Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?

Dobrý deň, chcel by som Vás požiadať o radu v nasledujúcej veci. Pred štyrmi rokmi sme spolu s priateľkou rekonštruovali byt, ktorý bol v jej výlučnom vlastníctve. Na rekonštrukciu som prispel výraznou sumou peňazí. Náš vzťah, však, neprežil a krátko po nasťahovaní do jej bytu sme sa rozišli, a to v novembri 2012. Sľúbila mi, že vráti všetky peniaze, ktoré som investoval do bytu. Do mája 2016 mi zaplatila 16 500 eur, čo predstavuje polovicu jej dlhu voči mne. Od júna, však, prestala platiť pravidelné mesačné splátky dlhu. Rovnako si zmenila a utajila telefónne číslo. Poznám jej poštovú adresu, ale na list, ktorý som jej poslal s pripomenutím chýbajúcich splátok, nereagovala. Prosím Vás, poraďte mi, ako mám postupovať. Nanešťastie, nemám žiadne potvrdenky o tom, na čo presne sa moje peniaze v byte využili. Z internetového bankovníctva si, však, viem vytiahnuť záznamy o tom, kedy som jej na účet posielal peniaze na rekonštrukciu a v akých sumách. Neviem, či to bude ako dôkaz stačiť. Počul som, že by sa to mohlo kvalifikovať ako "nepovolené obohatenie" zo strany mojej bývalej priateľky. Prosím Vás preto o radu, ako mám ďalej postupovať. Vopred Vám ďakujem za odpoveď a prajem príjemný deň! S pozdravom.

Odpoveď: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?

Dobrý deň, tak ako ste sám vo svojej otázke uviedli, takéto investície do cudzej nehnuteľnosti sa považujú za bezdôvodné obohatenia. Pri bezdôvodnom obohatení vzniká zo zákona povinnosť vydať toto bezdôvodné obohatenie. Ak k tomu nedôjde je možné toho, kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatil žalovať na súde. Vzhľadom na uplynulý čas od Vášho rozchodu bude potrebné najmä posúdiť premlčanie Vášho nároku, v prípade, že by ste sa rozhodli pre súdne vymáhanie Vašej pohľadávky. Subjektívna premlčacia lehota pri bezdôvodnom obohatení je v dĺžke 2 rokov. Pri investovaní finančných prostriedkov do cudzej nehnuteľnosti premlčacia lehota na vydanie bezdôvodného obohatenia začína plynúť odo dňa zániku práva na užívanie nehnuteľnosti (vo Vašom prípade rozchodom). Takýto spôsob začiatku plynutia premlčacej doby vyplýva z relevantnej judikatúry. Rovnako dôležité je posúdenie akým spôsobom sa zaviazala Vaša bývalá partnerka na platenie mesačných splátok, či by takáto dohoda medzi Vami a ňou obstála pred súdom ako splátkový kalendár, podľa ktorého by sa následne odvíjala premlčacia doba. V prípade, že máte záujem o poskytnutie právnej pomoci pri vymáhaní Vašej pohľadávky, môžete nás kontaktovať e-mailom na adrese uvedenej na našej stránke.

Trápi vás "Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku? (Občianske právo)

Dobrý deň, Situácia je rovnaká, ako uvádza pán predomnou, týka sa spoluvlastníckeho podielu 1/2. Po súdnom spore o zrušenie podielového spoluvlastníctva, ktorý skončil súdnym zmierom, ma súd zaväzuje k vyplateniu 40 000 € do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia a ďalších 10 000 € do konca kalendárneho roka. Rád by som vedel, akému dňu sa považuje za začiatok 30-dňovej lehoty. Ako to bude v prípade, že sa táto lehota nedodrží, napríklad z dôvodu nespolupráce protistrany a neposkytnutia číslovanej účastnice? Ako správne dokladovať platbu? Na pojednávaní bolo uvedené, že nie je možnosť odvolať sa a rovnako to je uvedené v rozhodnutí. Sudca však ústne uviedol iný právny úkon, ktorým je možné spor znovu otvoriť. Aký je to úkon a za akých podmienok ho je možné realizovať? Nenašiel som ho v zápise. Aká je na to lehota? Čo sa stane, ak mi počas plynutia lehoty na vyplatenie prvej splátky protistrana odmietne vydať kľúče od nehnuteľnosti, konkrétne rodinného domu? Čo keď odmietne spoločnú obhliadku, zápis, fotodokumentáciu vybavenia (ktoré bolo tiež spoločné), odpis energií a podobne? Tieto skutočnosti nie sú uvedené v rozhodnutí súdu. Rád by som tiež vedel, kto je zodpovedný za prepis na katastri. Sudca na pojednávaní uviedol, že to nariadi súd, ale zatiaľ sa tak nestalo a na katastri je všetko bez zmien. Ďakujem za vaše odpovede.

