Nástup do výkonu trestu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Nástup do výkonu trestu

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť s advokátom o tom, ako mám postupovať v nasledujúcej situácii. Môj priateľ nedávno obdržal výzvu na nástup do výkonu trestu v ústave s minimálnym stupňom stráženia na dobu 3 mesiacov. Rada by som vedela, ako postupovať, ak chcem zabezpečiť návštevy v tomto ústave. Žijeme spolu ako partneri už viac ako rok, avšak nemáme potvrdenie z matriky a ani rovnakú trvalú adresu. Ja mám svoju trvalú adresu stále evidovanú v rodičovskom dome. Stačí, ak spíšeme čestné prehlásenie a necháme overiť naše podpisy, a toto čestné prehlásenie potom predložím pri návšteve ústavu, kde bude môj priateľ umiestnený? Alebo môj návštěvný práv nemožno zapiť, keďže nie sme blízka ani pokrvná rodina? Zaujímalo by ma tiež, aká je šanca, že by nám súd vyhovel, ak by sme po polovici trestu požiadali o podmienečné prepustenie (priateľ si má odpykať trest za prečin krádeže). Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď a váš čas! Prajem pekný deň.

Odpoveď: Nástup do výkonu trestu

Dobrý deň

podľa zák. č. 475/2005 Z. z. o výkone trestu odňatia slobody sa považuje za blízku osobu aj druh/družka odsúdeného a tento vzťah sa preukazuje spôsobom podľa § 98 ods. 3:

“Príbuzenský vzťah je blízka osoba povinná preukázať výpisom z matriky, sobášnym listom, rodným listom alebo iným dokladom. Ak odsúdený žil pred nástupom do výkonu trestu ako druh a družka, predloží druh alebo družka potvrdenie o prihlásení k pobytu alebo zdieľaní spoločnej domácnosti s odsúdeným pred nástupom do výkonu trestu.”

Teda ústav akceptuje len potvrdenie ohlasovne. Ak ste si takúto ohlasovaciu povinnosť nesplnili, ústav Vás nebude považovať za blízke osoby. Je však  možnosť, že odsúdenému bude povolená aj iná návešteva ako návšteva blízkej osoby (napr. formou disciplinárnej odmeny a pod),

avšak v tomto prípade ide o dosť krátky čas. Čo sa týka podmienečného prepustenia, požiadať o prepustenie po polovici trestu samozrejme môžete, avšak tiež ide o veľmi krátky čas, pretože podľa § 415 ods. 3 TP súd má lehotu o návrhu rozhodnúť najneskôr do 60 dní od jeho doručenia.

Pri posudzovní o podmienečnom prepustení súd prihliada na všetky okolnosti, ktoré súvisia s osobou odsúdeného, s prevýchovou odsúdeného a pod., preto Vám neviem odpovedať, aké by bolo rozhodnutie pokiaľ by ste návrh podali.