Zmena pracovnej doby

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Zmena pracovnej doby

Môj zamestnávateľ mi zmenil pracovný čas zo smenného režimu na osemhodinový pracovný deň. Pracoval som tak 23 rokov, a to na polovicu úväzku, ktorý bol rozdelený na 12 hodinové smeny (8 hodín údržba + 4 hodiny kurír). Práca bola na denné aj nočné smeny. Teraz mi zrušil polovicu úväzku s tým, že sme to robili protizákonne a že v pracovných zmluvách máme štyridsaťhodinový týždeň od pondelka do piatka - avšak takúto informáciu som v zmluvách nenašiel. Novú zmluvu som mu nepodpísal, avšak zajtra mám nastúpiť na dennú prevádzku. Neviem, čo by som mal spraviť. Ďakujem.

Odpoveď: Zmena pracovnej doby

Dobrý deň, vo Vašom prípade postupujte presne podľa pracovnej zmluvy. Nastupujte do práce tak ako ste boli dohodnutí v pracovnej zmluve.

V pracovnej zmluve by ste mali mať určený aj pracovný čas.

Ak ste však práce vykonávali inak ako máte uzatvorené v pracovnej zmluve, potom môže zamestnávateľ od Vás vyžadovať prácu v čase podľa pracovnej zmluvy.