výživné na vydatú študujúcu dcéru

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: výživné na vydatú študujúcu dcéru

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či pretrváva vyživovacia povinnosť rodičov vůči plnoletému študujúcemu dieťaťu aj v prípade, že uzavrie manželstvo, alebo sa táto povinnosť prenáša na manžela? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: výživné na vydatú študujúcu dcéru

Dobrý deň, túto situáciu zákon o rodine žiadnym spôsobom nerieši. Vyporiadať sa s ňou musela až súdna prax, podľa ktorej v zmysle ustálenej judikatúry uzavretím manželstva nezaniká zákonná vyživovacia povinnosť rodičov voči svojmu dieťaťu. Vyživovacia povinnosť rodičov voči svojmu dieťaťu naďalej pretrváva, avšak už len vo forme podpornej vyživovacej povinnosti vo vzťahu k vzájomnej vyživovacej povinnosti manželov. Tzn. že ste povinný platiť výživné svojej dcéry iba vtedy, ak jej manžel nedokáže úplne alebo čiastočne plniť svoju vyživovaciu povinnosť vyplývajúcu z ustanovení výživného medzi manželmi. Taká situácia môže nastať v prípade, že aj jej manžel študuje na vysokej škole a popri nej nemá žiadny alebo len čiastočný príjem, prípadne vtedy, ak jej manžel po štúdiu na vysokej škole je evidovaný na úrade práce a hľadá si prácu.