý deň, pracujem vo firme, ktorá na Slovensku zamestnáva vyše 6000 ľudí. Nedávno sa zvýšila minimálna mzda, čo by malo priniesť zvýšenie všetkým zamestnancom. Spoločnosť sa však rozhodla znížiť základnú mzdu o 60 € a pridať bonus 109 €, aby sa to dorovnalo. Keď sme sa pýtali, či tento bonus zostane trvalý, nikto nám nedokázal odpovedať. Ak to nepodpíšeme, zostane nám doterajšia základná mzda bez zvýšenia. Taktiež nám nedovolili vziať nepodpísanú zmluvu domov na posúdenie. Je takéto konanie zamestnávateľa v poriadku? A môže jednoducho znížiť základnú mzdu? Ďakujem.

Odpoveď: Zvýšenie minimálnej mzdy a zníženie základnej mzdy

Dobrý deň,
výška minimálnej mzdy je určovaná zákonom a to na účel, aby zamestnávateľ svojím zamestnancom nevyplácal mzdu nižšiu ako minimálnu, určenú na príslušný kalendárny rok. Aby neišiel pod zákonné minimum. 

Podľa § 119 ods. 1 Zákonníka práce, "Mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda podľa osobitného predpisu."

Vyššie uvedené neznamená, že pri každoročnom zvýšení minimálnej mzdy, Vám musí zamestnávateľ zvýšiť Vašu mzdu. 

Vo Vašom prípade nejde o zníženie minimálnej mzdy ale Vašej základnej mzdy. Jedine, že by aj tá Vaša mzda by bola minimálna. Ide o úpravu mzdových podmienok, kedy sa zníženie základnej mzdy vyrovná bonusom. 

Čo sa týka neposkytnutia písomného vyhotovenia dodatku k pracovnej zmluve domov, nie je to konaním zamestnávateľa v rozpore so zákonom. Jeho podpisovanie by aj tak prebehlo priamo na pracovisku u zamestnávateľa rovnako ako aj doručovanie, je zo zákona povinný zamestnávateľ ale aj zamestnanec uskutočňovať v prvom rade priamo na pracovisku. 

Tak, ako píšete vo Vašej otázke, ak nebudete so zmenou súhlasiť, zostane Vám Vaša pôvodná mzda. Keďže s každou zmenou pracovných podmienok uvedených v pracovej zmluve, musí zamestnanec súhlasiť. 

Podľa § 54 Zákonníka práce, "Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne a jedno vyhotovenie zmeny pracovnej zmluvy vydať zamestnancovi."

Trápi vás "Zvýšenie minimálnej mzdy a zníženie základnej mzdy" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Zvýšenie minimálnej mzdy a zníženie základnej mzdy (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom úpravy mzdy. Ide o to, že zamestnávateľ sa rozhodol znížiť základnú mzdu dohodnutú v pracovnej zmluve (napríklad o 50 eur) a zároveň poskytol projektový príspevok vo výške 100 eur. Tento príspevok je viazaný na činnosti, ktoré zamestnanec v danej profesii bežne nevykonáva, a bude sa krátiť podľa odpracovaných hodín. Nebol však nijak garantovaný ani fixne stanovený v dodatku. Moja otázka znie: môže zamestnávateľ takúto úpravu mzdy (zníženie základnej mzdy v zmluve) vôbec vykonať? A ak príspevok ku mzde nevyplatí, môže si ho zamestnanec nárokovať podľa dodatku? Ďakujem.

Odpoveď: Zvýšenie minimálnej mzdy a zníženie základnej mzdy

(odpoveď odoslaná: 01.03.2025)

Dobrý deň,
zníženie základnej mzdy zamestnanca je zmena pracovných podmienok, s ktorými musí zamestnanec súhlasiť. Bez súhlasu zamestnanca, zamestnávateľ nemôže vykonať takúto úpravu mzdy zamestnanca.

Bez ohľadu na projektový príspevok ide o zmenu, ktorá sa dotkne obsahu pracovnej zmluvy. Zmena sa realizuje formou dodatku k pracovnej zmluve, ktorý musí zamestnanec podpísať. Podpisom dodatku k pracovnej zmluve vyjadrí zamestnanec súhlas s predmetnou zmenou. 

Podľa § 54 Zákonníka práce, "Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne a jedno vyhotovenie zmeny pracovnej zmluvy vydať zamestnancovi."

V prípade, že projektový príspevok má byť za činnosti, ktoré zamestnanec v danej profesii nevykonáva, nemôže byť predmetom dodatku k pracovnej zmluve každého zamestnanca, a teda nie je nárokovateľný. Aj keby bol obsahom dodatku u každého zamestnanca, tak záleží ako je naformulovaná výplata tohto príspevku, z pohľadu jeho nárokovateľnosti. 

Každopádne, ak si je zamestnanec istý, že mu projektový príspevok každý mesiac vyplatený, aj napriek jeho obshiahnutia v dodatku jeho pracovnej zmluvy, neodporúčame dodatok podpísať. 

Rovnako aj čo sa týka samotného zníženia základnej mzdy, ak zamestnanec nesúhlasí, nemal by podpísať dodatok k pracovnej zmluve


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zvýšenie minimálnej mzdy a zníženie základnej mzdy" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.