Odpoveď: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?

(odpoveď odoslaná: 24.02.2020)

Dobrý deň, pokúsime sa Vám v skratke zodpovedať všetky otázky. Lehota začína plynúť dňom nasledujúcim po právoplatnosti. Ak by ste ju nedodržali, môže protistrana voči Vám začať exekučné konanie. Ak Vám neposkytne potrebné údaje, môžete plnenie uložiť do tzv. solučnej úschovy u notára. Vzhľadom na výšku sumy, jedine bankovým prevodom. Ak je uzatvorený zmier, nie je možné sa voči rozhodnutiu odvolať. Zmier nie je možné dodatočne zrušiť, nevieme aký právny úkon mal na mysli sudca. Súdny zmier bolo možné zrušiť iba v minulej právnej úprave platnej do 01.07.2016. Ak Vám odmietne sprístupniť nehnuteľnosť, môžete podať na súd návrh na vypratanie nehnuteľnosti. Zmenu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti vybavuje súd, nakoľko zo zákona musí upovedomiť kataster o zmenách. Táto zmena sa následne vykoná záznamom. Zvyčajne to katastru trvá 60 dní od odoslania rozhodnutia zo súdu. Súd rozhodnutie odošle až keď bude právoplatné.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku? (Občianske právo)

Dobrý deň. Rada by som sa rozviedla so svojím manželom. Chcem sa opýtať, či v rámci vysporiadania BSM musím po rozvode svoju polovicu rodinného domu najprv ponúknuť manželovi, alebo ju môžem hneď darovať našim deťom.

Odpoveď: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?

(odpoveď odoslaná: 09.01.2020)

Dobrý deň. Ak v dôsledku právoplatného rozsudku o rozvode manželstva zanikne BSM, malo by sa vykonať jeho vyporiadanie. Predmety, ktoré tvoria masu BSM sú v jedinečnom majetkovom spoločenstve, pre ktoré je charakteristická bezpodielovosť. Aj na katastri sa majetok vedie ako 1/1 pre oboch manželov.

Takpovediac Vašu časť majetku v BSM nemôžete bez vyporiadania a bez súhlasu druhého manžela previesť na tretie osoby (bez ohľadu na to, či ide o deti alebo nie).

Najskôr je potrebné BSM medzi bývalými manželmi vyporiadať a až následne, ak v dôsledku vyporiadania BSM vznikne podielové spoluvlastníctvo, je možné Váš podiel previesť na deti.


Podotázka: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku? (Občianske právo)

Dobrý deň, plánujem sa rozvádzať s manželom. Ten však odmieta opustiť našu spoločnú nehnuteľnosť, ktorú sme nadobudli počas manželstva, a odmieta mi tiež vyplatiť moju čiastku z tejto nehnuteľnosti. Ak však na súde pri vysporiadaní majetku predložím návrh, že by som manžela vyplatila z nehnuteľnosti ja, donúti súd manžela odsťahovať sa z domu?

Odpoveď: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?

(odpoveď odoslaná: 02.12.2019)

Dobrý deň. Ak v súdnom konaní preukážete, že dokážete bývalého manžela vyplatiť z jeho podielu na dome a súd rozhodne, že dom prejde do Vášho výlučného vlastníctva s povinnosťou vyplatenia druhej strany, potom je možnosť, aby ste sa prostredníctvom súdu domáhali vydania (resp. vypratania) spoločnej veci - domu.

