Máte
otázku?

Vysporiadanie majetku po rozvode


Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Vysporiadanie majetku po rozvode

Dobrý deň, potreboval by som poradiť. Po rozvode s manželkou som sa odsťahoval a ona zostala bývať v našom spoločnom byte. Po dvoch rokoch ju žiadam o vysporiadanie majetku, s čím ona nesúhlasí. Ako mám postupovať ďalej? Ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozvode

Dobrý deň,
rozvodom zaniká bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM), a tým vzniká potreba majetkového vysporiadania. Ak sa s bývalou manželkou neviete dohodnúť, môžete podať návrh na súdne vysporiadanie BSM. Odporúčam v prvom rade skúsiť mimosúdnu dohodu, keďže súdne konanie môže byť časovo aj finančne náročné. Na súd je potrebné podať návrh na vysporiadanie BSM do troch rokov od rozvodu, inak platí zákonná domnienka, že hnuteľné veci užívajú bývalí manželia podľa potreby a nehnuteľné veci zostávajú v podielovom spoluvlastníctve.

Dôležité je uvedomiť si, že súd skúma deliteľnosť nehnuteľnosti a môže priznať nehnuteľnosť jednému z manželov s povinnosťou vyplatiť druhému vyrovnanie. Ak sa nedohodnete, dom môže byť prikázaný jednému z vás za náhradu.

Ak sa nebude chcieť dohodnúť vôbec, môže to skončiť tak, že zaplatí všetky trovy súdneho konania. 

Trápi vás "Vysporiadanie majetku po rozvode" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vysporiadanie majetku po rozvode

Dobrý deň, mám otázku. S manželkou sme počas manželstva vzali hypotéku na kúpu polovice nehnuteľnosti. Druhá polovica patrila svokre. Po čase sme sa rozhodli odkúpiť aj druhú polovicu nehnuteľnosti. Bohužiaľ, sme sa rozviedli. Ja som sa odsťahoval z nášho spoločného domu s tým, že sme sa dohodli, že manželka si nechá dom a auto, ktoré je tiež zahrnuté do hypotéky, a bude si platiť hypotéku. Ja som sa presťahoval k rodičom. Na druhú polovicu nehnuteľnosti sme ešte neurobili vklad do katastra. Momentálne je s manželkou ťažká komunikácia a dokonca odmieta platiť hypotéku. Keďže sme dlžníci obidvaja, ale platby idú z môjho účtu, ako by som ju mohol donútiť začať platiť? Dohodli sme sa len ústne. Máme aj jedno maloleté dieťa, ktoré býva s manželkou v spoločnej nehnuteľnosti. Čo sa môže stať, keď neurobíme vklad do katastra nehnuteľností na tú druhú polovicu domu? Manželke posielam výživné, aj keď súdom ešte nebolo stanovené. Ako sa to bude dať vyriešiť pri BSM? Na čo všetko budem mať nárok a na čo všetko manželka? Druhú polovicu domu sme kúpili ešte počas manželstva, ale nevykonali sme vklad do katastra. Vopred pekne ďakujem za informácie.

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozvode

(odpoveď odoslaná: 21.11.2024)

Dobrý deň,

Riešenie vašej situácie si vyžaduje niekoľko krokov. Pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) po rozvode budú podiely oboch manželov považované za rovnaké. Aj keď ste ústne dohodli na rozdelení majetku a platbách hypotéky, banka sa na to nebude viazať bez formálnej dohody. Hypotéka je spoločným záväzkom, a tým, že splátky idú z vášho účtu, môžete požadovať, aby manželka splácala svoju časť.

Ak nebude podiel na nehnuteľnosti zanesený do katastra, právne nedôjde k zmenám vlastníctva. Ohľadom výživného, aj keď súdom zatiaľ nie je stanovené, jeho výška bude určovaná pri súdnom procese. Odporúčam zvážiť formálnu dohodu s manželkou, prípadne sa obrátiť na právnika, ktorý vám môže pomôcť s mimosúdnym riešením alebo so súdnym konaním.

S ohľadom na dieťa a bývanie, je potrebné zohľadniť tiež záujem dieťaťa pri majetkovom vyporiadaní.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vysporiadanie majetku po rozvode

Dobrý deň, prosím vás o radu, čo sa týka vysporiadania majetku po rozvode. Ak sa do troch rokov nedohodneme a nevysporiadame, je potrebné podať nejaký podnet na súd? Alebo to súdy sledujú a samy nás predvolajú? V prípade dohody je potrebné niekde oznámiť, že sme vysporiadaní? Ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozvode

(odpoveď odoslaná: 03.11.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že súdy prípady vyporiadania resp. nevporidania BSM po rozvode nesledujú a Vy nemusíte o tom súd informovať.

