Záznam o priestupku - krádeži

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Záznam o priestupku - krádeži

Dobrý deň. Keď mi bolo 16 rokov, prechádzala som ťažkým obdobím a v obchode som ukradla tričko. Bol som zastavená a dostala blokovú pokutu 10 eur a záznam. Chcela by som sa opýtať, či sa tento záznam vymaže, keď dosiahnem plnoletosť. Zaujímalo by ma tiež, či príde domov nejaký list a aké by mohli byť budúce dôsledky takého konania. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Záznam o priestupku - krádeži

Dobrý deň,

z Vami uvedeného skutkového stavu vyplýva, že Vaša krádež bola právne kvalifikovaná ako priestupok, za ktorý Vám bola uložená sankcia - peňažná pokuta.

Záznam o spáchaní uvedeného priestupku sa nezapistuje do registra trestov - v ňom sa evidujú len záznamy o trestných konaniach (nie o priestupkových) a záznamy o uložených trestoch v týchto konaniach.

Ak ste sa preto doteraz nedopustili žiadneho tresného činu, nemáte v registri trestov evidovaný žiadny záznam.

Nakoľko je Vaše priestupkové konanie skončené (ukončilo sa uložením blokovej pokuty), nie je dôvod, aby Vám chodili k tomuto konaniu ďalšie záznamy.

Jediným následkom Vášho priestupku by bolo to, že ak by ste spáchali ďalšiu krádež v lehote 12 mesiacov od uloženia blokovej pokuty, dopustili by ste sa už trestného činu krádeže (nielen priestupku, a to bez ohľadu na hodnotu takto ďalšej ukradnutej veci).