Len pre lepšiu orientáciu uvádzam, že v rozsudku NS ČR sp. zn. 22 Cdo 2433/99 bol vyslovený nasledovný právny názor: "Výrok o vydaní veci patriacej do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len BSM) je častou súčasťou výroku rozsudku o vyporiadaní BSM, a to v tých prípadoch, keď sa táto vec prikazuje jednému z účastníkov do výlučného vlastníctva, ale ju má v držbe druhý účastník. Výrok ukladajúci tzv. edičnú povinnosť v rámci súdneho vyporiadania BSM nemusí byť súčasťou žalobného návrhu; súd takto môže rozhodnúť aj bez návrhu, keďže v zmysle § 153 ods. 2 OSP v konaní o vyporiadaní BSM nie je viazaný žalobným návrhom. Predpokladom takéhoto rozhodnutia je však to, že vec, ktorá má byť vydaná, bola urobená predmetom konania."


Trápi vás "Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku? (Občianske právo)

Dobrý deň, pred desiatimi rokmi zomrel náš otec. Počas dedičského konania po ňom naša matka prepísala na mňa a môjho brata rodinný dom v pomere 1/2 a 1/2 a zriekla sa svojho podielu. Zároveň sa zriadilo bremeno doživotného užívania pre ňu. Tento rok, bohužiaľ, naša matka zomrela a teraz môj brat a jeho rodina tlačia na vysporiadanie. Dom je v súčasnosti neobývaný a v pomerne zlom stave. Jeho rodina mal záujem o dom, avšak ja som im oznámil, že ho nechcem nikomu predať. Povedal som, že akonáhle sa finančne zotavím, odkúpim jeho podiel, ale cenu na dotaz neuviedol. Aj napriek tomu súhlasil. Teraz po niekoľkých mesiacoch začali opäť tlačiť. Kvôli neočakávaným výdavkom nie som schopný financovať odkúpenie podielu minimálne ďalší polrok, pretože splácam iné záväzky. Nechcem prísť o rodinný dom, pretože má pre mňa emocionálnu hodnotu. Môže brat a jeho rodina zariadiť, aby som o dom prišiel súdnou cestou? Existuje nejaký časový limit, ktorý musím splniť, keď som prejavil záujem o odkúpenie podielu, ale momentálne nemám financie? Ďakujem Vám za odpoveď. S pozdravom,

Odpoveď: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?

(odpoveď odoslaná: 17.09.2018)

Dobrý deň,

podielového spoluvlastníka nikto nemôže nútiť, aby zotrval v spoluvlastníctve. Preto, ak sa nedohodnete mimosúdne, má právo podať žalobu na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. V súdnom konaní potom súd postupuje nasledovne: 

Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov. (§ 142 ods. 1 Občianskeho zákonníka).

Nedá sa preto zaručiť, že žalobu nepodá. Ak by ste na súd potom povedali, že byt nechcete ani Vy, potom súd nariadil predaj a výťažok z neho by rozdelil medzi Vás podľa podielov. 

Odporúčam skúsiť sa dohodnúť. Napr. môžete skúsiť uzavrieť zmluvu o budúcej zmluve, v ktorej sa dohodnete že do určitého času, napr. do roka, uzavriete dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva. Takto by ste mohli získať čas, kým budete mať financie. Záleží však na ochote druhej strany. 


Podotázka: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu. Mám šancu súdnou cestou získať späť veci od bývalého priateľa, ktoré som ja hradila? Mám na ne aj pokladničné bloky, ale on mi ich odmieta vydať. Navyše, požičala som mu peniaze. Nedala som mu nič podpísať, avšak vedel si tabuľky s výškou splátok v PC a ja som si ich vyfotila v jeho prítomnosti. Dlh je evidovaný v jeho splátkach aj v mojich výpisoch z banky. Stačí mi ako dôkaz fotografia? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?

