Výživné na plnoleté dieťa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Košický
Odpovedá: Advokátka
Odpovedané dňa: 10. 10. 2017

Otázka: Výživné na plnoleté dieťa

Dobrý deň. Platím výživné na dve deti. Druhý ma 14 a prvý 21. Je nejaká možnosť zistiť, či syn 21 ročný pracuje? Chodil na vysokú školu ale neviem, či ešte pokračuje. Škola mi odmietla poskytnúť informácie. Komunikácia s exmanželkou nie je možná ani so synom, ignorujú ma už dlhé roky. Je možnosť deti s prvého manželstva vydediť? Ďakujem za odpoveď.

 

 

Odpoveď: Výživné na plnoleté dieťa

Dobrý deň, ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme nasledovne :


ROZBOR OTÁZKY a PRÁVNA ÚPRAVA

V otázke uvádzate, že platíte výživné na dve deti vo veku 14 a 21 rokov, pričom neviete, či syn vo veku 21 rokov ešte študuje na vysokej škole.  Ignorácia zo strany  bývalej manželky a syna Vám neumoňujú zistiť podstatné okolnosti pre trvanie vyživovacej povinnosti.


Predmetnú oblasť upravujú ust. §§ 62 a nasl.  zákona o rodine, v zmysle ktorých platí  (citujeme) :
"Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.
Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.13)
Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.
Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.
Ak rodičia maloletého dieťaťa spolu nežijú, súd upraví rozsah ich vyživovacej povinnosti alebo schváli ich dohodu o výške výživného.
Súd postupuje rovnako aj v prípade, ak rodičia spolu žijú, ale jeden z nich svoju vyživovaciu povinnosť voči maloletému dieťaťu dobrovoľne neplní. 
Výživné plnoletých detí upraví súd len na návrh."

Dôležité pre Vás je ust. § 78 ZoR : 
"Dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery. Okrem výživného pre maloleté dieťa je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh.
Ak dôjde k zrušeniu alebo zníženiu výživného pre maloleté dieťa za uplynulý čas, spotrebované výživné sa nevracia."

Pre vysvetlenie :  Z cit. ustanovenia pre Vás vyplýva, že pre prípad, že syn už pracuje a Vy naďalej plníte vyživovaciu povinnosť, nakoľko o jeho zamestnaní neviete, budete môcť žiadať vrátenie výživného od syna titutom bezdôvodného obohateniav súlade s ust. Obč. zákonníka.

 


Vysokoškolské štúdium alebo zamestnanie : 
Odporúčame  podľa ust. zákona č. 600/2003  Z.z. o prídavku na dieťa, aby ste sa písomne informovali na príslušnom úrade práce či nedošlo k oznámeniu zmien pokiaľ sa jedná o vyplácanie prídavku na dieťa. Podľa § 3 cit. zákona za nezaopatrené dieťa je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak 
a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.
Úradu práce podľa § 17 cit. zákona orgány štátnej správy, obce, zdravotnícke zariadenia, školy a školské zariadenia a ďalšie právnické osoby a fyzické osoby, ktoré plnia úlohy pri poskytovaní prídavku alebo sú vecne príslušné na poskytovanie údajov súvisiacich s touto štátnou sociálnou dávkou, sú povinné spolupracovať s platiteľom a na jeho žiadosť podávať informácie a oznámenia vo veci nároku na prídavok a jeho výplatu v rozsahu svojej pôsobnosti.

Z ust. § 14 cit. zákona vyplýva aj pre Vašu bývalú manželku, aby oznámila do ôsmich dní platiteľovi zmeny v rozhodujúcich skutočnostiach, ktoré majú vplyv na nárok na prídavok a na jeho výplatu, alebo podať o týchto zmenách elektronickými prostriedkami do ôsmich dní oznámenie podpísané zaručeným elektronickým podpisom.

Pre vysvetlenie : Úrad práce môže zistiť, či Váš syn stále študuje na vysokej škole. Súčasne  na základe Vášho oznámenie zistí okolností na strane Vašej bývalej manželky, či nedošlo k zmene okolností pre trvanie nároku na výplatu prídavku na dieťa. Pre prípad, že syn pracuje, podáte na prísl. súd návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti.


