Záloha na stavbe - sprenevera ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Záloha na stavbe - sprenevera ?

Dobrý deň, môj brat si vzal zálohu na stavbu vo výške 2500 eur a nedokončil práce. Majiteľ stavby následne podal trestné oznámenie. Môžeme hovoriť o spreneverení? Rád by som podotkol, že neexistuje žiadny doklad o tom, že prijal peniaze, ani príjmový pokladničný doklad ani faktúra. Rovnako neexistuje žiadna zmluva o dielo, pokiaľ mi je známe. Je tam jeden svedok, ktorý je však jeho známy a nikdy ani nebol na stavbe, ani pri preberaní peňazí neboli prítomné žiadne iné osoby. Aký trest mu za to môže hroziť? Nikdy predtým nebol súdne trestaný ani nemal žiadny problém so zákonom. Za odpoveď Vám vopred ďakujem. So srdečným pozdravom.

Odpoveď: Záloha na stavbe - sprenevera ?

Dobrý deň,

trestný čin sprenevery upravuje § 213 Trestného zákona, podľa ktorého Kto si prisvojí cudziu vec, ktorá mu bola zverená, a spôsobí tak na cudzom majetku škodu malú, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

Súdy v obdobnom prípade vyslovili tento právny názor: "Z uve­de­né­ho je zrej­mé, že čias­toč­né pl­ne­nia na ce­nu bu­dú­ce­ho di­ela (zá­lo­hy pos­ky­to­va­né ob­jed­ná­va­te­ľom) sa stá­va­jú ma­jet­kom (vlas­tníc­tvom) zho­to­vi­te­ľa a ten ich mô­že pou­žiť na vlas­tné úče­ly. Ak by pla­ti­lo, že pred­da­vok mu­sí byť až do skon­če­nia di­ela ne­dot­knu­tý, neš­lo by o pred­da­vok na ce­nu di­ela, ale o for­mu za­bez­pe­če­nia zá­väz­ku ob­jed­ná­va­te­ľa za­pla­tiť ce­nu di­ela. Na­viac, zá­klad­ným prin­cí­pom pod­ni­ka­nia je aj to, že pod­ni­ka­teľ prie­bež­ne plat­by príj­ma a nao­pak pos­ky­tu­je a to bez to­ho, aby bo­lo reál­ne mož­né od­lí­šiť, z akých fi­nan­čných pros­tried­kov sú jed­not­li­vé plat­by hra­de­né, pre­to­že pe­nia­ze nie sú in­di­vi­duál­ne ur­če­nou ve­cou.

 Súd pre­to uzat­vá­ra, že pred­da­vok (zá­lo­ha) pos­kyt­nu­tá ob­jed­ná­va­te­ľom zho­to­vi­te­ľo­vi, kto­rým sa „pred­plá­ca“ dop­re­du ce­na di­ela sa prev­za­tím stá­va vlas­tníc­tvom zho­to­vi­te­ľa, te­da pre­chá­dza ako prí­jem do ma­jet­ku zho­to­vi­te­ľa, kto­rý ho pre­to mô­že pou­žiť v rám­ci aj iných svo­jich pod­ni­ka­teľ­ských ak­ti­vít. Pe­nia­ze pos­kyt­nu­té ako pred­da­vok (zá­lo­ha) na úh­ra­du ce­ny di­ela pre­to nie sú pre zho­to­vi­te­ľa cu­dzou ve­cou, z čo­ho vy­plý­va, že aj keď di­elo ne­vy­ho­to­vil a pos­kyt­nu­tý pred­da­vok (zá­lo­hu) ani nev­rá­til, ne­mô­že sa do­pus­tiť tres­tné­ho či­nu spre­ne­ve­ry pod­ľa § 213 Tr. zák."

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že by sa o trestný čin sprenevery jednať nemalo. Do úvahy však stále môže prichádzať trestný čin podvodu, avšak v takom prípade by sa muselo preukázať, že Váš brat už pri preberaní zálohy vedel, že dielo nedokončí a zálohu nevráti.