POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Zmluvná pokuta z omeškania - kúpa nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Zmluvná pokuta z omeškania - kúpa nehnuteľnosti

Dobrý deň, prosím Vás o rýchlu radu ohľadom kúpnej zmluvy na byt v bytovom dome. Developer v priebehu finalizácie projektu požiadal o zmenu stavby pred dokončením, pretože realizoval ďalšiu dostavbu objektu. Stavebné povolenie na túto zmenu stavby sa predlhovalo kvôli odvolaniam jedného z účastníkov konania. Tým sa predĺžila aj celková dostavba bytovky. V súčasnosti je objekt a samotný byt riadne skolaudovaný (dostavba samotná ešte nie je dokončená a preto bola vyňatá z kolaudácie). Kúpna zmluva, resp. zmluva o budúcej kúpnej zmluve, obsahuje pokuty z omeškania developera. Sú tu "klasické" výnimky ako zásahy vyššej moci, administratívne prietahy, ktoré developer nemohol ovplyvniť a pod. Developer sa odvoláva na tieto výnimky, ja ako kupujúci však stojím za tým, že prietahy sú problémom developera a že ak mi nedokáže, že sa jednalo o také skutočnosti, ktoré nemohol ovplyvniť alebo predpokladať pri podpise kúpnej zmluvy, je povinný vyplatiť zmluvnú pokutu z omeškania. V kúpnej zmluve je síce formulácia, že kupujúci súhlasí s prípadnou súčasnou dostavbou objektu, termíny však zostávajú platné. Mohli by ste mi prosím, na základe takoto zbežného prečítania, napísať svoju radu a názor, kto je v práve? Veľká vďaka za odpoveď. Taktiež by ma zaujímalo, ako by prebiehalo zastupovanie/vymáhanie v tejto veci Vašou advokátskou kanceláriou a koľko by Vás to približne stálo? Ďakujem pekne za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Zmluvná pokuta z omeškania - kúpa nehnuteľnosti

Dobrý deň, zmluvná pokuta za omeškanie developera musí vyplývať priamo zo zmluvy. Podľa toho, čo ste napísali ešte nie je možné na 100 % povedať, že ste v práve. Museli by sme vidieť celú zmluvu a podľa toho posúdiť, či máte nárok na zmluvnú pokutu.

Neviem, či Vám niekto zmluvu pred tým, ako ste ju podpisovali pozeral a či sa zaoberal aj týmto problémom a formuláciou v zmluve. Obyčajne sa snažiad developeri, aby tieto "problémy" boli pokryté priamo v zmluve.

Do súdneho sporu by sme išli iba v prípade, ak by boli Vaše šance na úspech vysoké.