(odpoveď odoslaná: 16.03.2017)

Dobrý deň. 

Z dôvodu toho, že ste neboli manželia, každý z Vás nadobúdal veci do svojho výlučného vlastníctva. V prípade, že ste veci kúpili Vy, ste vlastníčkou týchto vecí, tieto veci môžete získať súdnou cestou a to podaní žaloby na vydanie veci. Ak Vám bývalý priateľ odmieta tieto veci vrátiť, tak sa svojím konaním dopúšťa trestného činu krádeže alebo trestného činu neoprávneného užívania cudzej veci.  

Pokiaľ ide o požičanie peňazí Vášmu priateľovi, zmluvu o pôžičke môžete uzatvoriť aj ústne, t.j. nevadí, že o poskytnutí peňazí nemáte žiaden doklad. V prípade, že na základe Vašej výzvy Vám Váš bývalý priateľ požičané peniaze nevráti, tak si ich môžete vymáhať súdnou cestou. Na súde môžete ako dôkazný prostriedok použiť všetko, čo preukáže Vaše tvrdenie, t.j. aj fotku. Ak však budete tvrdiť, že ste mu požičali určitú sumu peňazí a dlhuje Vám nižšiu sumu ako je požičaná suma, čo preukážete splátkami uhrádzanými na Váš účet, tak bude na Vašom bývalom priateľovi či preukáže úhradu vyššej ako žalovanej sumy. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či by sme mohli vysporiadať pozemok po rodičoch. Pozemok má 14 árov, z ktorých 11 vlastním ja a zvyšných 3 prešlo do vlastníctva troch ďalších majiteľov (každý z nich má 110 m2). Títo majitelia sa s nami nechcú dohodnúť na predaji. Akým spôsobom môžeme získať tento pozemok? Existuje niečo, čo by nám umožnilo vyriešiť túto situáciu v náš prospech a získať celý pozemok? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?

(odpoveď odoslaná: 05.02.2017)

Dobrý deň, áno, dá sa to vysporiadať. Pokiaľ Vám nechcú predať svoj podiel, nezostane nič iné ako podať návrh na súd. Pred tým ako to urobíte určite im najskôr zašlite výzvu na zrušenie a vysporiadanie pozemkov. Vo výzve uveďte ako si predstavujete vysporiadanie a dajte im lehotu maximálne 2 týždne. 

Súd bude rozhodovať o tom, či prikáže pozemok jednému z vlastníkom alebo nie, najskôr skúma deliteľnosť pozemku. Ak je pozemok deliteľný, potom ho rozdelí. Pozemok o cca 100 m2 nie je príliš, využiteľný a preto je tu vysoký predpoklad, že súd pozemok prikáže tomu kto má väčší podiel a plánuje pozemok využiť.


Trápi vás "Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku? (Občianske právo)