ZISTENIE  VŠ : Aspoň čiastočnú informáciu Vám môže poskytnúť centrálny register záverečných a rigoróznych prác  podľa zákona o vysokých školách /§ 63/.

 

PLATENIE VÝŽIVNÉHO :
Platobné miesto úhrady výživného z Vašej strany bolo určené "k rukám matky"k určitému dňu v mesiaci. Nakoľko syn je plnoletý, môžete bývalej manželke oznámiť písomne, že výživné budete uhradzovať na bankový účet syna. Súčasne požiadajte písomne syna, aby Vám oznámil či študuje alebo už je v pracovnom pomere, a ak študuje, aby predložil aktuálny doklad o štúdiu - potvrdenie z vysokej školy, ako aj oznámil číslo účtu v banke pre poukazovanie výživného. Týmto spôsobom by ste mohli dôjsť k výsledku a informáciám ohľadom štúdia Vášho syna.  

 

VYDEDENIE  : 
Podľa ust. Obč. zákonníka platí, že poručiteľ môže vydediť potomka, ak
a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) trvalo vedie neusporiadaný život.
Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na potomkov dediča. 

Môžete spísať aj závet, kde však platí, že aj ak by ste neurčil Vaše deti ako dedičov, platí, že maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov."

Možnosťou pre Vás je za života vyporiadať majetok tak, aby  tento nebol predmetom dedičstva (napr. darovať). Dovoľujeme si upriamiť Vašu pozornosť aj na možné riziká napr. z dôvodu zmeny vzťahov s obdarovanými, zmeny Vašich osobných a pracovných pomerov, ako aj z dôvodu Vašej právnej istoty. Museli by sme poznať podrobnejšie Vaša osobné  pomery, aby odpoveď v tejto časti bola konkrétnejšia.

 

Dúfame, že sme Vám pomohli.

Budeme radi, ak nám dáte vedieť, ako ste dopadli.


 

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Výživné na plnoleté dieťa (Rodinné právo)

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, či má plnoleté dieťa (toho času študentka strednej školy - maturantka, pokračovať by mala na vysokej škole denné štúdium) nárok na výživné 1. Keď pracuje na základe brigádnickej práci študentov 2. Keď by mala uzatvorený pracovný pomer pracovnom zmluvou na skrátený (polovičný) úväzok 3. Za obdobie od ukončenia maturity do dňa zápisu na vysokú školu? Ďakujem.

Odpoveď: Výživné na plnoleté dieťa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.05.2018)

Dobrý večer,

na Vašu otázku predkladáme nasledovnú odpoveď :

1./ Podľa § 62 a nasl. zákona o rodine platí, že "plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností a možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov."

2./ Brigádnická činnosť, prípadne zmluva na čiastočný pracovný úväzok samé o sebe nie sú dôvodom neplatenie výživného, rozhodujúce je, či dieťa je schopné sa samé živiť. Ak plnoletý brigáduje alebo pracuje na čiast. úväzok a študuje v dennej forme štúdia, z toho nie je možné usudzovať , že je schopný sa sám živiť. 

Judikatúra súdov potvrdzuje, že schopnosťou dieťaťa samostatne sa živiť treba rozumieť schopnosť samostatne, z vlastných zdrojov uspokojovať všetky relevantné životné náklady; táto schopnosť samostatne sa živiť musí spĺňať požiadavku trvalosti tohto stavu, príjem náhodného charakteru nemožno považovať za nadobudnutie schopnosti samostatne sa živiť. Súdna prax uvádza, že pre nadobudnutie schopností samostatne sa živiť sú dané podmienky až ukončením štúdia, teda nie je daný dôvod na neplatenie výživného pred nástupom na vysokoškolské štúdium.

Odporúčame oboznámiť druhého rodiča o nástupe na vysokoškolské štúdium.

©
 

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Položením otázky advokátovi v bezplatnej právnej poradni beriete na vedomie, že Vaša otázka môže zostať nezodpovedaná, najmä, ak nejde o jednoduchú právnu radu alebo v prípade pracovnej zaneprázdnenosti advokáta.

V platenej online právnej poradni advokát odpovie na každú otázku, ak je možné otázku zodpovedať. Po položení otázky Vám oznámime, koľko stojí odpoveď odborníka (advokáta). Odpoveď Vám odošleme v priebehu niekoľkých hodín od úhrady odmeny.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk