dobrý deň,
v prípade, že niekto neoprávnene býva vo Vašom dome, je možné postupovať viacerými spôsobmi, aby ste dosiahli ich vypratanie.
1. Občianske právo: Ako vlastník nehnuteľnosti máte právo chrániť svoje vlastnícke práva podľa § 126 Občianskeho zákonníka, ktoré umožňuje domáhať sa vydania veci od toho, kto ju neoprávnene drží, ako aj zdržania sa neoprávnených zásahov do Vašich vlastníckych práv.
2. Žaloba na vypratanie: Môžete podať žalobu na vypratanie nehnuteľnosti podľa ustanovení Občianskeho zákonníka. V žalobe sa domáhate, aby súd nariadil vypratanie nehnuteľnosti osobám, ktoré ju neoprávnene užívajú. Tento postup sa aplikuje v prípade, že nemáte iný právny dôvod (napr. nájomnú zmluvu), ktorý ich oprávňuje užívať nehnuteľnosť.
3. Nárok na náhradu za bezdôvodné obohatenie: Ak osoby bývajú vo Vašom dome bez akéhokoľvek právneho dôvodu, môžete sa domáhať vydania majetkového prospechu, ktorý získali neoprávneným užívaním Vašej nehnuteľnosti. Tento nárok vyplýva z § 451 a nasl. Občianskeho zákonníka, ktorý upravuje problematiku bezdôvodného obohatenia.
Odporúčam, aby ste sa obrátili na právnika špecializovaného na občianske právo, ktorý Vám pomôže so spracovaním a podaním potrebných žalôb na súd. Právna pomoc je dôležitá aj pre prípadné súdne konanie, kde bude potrebné preukázať Vaše vlastnícke právo a neoprávnenosť užívania nehnuteľnosti.
Ak potrebujete rýchle opatrenie, je možné podať návrh na nariadenie neodkladného opatrenia, čo môže súd riešiť v zrýchlenom režime.
Nezabúdajte tiež na možnosť obrátiť sa na políciu, ak sa jedná o neoprávnené vniknutie alebo usídlenie v dome, čo môže byť kvalifikované trestný čin závislosti na okolnostiach.