Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Vysporiadanie majetku po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Vysporiadanie majetku po rozvode

Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Po rozvode s manželkou som sa odsťahoval a ona zostala bývať v našom spoločnom byte. Po dvoch rokoch ju žiadam o vysporiadanie majetku, s čím ona nesúhlasí. Ako mám postupovať ďalej? Ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozvode

Dobrý deň,
rozvodom zaniká bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM), a tým vzniká potreba majetkového vysporiadania. Ak sa s bývalou manželkou neviete dohodnúť, môžete podať návrh na súdne vysporiadanie BSM. Odporúčam v prvom rade skúsiť mimosúdnu dohodu, keďže súdne konanie môže byť časovo aj finančne náročné. Na súd je potrebné podať návrh na vysporiadanie BSM do troch rokov od rozvodu, inak platí zákonná domnienka, že hnuteľné veci užívajú bývalí manželia podľa potreby a nehnuteľné veci zostávajú v podielovom spoluvlastníctve.

Dôležité je uvedomiť si, že súd skúma deliteľnosť nehnuteľnosti a môže priznať nehnuteľnosť jednému z manželov s povinnosťou vyplatiť druhému vyrovnanie. Ak sa nedohodnete, dom môže byť prikázaný jednému z vás za náhradu.

Ak sa nebude chcieť dohodnúť vôbec, môže to skončiť tak, že zaplatí všetky trovy súdneho konania.