Tresty pri opakovanej krádeži

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Žilina

Otázka: Tresty pri opakovanej krádeži

Prosím veľmi pekne o radu, nakoľko som zúfalá. Dvakrát tento mesiac som sa vplyvom zlého psychického stavu dopustila drobnej krádeže v potravinách na sume približne desať eur. Pri prvom prípade mi bola uložená pokuta, no druhýkrát ma čaká súd. Som zúfalá, pretože doteraz som viedla poriadny život bez priestupkov a mám vysokoškolské vzdelanie. Boli to momenty, ktoré hrozne ľutujem a neviem s nimi žiť, navyše sa veľmi bojím toho, čo ma čaká na súde. Rada by som sa spýtala, či je už isté, že ma za opakovanú krádež v priebehu 12 mesiacov odsúdia na odňatie slobody, alebo by sa dalo niečo urobiť pre to, aby sa to riešilo len finančnou sankciou. Už vo svojom živote takúto chybu nezopakujem, je to strašné a neviem, čo sa stalo. Veľmi sa hanbím a obávam sa reakcie rodiny a strachu, že ostanem bez práce. To by som nezvládla. Vopred veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Tresty pri opakovanej krádeži

Dobrý deň,

ak bola Vaša prvá krádež kvalifikovaná ako priestupok, druhou krádežou ste sa dopustili trestného činu krádeže podľa § 212 ods. 2 písm. f) Trestného zákona.

Podľa § 212 ods. 2 písm. f) Trestného zákona sa potrestá odňatím slobody až na dva roky ten, kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a bol za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý.

Čo sa týka trestov, treba ale uviesť, že hoci to nie je výslovne uvedené v § 212 ods. 2 písm. f) Trestného zákona, súd nemusí uložiť za uvedený trestný čin len trest odňatia slobody. Súd môže uložiť aj iné druhy trestu - napr. Vami spomínaný peňažný trest, či trest domáceho väzenia, trest povinnej práce a pod. Rovnako, ak by Vám súd aj uložil trest odňatia slobody, neznamená to automaticky, že ihneď musíte tento trest vykonať - súd Vám ho totiž môže uložiť a súčasne jeho výkon podmienečne odložiť. Teda, súd môže určiť určitú skúšobnú lehotu, v ktorej ak budete viesť riadny život, nebudete musieť uložený trest odňatia slobody vykonať.