Zrušenie dohody o vyporiadaní BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Zrušenie dohody o vyporiadaní BSM

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či sa dá zrušiť dohoda. S manželom sme sa dnes, 24.5.2016, rozviedli. Rozvod som riešila prostredníctvom mediátora. Manžel s rozvodom súhlasil bez problémov, pretože som mu sľúbila podpísať dom, aby mi nerobil problémy. Podpísala som mu moju polovicu domu. Je možné táto dohoda napadnúť? Počas manželstva ma psychicky týral a vyhrážal sa mi. Chcela som si zobrať úver, ale on ma odhlásil z trvalého pobytu a teraz, ako bezdomovkyňa, nemožem. Máme tri deti v striedavej starostlivosti. Žijem s nimi v podnájme. Vedel, že keď ma odhlási, čo tým spôsobí a teraz sa mi smeje. Dá sa napadnúť dohoda, ktorú som mu podpísala? Ďakujem.

Odpoveď: Zrušenie dohody o vyporiadaní BSM

Dobrý deň. Dohodu o vyporiadaní BSM (podobne ako aj iné právne úkony) možno zrušiť napr. odstúpením od zmluvy alebo dovolaním sa neplatnosti. Pre odstúpenie od dohody je potrebné, aby dôvod odstúpenia vyplýval priamo z dohody alebo z právneho predpisu (porovnaj § 48 a 49 Občianskeho zákonníka). Na určenie neplatnosti je potrebné, aby dohoda trpela takou vadou, ktorá by spôsobovala jej neplatnosť (pozri najmä ustanovenia § 37 a nasl. Občianskeho zákonníka).