Máte
otázku?

Vysporiadanie spoluvlastnickeho podielu medzi surodencami


Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Vysporiadanie spoluvlastnickeho podielu medzi surodencami

Dobrý deň, moja mama vlastní s bratom nehnuteľnosť (každý polovicu), ktorú v roku 2008 zdedili po rodičoch. Moja mama v danej nehnuteľnosti býva, stará sa o ňu a platí všetky náklady. Brat sa doteraz o nehnuteľnosť nezaujímal ani nestaral. Brat teraz žiada moju mamu vysporiadať jeho spoluvlastnícky podiel a žiada sumu, s ktorou mama nesúhlasí. Mama mu ponúkla sumu, s ktorou zase on nesúhlasí. Obaja majú vypracované znalecké posudky, kde bol dom ohodnotený na cca 40 tisíc EUR. Na súd nechce ísť ani jeden z nich. Mamin brat poslal v pondelok 5. 8. mame doporučený list, v ktorom ju žiada (resp. sa vyhráža) o vyplatenie sumy 23 tisíc EUR s tým, že ak nebude súhlasiť a nevyplatí ho, predá dom cez realitnú kanceláriu. Moja otázka znie, či má právo mamin brat predať celý dom cez realitnú kanceláriu bez jej súhlasu, alebo môže ponúknuť na predaj len jeho polovicu? Prosím, je nejaká lehota alebo zákonná povinnosť, dokedy sa bratovi musí vyjadriť, či s jeho návrhom súhlasí alebo nie? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vysporiadanie spoluvlastnickeho podielu medzi surodencami

Dobrý deň,

Vaša otázka sa týka dvoch hlavných oblastí: 1) či má mamin brat právo predať celý dom bez jej súhlasu, a 2) či existuje nejaká lehota alebo zákonná povinnosť pre odpoveď na návrh vysporiadania spoluvlastníckeho podielu.

1. Mamin brat nemôže predať celý dom bez súhlasu mami, pretože obaja sú spoluvlastníkmi nehnuteľnosti. Podľa slovenského práva môže spoluvlastník predať len svoj podiel na nehnuteľnosti, nie fyzicky celý dom. Musí ale rešpektovať predkupné právo druhého spoluvlastníka. Pri podielovom spoluvlastníctve každý z vlastníkov vlastní tzv. ideálny podiel na celej veci, čo znamená, že každý vlastní určitý pomerný podiel na celej nehnuteľnosti, nie konkrétnu fyzickú časť.

Ak by brat chcel predať svoj podiel na nehnuteľnosti, je povinný ponúknuť ho najprv ostatným spoluvlastníkom (v tomto prípade Vašej mame) za rovnakých podmienok ako tretej osobe, čo vyplýva z predkupného práva spoluvlastníkov podľa § 140 Občianskeho zákonníka.

2. Pokiaľ ide o odpoveď na návrh vysporiadania spoluvlastníckeho podielu, zákon konkrétnu lehotu nestanovuje. Dôvodom je, že spoluvlastníci sa môžu dohodnúť na rozumnom čase alebo prípadne spoločne žiadať súd o vysporiadanie podielového spoluvlastníctva. V prípade nezhody by mohol jeden zo spoluvlastníkov podať návrh na súd, ktorý by rozhodol o spôsobu vysporiadania podielového spoluvlastníctva, čo môže zahŕňať aj príkaz na predaj nehnuteľnosti a rozdelenie výťažku podľa podielov.

Vzhľadom na mimosúdny charakter riešenia, ktoré obaja preferujú (podľa vašich slov nechcú ísť na súd), by bolo najlepšie pokračovať v rokovaniach a prípadne zahrnúť do nich advokáta, ktorý im môže pomôcť dosiahnuť dohodu.

Je dôležité, aby si obe strany uvedomili právne a ekonomické dôsledky prípadného súdneho riešenia a zvažovali dohody tak, aby boli pre obe strany čo najprijateľnejšie a spravodlivé.

Trápi vás "Vysporiadanie spoluvlastnickeho podielu medzi surodencami" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vysporiadanie spoluvlastnickeho podielu medzi surodencami

Dobrý deň, teta na dedičskom konaní pred 17 rokmi dostala do vlastníctva 1/1 poľnohospodársku pôdu TTp 4200 m² s tým, že ak by pôdu predala, musí vyplatiť svojich súrodencov. Prosím vás, ak by pôdu darovala svojmu synovi, musela by tiež vyplatiť súrodencov? Ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie spoluvlastnickeho podielu medzi surodencami

(odpoveď odoslaná: 10.08.2024)

Dobrý deň,

darovanie nehnuteľnosti, vrátane poľnohospodárskej pôdy, v kontexte dedičstva môže mať rôzne dôsledky v závislosti od predchádzajúcej dohody medzi dedičmi a podmienok stanovených pri dedičskom konaní.

Ak bolo v pôvodnom dedičskom rozhodnutí určené, že vaša teta musí vyplatiť svojich súrodencov, ak by pôdu predala, neznamená to automaticky, že rovnaké pravidlá platia aj pre darovanie.

Pokiaľ chcete, aby bolo všetko právne v poriadku, odporúčam konzultovať tento zámer s našim právnikom, ktorý sa špecializuje na dedičské právo, aby ste mali konkrétne posúdenie daného prípadu, potrebujeme však vidieť to dedičské rozhodnutie (v tom čase by to malo byť osvedčenie o dedičstve). 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vysporiadanie spoluvlastnickeho podielu medzi surodencami" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.