Sprenevera vo výške 260 €, aký bude postih?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Trenčín

Otázka: Sprenevera vo výške 260 €, aký bude postih?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, aký trest môže byť uložený osobe za spreneveru 260 eur? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Sprenevera vo výške 260 €, aký bude postih?

Dobrý deň. Na to, aby určitý skutok mohol naplniť skutkovú podstatu trestného činu sprenevery, musela by byť spôsobená aspoň malá škoda, t.j. škoda prevyšujúca sumu 266 €. Základná skutková podstata trestného činu sprenevery podľa ustanovenia § 213 ods. 1 Trestného zákona pritom znie nasledovne: „Kto si prisvojí cudziu vec, ktorá mu bola zverená, a spôsobí tak na cudzom majetku škodu malú, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“ Preto ak išlo o  sumu vo výške 260 €, zrejme sa nejedná o trestný čin sprenevery.