Ako dlho trvá zápis v evidencii priestupkov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Prešov

Otázka: Ako dlho trvá zápis v evidencii priestupkov?

Dobrý deň. Bol som prichytený pri krádeži a zaplatil som sumu za tovar a tiež blokovú pokutu na mieste. Rád by som sa teda opýtal, ako dlho bude evidovaný tento priestupok v priestupkovom spise? Ďakujem.

Odpoveď: Ako dlho trvá zápis v evidencii priestupkov?

Dobrý deň, podľa § 89a ods. 3 zákona o priestupkoch, evidencia priestupkov obsahuje tieto údaje o priestupku a jeho páchateľovi: a) titul, meno a priezvisko, b) rodné číslo alebo dátum narodenia, ak páchateľ nemá rodné číslo, c) adresu pobytu, d) štátnu príslušnosť, e) údaj o doklade totožnosti, f) miesto, dátum a čas spáchania priestupku, g) označenie priestupku vrátane príslušného ustanovenia zákona, stručný popis skutku a následok jeho spáchania, h) spôsob vybavenia veci, i) uloženú sankciu a ochranné opatrenie, j) označenie a sídlo správneho orgánu, ktorý priestupok prejednal, k) dátum prejednania priestupku v blokovom konaní alebo dátum nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, l) evidenčné číslo pokutového bloku alebo bloku na pokutu nezaplatenú na mieste, alebo registratúrnu značku právoplatného rozhodnutia. V zmysle § 89a ods. citovaného právneho predpisu, orgán, ktorý vedie evidenciu priestupkov, likviduje údaje z evidencie priestupkov podľa odseku 3 po uplynutí piatich rokov od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o priestupku alebo od zaplatenia pokuty v blokovom konaní.