Zmena bydliska maloletého dieťaťa po rozvode


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 6. 12. 2016

Otázka: Zmena bydliska maloletého dieťaťa po rozvode

Dobrý deň, po rozvode manželstva, ak mi sud zverí dieťa do opatery a manžel bude chcieť striedavú starostlivosť musím ostať v meste bydliska kde bývam teraz, alebo sa môžem odsťahovať 400 km z miesta bydliska ku mojim rodičom. Môže mi súd zakázať sa odsťahovať ku rodičom do rodinného domu, kde budem mať ideálne podmienky na bývanie ja aj moje maloleté dieťa? Prostriedky na byt, či podnájom nemám. Ďakujem za odpoveď, prajem pekný deň.

Odpoveď: Zmena bydliska maloletého dieťaťa po rozvode

Dobrý deň, ak Vám súd na čas po rozvode zverí maloleté dieťa do Vašej osobnej starostlivosti, nezakáže, ani nemôže zakázať (resp. prikázať), aby ste sa z nehnuteľnosti kde bývate teraz neodsťahovali a zotrvali na tejto adrese. Išlo by o výrazný zásah do Vašich práv. Je v mnohých prípadoch bežné, že po rozvode manželstva jeden z manželov opustí spoločnú nehnuteľnosť a musí si hľadať náhradné bývanie. Rovnako je bežné, že vo väčšine prípadov mamičkám s maloletými deťmi (vzhľadom na ich nízky príjem z rodičovského príspevku a výživného) poskytnú pomoc rodičia, ktorí ich prichýlia do svojej nehnuteľnosti. Súd Vám v tomto nijakým spôsobom nemôže zabrániť. Rovnako Vám v tomto nemôže zabrániť ani Váš bývalý manžel, lebo na presťahovanie sa v rámci SR nie je potrebný jeho súhlas. Súhlas druhého rodiča by bol potrebný iba v prípade, ak by ste sa chceli s maloletým dieťaťom presťahovať natrvalo do zahraničia.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Zmena bydliska maloletého dieťaťa po rozvode (Rodinné právo)

Dobrý deň. Som rozvedená, so synom bývame v podnájme. Trvalé bydlisko ani prechodné nemáme. Syn bude mať pätnásť rokov, bude mať občiansky preukaz. Bývalý manžel chce syna spať prihlásiť na trvalý pobyt. Mám pochybnosti napr. o výživné. Viete mi poradiť prosím?

Odpoveď: Zmena bydliska maloletého dieťaťa po rozvode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.06.2019)

Dobrý deň prajem,

ak chcete vedieť, či má evidencia trvalého pobytu vplyv na výživné, tak odpoveď znie, že nemá. Rodičia sú povinní plniť si vyživovaciu povinnosť. Ak je syn vo Vašej starostlivosti a otec je povinný platiť výživné, tak ho musí platiť aj napriek tomu, ak syna zaeviduje na trvalý pobyt u neho. Trvalý pobyt má len evidenčný charakter.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zmena bydliska maloletého dieťaťa po rozvode (Rodinné právo)

Dobrý deň, sSúd nás rozviedol a dohodli sme sa na striedavej starostlivosti, pretože dcéra nás ma oboch rada. No jej otec nesúhlasí, aby jeho dcéra mala trvalý pobyt so mnou u môjho priateľa kde bývame. Ako mám postupovať, aby moja dcéra mala so mnou trvalý pobyt? Ďakujem.

Odpoveď: Zmena bydliska maloletého dieťaťa po rozvode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.11.2017)

Dobrý deň,

ak ide o bydlisko, resp. trvalý pobyt v rámci SR, môžete sa s dieťaťom presťahovať na akékoľvek miesto v rámci Slovenska a nepotrebujete na to súhlas otca. Je potrebné otca upovedomiť o zmene adresy. Iné by bolo, ak by ste sa chceli presťahovať mimo SR. Potom by bol už súhlas potrebný.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zmena bydliska maloletého dieťaťa po rozvode (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, keď ma manžel psychicky, sociálne a ekonomicky vydieral aj tak mu bude prisudená striedavá starostlivosť keď o ňu požiada? Dcéra na budúci rok bude žiačkou prvého ročníka, ako to je so striedavou starostlivostou pri takejto 400 km vzdialenosti? Ďakujem za odpoveď, prajem pekný deň

Odpoveď: Zmena bydliska maloletého dieťaťa po rozvode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 09.12.2016)

Dobrý deň, súdy zverujú maloleté deti do striedavej osobnej starostlivosti oboch rodičov zriedka, a iba v prípadoch kedy je to v záujme maloletého dieťaťa. Ak Vás manžel takýmto spôsobom vydieral a psychicky na Vás útočil, je vždy vyššie riziko, že tak bude pôsobiť aj na maloleté dieťa. Súd túto skutočnosť vezme do úvahy. Rovnako ak sa presťahujete k svojim rodičom o 400 km ďalej, znížite tým šancu na to, aby bolo maloleté dieťa zverené do striedavej starostlivosti. Je nemysliteľné, aby dieťa navštevovalo dve základné školy alebo aby dochádzalo takú vzdialenosť. Striedavá osobná starostlivosť sa nariaďuje najmä v tých prípadoch, kedy rodičia žijú blízko seba a z bydliska oboch rodičov môže dieťa navštevovať školu. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk