POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Výživné pre SZČO

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Výživné pre SZČO

Z čoho sa určuje výživné, ak som podnikateľ? Odvíja sa to od daňového priznania? Ak vlastním aj hnuteľný majetok, ktorý využívajú aj moje deti, je výška výživného vypočítaná aj na základe toho?

Odpoveď: Výživné pre SZČO

Dobrý deň.

Podľa § 62 ods. 2 Zákona o rodine:
(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

Podľa § 63 ods. 1 a 2 Zákona o rodine:

(1) Rodič, ktorý má príjmy z inej než závislej činnosti podliehajúcej dani z príjmu, je povinný preukázať ich súdu, predložiť podklady na zhodnotenie svojich majetkových pomerov a umožniť súdu sprístupnením údajov chránených podľa osobitného predpisu zistenie aj ďalších skutočností potrebných na rozhodnutie. Ak si rodič nesplní túto povinnosť, predpokladá sa, že výška jeho priemerného mesačného príjmu predstavuje dvadsaťnásobok sumy životného minima.
(2) U rodiča, ktorý má príjmy z inej než závislej činnosti podliehajúcej dani z príjmu, súd neberie do úvahy výdavky, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť alebo ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť v takom rozsahu v súvislosti s touto činnosťou, a možnosti a schopnosti povinného posudzuje podľa predpokladaného príjmu, aký by povinný dosiahol, ak by tieto výdavky nerealizoval.

Uvedeným, pomerne zložitým, spôsobom sa určí vyživovacia povinnosť každej samostatne zárobkovo činnej osoby (podnikateľa). V citovaných ustanoveniach nie je explicitne uvedené, z ktorých dokladov súd vychádza. Zákonom je uložená iba povinnosť preukázať súdu príjmy z inej než závislej činnosti, bez toho, že by bolo konkretizované, akým spôsobom sa majú tieto príjmy preukázať.

Nakoľko sa pri vyživovacej povinnosti vychádza z objektívnych skutočností, resp. z možností, schopností a majetkových pomerov povinného rodiča, môže pre určení výšky výživného zohrať významnú úlohu aj výška hnuteľného majetku povinného (ak by napr. povinný vlastnil viacero hnuteľných vecí, ktoré nie sú potrebné na uspokojovanie jeho každodenných potrieb, súd by pri určení výšky výživného vychádzal z toho, že je možné predať časť hnuteľného majetku za účelom úhrady výživného; na druhej strane, pokiaľ ide o hnuteľné veci, ktoré používajú Vaše deti na uspokojovanie svojich potrieb,  súd by pri určení výšky výživného na tieto deti neprihliadal a do úvahy by neprichádzal ani možný predaj tohto hnuteľného majetku). Muselo by byť však bezpodmienečne preukázané, že tento majetok užívajú deti.