Zrušenie súdneho pojednávania

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Zrušenie súdneho pojednávania

Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o pomoc s formuláciou žiadosti o zrušenie súdneho pojednávania. Som žalobkyňa a v čase, keď bude súdne pojednávanie prebiehať, budem pracovať mimo Slovenskej republiky. Ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie súdneho pojednávania

Dobrý deň,

odročenie pojednávania upravuje § 183 Civilného sporového poriadku, podľa ktorého Pojednávanie sa môže odročiť len z dôležitých dôvodov. Pojednávanie môže byť na návrh strany odročené len vtedy, ak sa strana alebo jej zástupca z dôležitých dôvodov nemôže dostaviť na pojednávanie a zároveň od nich nemožno spravodlivo žiadať, aby sa na pojednávaní nechali zastúpiť. Ak súd zistí, že stranou uvedený dôvod na odročenie pojednávania nie je dôležitý, bezodkladne o tom upovedomí stranu, ktorá odročenie navrhla. Strana, ktorá navrhuje odročenie pojednávania, je povinná uviesť telefónne číslo alebo elektronickú adresu, na ktorú ju možno upovedomiť o rozhodnutí súdu o jej návrhu na odročenie pojednávania.

Ako teda vyplýva z vyššie uvedených ustanovení súd nie je povinný Vám vyhovieť, pokiaľ vyhodnotí, že Vami uvádzaný dôvod nie je dôležitý.

Žiadosť o odročenie pojednávania nemusí byť nijako komplikovaná. Je potrebné uviesť Vaše údaje, postavanie v spore, akého sporu sa týka, spisovú značku, ktorému súdu ju adresujete. V žiadosti uveďte z akého dôvodu žiadate odročiť pojednávanie, pričom by bolo vhodné vysvetliť, prečo si to nemôžete zariadiť tak, aby ste sa mohli pojednávania zúčastniť. Bolo by vhodné uviesť aj nejaký doklad o tom, že v danom čase musíte byť v práci v zahraničí. Ale ako som uviedol, súd Vám nemusí vyhovieť.