Ako sa brániť proti plánovanej stavbe zastávky autobusu pred domom?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Prešov

Otázka: Ako sa brániť proti plánovanej stavbe zastávky autobusu pred domom?

Dobrý deň, obraciam sa na vás s prosbou o pomoc. V našej obci sa buduje nový chodník. Všetko by bolo v poriadku, keby sa priamo pred mojim vjazdom a záhradou neplánoval výsek do chodníka pre autobusy. To znamená, že autobusy budú po novom zastavovať pred mojím vjazdom do dvora. Tento výsek začína súčasne so začiatkom môjho pozemku a končí asi 1,5 m za ním. Okrem toho z môjho výjazdu odstránili dlažbu, ktorá tam bola uložená súčasne s predchádzajúcim chodníkom – približne pred 15 rokmi. Robotníci tvrdili, že všetko vrátia do pôvodného stavu, ale neurobili tak. Odvolali sa na to, že mali stavať iba chodník a že daný úsek už je súkromným pozemkom. Keďže daný pozemok vtedy ešte nebol mojím, neviem, či táto práca bola splatená pred 15 rokmi. Môžem nejak zakročiť, ak autobusová zastávka bude priamo vo vjazde do dvora? Obával som sa o to a kontaktoval inšpektorát aj políciu, ale obaja mi povedali, že sa mám obrátiť na obecný úrad. Obec však s tým nijako nespolupracuje. Tvrdia, že to bola vybudované podľa nejakého nového zákona a preto nepotrebujú od nikoho žiadne podpisy. Prosím vás, mohli by ste mi poradiť, ako by som mohol postupovať ďalej? Nie sú určené presné pravidlá pre vytváranie čo i len priľahlého pruhu pre autobusovú zastávku. Je súhlas majiteľa priľahlého pozemku vôbec potrebný? Ak je zákaz zastavenia pred akýmkoľvek vjazdom, platí tento zákaz aj pre autobusy?

Odpoveď: Ako sa brániť proti plánovanej stavbe zastávky autobusu pred domom?

Dobrý deň, jednou z podmienok zriaďovania autobusových zastávok je, aby sa nenachádzali na miestach, kde môže dôjsť k obmedzeniu jazdy vozidiel. Osobitne preto treba mať na zreteľ umiestnenie zastávok na miestach vjazdov resp. výjazdov z pozemkov. Umiestnenie zastávky autobusu priamo pred rodinným domom je nevhodným riešením už len z toho hľadiska, že zastavenie vozidla v mieste zastávky (teda priamo pred domom) zo strany jeho vlastníka, môže byť sankcionované v priestupkovom konaní. Podľa § 25 ods. 1 pís. f) zákona o cestnej premávke, vodič nesmie zastaviť a stáť na zastávke vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb a priľahlom nástupišti v úseku, ktorý sa začína dopravnou značkou pre zastávku a končí sa 5 m za označníkom zastávky, a tam, kde taká dopravná značka nie je, vo vzdialenosti kratšej ako 30 m pred označníkom zastávky a 5 m za ním; ak je priestor zastávky vyznačený príslušnou vodorovnou dopravnou značkou, platí tento zákaz len pre vyznačený priestor a priľahlé nástupište. Môže tak dochádzať k absurdným situáciám, kedy vlastník potom, čo z akýchkoľvek dôvodov zastaví pred rodinným domom, sa dopustí priestupku. Odporúčam Vám preto obrátiť sa so žiadosťou o premiestnenie, resp. odstránenie zastávky autobusu na obec, ktorá je jej zriaďovateľom, ako aj na príslušný dopravný inšpektorát ako na subjekt vydávajúci záväzné stanovisko k umiestneniu zastávky. V prípade, že Vám zo strany stavebnej firmy vznikla akákoľvek škoda na Vašom majetku, máte právo sa domáhať jej náhrady.