Dobrý deň, prosila by som o radu, nakoľko si neviem rady a som na ihlách. S exmanželom sme boli manželmi 5 rokov a sme čerstvo rozvedení. Máme 2 deti. Po vydaji som sa nasťahovala k manželovi – dom je vo výlučnom vlastníctve jeho, získal ho zdedením po rodičoch ešte pred uzavretím manželstva, akurát, že musel z domu vyplatiť brata. To sme spoločné aj urobili – každý mesiac sme platili, resp. na splátky počas 5 rokov. Spoločné sme si zobrali hypotéku na prerábku domu. Ja som ako ručiteľka. Spoločne sme splácali ďalší manželov úver, ktorý muž zobral na výmenu okien na dom ešte pred sobášom. Teraz sa mi exmanžel vyhráža, že bude odo mňa žiadať pri BSM vyplatenie 1/2 úveru, ktorý sme zobrali. Ja som celých 5 rokov na rodičovskej dovolenke, momentálne zo zdravotných dôvodov dieťaťa. Do práce u mňa neprichádza do úvahy nakoľko sa mi nemá kto starať o malú. Žijem síce u rodičov, no oni majú dosť zdravotných problémov. Ja nevlastním absolútne nič. Z domu som si zobrala iba moje veci, ktoré som si priniesla z rodičovského domu, detské veci a veci, ktoré som od rodičov dostala. Nezobrala som si nič podstatné – napríklad televízor, chladničku. Z hypotéky sme prerábali vnútro domu, nakúpili zariadenie, ktoré tam ostalo, kúpili auto v hotovosti, ktoré má on. Rok a pol tam už nebývam, hypotéku platí exmanžel. Doteraz odo mňa nepýtal ani cent za hypotéku, len sa v kuse vyhráža, že odo mňa vytiahne aj posledný cent. Deti mám zverené do starostlivosti ja, on samozrejme platí súdom určené výživné. Moja otázka znie: kto koho má vyplatiť a na čo máme alebo nemáme obaja nárok. Na dom nárok nemám, to viem, lebo ho zdedil a ani si nenárokujem. Každý mi z okolia hovorí, že mám podať návrh na vysporiadanie BSM, už keď nie kvôli sebe, tak aspoň kvôli deťom, lebo vraj ma musí z hypotéky vyplatiť on nie ja jeho. Ja nechcem nič, len mám strach a ničí ma to, lebo neviem čo robiť. Ak by ste mi aspoň v stručnosti odpovedali, bola by som Vám veľmi vďačná a možno by sa mi aj ľahšie spalo. Ďakujem a prajem krásne prežitie vianočných sviatkov. S pozdravom Ivana T."

Odpoveď: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?

(odpoveď odoslaná: 24.12.2016)

Dobrý deň, pokiaľ nemáte nič, tak potom Vám manžel nedokáže ani nič zobrať. Môžete však v budúcnosti mať príjem, ktorý by bol postihnuteľný.

Vaša otázka je komplexná a nie je zrejmé úplne presne, kedy napríklad vyplácal Váš manžel svojich bratov. Táto okolnosť má vplyv na to či časť nehnuteľnosti bude patriť do BSM, pretože, ak by vyplácal svojich súrodencov počas manželstva z peňazí, ktoré zarobil počas manželstva, tak podiel, ktorý vtedy odkúpil patrí do BSM. Pokiaľ si manžel počas manželstva platil svoju hypotéku, tak Vy budete mať v rámci vysporiadania BSM nárok na vyplatenie polovice sumy, ktorá bola zaplatená počas manželstva. Ak ste na hypotéke ako ručiteľ (teda nie je spoludlžník), potom manžel od Vás nemôže žiadať zaplatiť úver alebo jeho časť.

Ja by som Vám odporúčal navštíviť advokáta a poradiť sa s ním presne na čo všetko máte nárok, pretože na to, aby bola odpoveď advokáta presná je potrebné veľa informácií.


Podotázka: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku? (Občianske právo)

Rada by som sa opýtala, ako by som mohla vyriešiť rozdelenie majetku po rozvode. Žijeme v rodinnom dome, kde sme štyria spoluvlastníci: moji rodičia, manžel a ja. Môj manžel je alkoholik a chcem sa s ním rozviesť. Problém je, že nemám dostatok financií na vyplatenie jeho podielu. Nakoľko dom stavali moji rodičia, predaj nepripadá do úvahy. Budem sa starat o rodičov, nakoľko sú už vo vysokom veku, avšak to môže ešte stáť niekoľko rokov. Banka mi úver neposkytne, keďže moje príjmy - 800 eur čistého - sú nedostatočné. Existuje ešte nejaká iná možnosť, ako vyriešiť rozdelenie tohto spoločného majetku a zároveň manžela odstrániť z domu? Mohla by som ho vyplácať v minimálnych splátkach? Alebo existuje ešte nejaké iné riešenie? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?

