Zánik nájmu bytu na dobu určitú

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Zánik nájmu bytu na dobu určitú

Dobrý deň, rád by som vás poprosil o radu. Sme v podnájme - zmluva bola uzavretá na dobu určitú a skončila v máji 2013 (bola uzavretá na 1 rok). Odvtedy sme nepodpísali žiadnu novú zmluvu, ale stále bývame v byte. Majiteľ nás informoval, že sa musíme vysťahovať, pretože plánuje byt predať. V predošlej zmluve bola stanovená dvojmesačná výpovedná lehota, ktorá vyprší 31. decembra 2013. Už sme si našli iný podnájom od 1. decembra 2013 a bývalý "majiteľ" nás žiada o zaplatenie nájmu za december. Veľmi dôležité je, že daná osoba už nie je legálnym majiteľom bytu, keďže ho pred približne pol rokom prepísala na inú osobu. Rád by som sa opýtal, či môžeme s okamžitou platnosťou odstúpiť od zmluvy a či vôbec má právo požadovať od nás nájomné za december. Nájom si vždy chodil vyberať v hotovosti a podľa môjho vedomia nikdy neplatil dane z prenájmu. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom, Martin

Odpoveď: Zánik nájmu bytu na dobu určitú

Dobrý deň,

Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu. V ustanovení § 676 ods. 2 sa hovorí o automatickom predlžovaní nájomnej zmluvy (ale nie pri bytoch), platí to pri nájme hnuteľných vecí a nehnuteľnostiach (okrem bytov).

Nájom bytu na dobu určitú zanikol vo Vašom prípade uplynutím doby, t.j. v máji 2013. Odvtedy užívate byt neoprávnene. Pokiaľ osoba užíva byt aj po zániku nájomnej zmluvy, platí, že sa bezdôvodne obohacuje na úkor vlastníka nehnuteľnosti. Pokiaľ on nie je vlastníkom nehnuteľnosti, bezdôvodné obohatenie nepatrí jemu. Vysťahovať sa z bytu môžete ku dňu 01.12.2013 bez toho, aby ste museli tejto osobe alebo vlastníkovi nehnuteľnosti zaplatiť "nájomné" za obdobie decembra 2013. Zánik nájmu bytu na dobu určitú už totiž skončil a keďže nebudete užívať byt v decembri 2013, nemôže nikto od Vás požadovať vydanie bezdôvodného obohatenia.