Mám zápis v registri trestov. Dá sa zmazať? Kde sa môžem zamestnať?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Nitra

Otázka: Mám zápis v registri trestov. Dá sa zmazať? Kde sa môžem zamestnať?

Dobrý deň, môj manžel bol policajt, ale 24.9.2015 ho pravoplatne uznali vinným pre prečin zneužitia pravomoci verejného činiteľa a dostal peňažný trest vo výške 500 eur (ktorý je už zaplatený) alebo náhradný trest dvojmesačného odňatia slobody. Po akom čase sa to zapíše do registra trestov? Teraz pracuje v SBS a zmluvu mu majú predĺžiť vo februári. Chcela by som sa opýtať, či sa po dvoch rokoch dá tento zápis v registri zmazať. A v akých odvetviach by sa mohol zamestnať?

Odpoveď: Mám zápis v registri trestov. Dá sa zmazať? Kde sa môžem zamestnať?

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 92 ods. 2 Trestného zákona dochádza k tzv. zahladeniu odsúdenia trestov, okrem trestu odňatia slobody, už ich vykonaním. Tzn. že ak Váš manžel uhradil peňažný trest, uhradením došlo k zahladeniu odsúdenia. Nakoľko trest uhradil, tak k vykonaniu náhradného trestu nedôjde. Zápis do registra trestov sa vykoná po právoplatnom odsúdení. Treba v tomto smere rozlišovať výpis z registra trestov a odpis z registra trestov. Vo výpise z registra trestov sú zapísané odsúdenia a tresty, ktoré neboli zatiaľ zahladené. V odpise z registra trestov sú zapísané všetky právoplatné odsúdenia dotknutej osoby. Tzn. že Váš manžel má v súčasnosti "čistý" výpis z registra trestov (ak predtým nebol odsúdený za iný trestný čin). Nie je nutné požiadať o zahladenie. Avšak v odpise z registra trestov je zaznamenané, že bol právoplatne odsúdení za trestný čin, bol mu uložený trest a je tam i záznam o vykonaní trestu. Váš manžel sa môže zamestnať v akomkoľvek odvetví. Na Vášho manžela sa v súčasnosti hľadí ako keby nebol odsúdený, tzn. môže vykonávať i sbs činnosť, prípadne si založiť živnosť.