(odpoveď odoslaná: 24.08.2016)

Dobrý deň, v prvom rade bude potrebné na katastri nehnuteľnosti zistiť presne v akom pomere ste spoluvlastníkmi nehnuteľnosti s Vaším manželom. Nakoľko uvádzate, že dom stavali Vaši rodičia a všetci štyria ste spoluvlastníci mohla nastať situácia, kedy ste spoluvlastníkmi Vy s manželom 1/2 a Vaši rodičia 1/2 (rovnako si viem predstaviť podiely po 1/3). Toto bude potrebné zistiť na katastri nehnuteľností (resp. na liste vlastníctva). Následne bude možné približne zistiť, akú sumu budete musieť manželovi vyplatiť v prípade, že by ste ho chceli vyplatiť z Vášho podielu (ak máte v BSM podiel vo výške 1/2, tak ho budete musieť vyplatiť sumou 1/4 z hodnoty nehnuteľnosti, t.j. 1/2 z 1/2). Rovnako bude potrebné v rámci vyporiadania zohľadniť ďalšie okolnosti, napr. či niektorý z Vás investoval do výstavby nehnuteľnosti zo svojich výlučných prostriedkov... BSM je potrebné vyporiadať komplexne, preto nie je možné presne odpovedať na Vašu otázku iba ohľadom vyporiadania podielu na rodinnom dome. Konkrétny spôsob úhrady sumy na vyrovnanie podielov z titulu BSM je možné uhradiť rôznymi spôsobmi, závisí to výlučne na dohode bývalých manželov. Nie je vylúčené, aby ste sa dohodli tak, že mu budete mesačne platiť 300-400,- € prípadne inú sumu. Ako ku každej inej dohode, aj k tejto je však potrebný súhlas oboch účastníkov (t.j. konsenzus oboch manželov).


Podotázka: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať. Momentálne som v procese rozvodového konania. Dňa 5. 10. 2015 som podala žiadosť o rozvod a k dnešnému dňu ešte stále nie sme rozvedení. Minulý týždeň manžel obdržal návrh na rozvod. Dozvedela som sa, že si momentálne vybavuje úver v banke na kúpu auta. Mám dojem, že ak bude čerpať úver v bezhotovostnej forme, môj podpis nebude potrebný. Myslím si, že to manžel urobil úmyselne, aby sme sa v rámci majetkového vyrovnaní delili aj o túto pôžičku. Moja otázka znie: Bude táto pôžička ešte zahrnutá v majetkovom vyrovnaní, kedže ju manžel vybavuje počas rozvodového konania? S pozdravom.

Odpoveď: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?

(odpoveď odoslaná: 22.02.2016)

Dobrý deň

podľa § 148 ods. 1 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: “1) Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.” Pokiaľ manželstvo trvá, trvá aj bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (ďalej BSM). Doručenie návrhu na rozvod manželovi je irelevantné. Manželstvo zanikne právoplatným rozhodnutím súdu, teda aj BSM. Na okolnosti brania si pôžičky zo strany manžela treba upozorniť pri vyporiadaní BSM.


Trápi vás "Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku? (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem sa informovať o mojej situácii. Plánujem sa rozviesť so svojím manželom. Pred uzavretím nášho manželstva získal môj manžel pozemok darovaný od jeho rodičov. Na tomto pozemku sme postavili rodinný dom za úver. V zozname vlastníkov je uvedené iba meno môjho manžela. Dom ešte nie je skolaudovaný. Na jeho zateplenie nám poskytli finančnú pomoc naši svokrovia, nie je to však ešte splatené a ani nemáme žiadnu písomnú dohodu. Rada by som vedela, aké právo mám na tento majetok a ako by sme sa mali vysporiadať so svokrovcami. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?

(odpoveď odoslaná: 03.08.2015)

Dobrý deň, ak sa dom nadobudol pred manželstvom, potom nebude predmetom vysporiadania po rozvode. Takisto, ak boli použíté finančné prostriedky od svokrovcov, tak tieto sa nebudú vysporiadavať v BSM. 
Otázne je, čo povedia svokrovci, že komu požičali peniaze, či vám spoločne alebo len jemu. Ak budú tvrdiť, že len jemu, tak potom nemáte právo na vysporiadanie so svokrovcami a ani s manželom.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako postupovať pri vysporiadaní majetku?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.