Vo veci platí ust. § 149 ods. 4 Občianskeho zákonníka :

"Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné."

 

V zmysle uvedeného zákonného ustanovenia ak ešte neuplynula doba 3 rokov od právopaltnosti rozsudku o rozvode manželstva, máte možnosť buď sa stále dohodnúť alebo podať návrh na súd v lehote do 3 rokov a súd následne rozhodne vychádzajúc z ust. § 150 Obč. zákonníka :

"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."

V prípade záujmu kontaktujte našu advokátsku kanceláriu na konzultáciu.

 


Podotázka: Vysporiadanie majetku po rozvode

Dobrý deň, prosím o radu. Kamarátka sa rozvádza a dom, v ktorom bývajú, dostal manžel do daru pred tým, ako sa vzali. Len prerábka sa spravila počas manželstva. Vzala sa k tomu aj menšia pôžička. Väčšinu prác vykonal manžel svojpomocne. Manžel má firmu s.r.o. a leasing na dve autá. Manžel podal žiadosť o rozvod aj pred 10 rokmi, ale manželka odmietla sa rozviesť, a doteraz žili ako manželia len na papieri, v oddelených izbách. Načo má manželka nárok pri vysporiadaní po rozvode? Ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozvode

(odpoveď odoslaná: 26.09.2024)

Dobrý deň,

vo Vašom prípade je potrebné rozlišovať medzi majetkom, ktorý patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), a tým, ktorý nepatrí. Dom, ktorý manžel získal darom pred manželstvom, nepatrí do BSM, takže manželke naň nevzniká žiaden nárok. Na druhej strane, investície do domu počas manželstva, napríklad prerábky alebo pôžička na ne, a to aj práca, môžu byť považované za spoločné náklady.

Podnikateľská činnosť manžela a leasing na autá sú tiež dôvody na zváženie. Firma S.R.O. založená počas manželstva a jej majetok môžu patriť do BSM, pokiaľ na ňu boli použité spoločné prostriedky. Autá v leasingu môžu byť považované za spoločný majetok, ak boli platené z prostriedkov BSM.

Manželka by tiež mala nárok na vysporiadanie vkladu investovaného zo spoločných prostriedkov do výlučného majetku manžela, a to podľa § 150 Občianskeho zákonníka.

Pre presné určenie majetkových nárokov by som odporúčal konzultáciu s advokátom, ktorý zohľadní všetky podrobnosti a konkrétne okolnosti Vašej situácie.


Trápi vás "Vysporiadanie majetku po rozvode" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vysporiadanie majetku po rozvode

Dobrý deň, počas manželstva som nadobudla nehnuteľnosť. Na liste vlastníctva manžel nefiguruje, rovnako ani na hypotekárnej zmluve. Splátky hypotéky odchádzajú z môjho účtu pravidelne, už 11 rokov. Manžel má v dome trvalý pobyt. Moja otázka je, či má nárok na delenie tejto časti majetku v prípade rozvodu. Alebo akú mám možnosť dosiahnuť, aby sa odsťahoval. Ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie majetku po rozvode

(odpoveď odoslaná: 21.09.2024)

Dobrý deň,

vaša situácia vyžaduje zváženie niekoľkých právnych aspektov. Poďme si to rozobrať krok po kroku:

Majetok
Podľa slovenského práva, konkrétne § 143 Občianskeho zákonníka, všetok majetok nadobudnutý počas manželstva je spoločným vlastníctvom manželov, pokiaľ nie je výslovne uvedené inak. Keďže ste nadobudli nehnuteľnosť počas manželstva, predpokladá sa, že je súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), aj keď manžel nefiguruje na liste vlastníctva ani na hypotekárnej zmluve. Dôležitý je čas nadobudnutia majetku: ak ste nehnuteľnosť kúpili počas manželstva a z peňazí ktoré patria do BSM, patrí do BSM.

Dlh
Rovnako, aj záväzky nadobudnuté počas manželstva spadajú do BSM. Splácanie hypotéky teda môže byť tiež považované za spoločný záväzok, bez ohľadu na to, že splátky odchádzajú z vášho účtu.

Trvalý pobyt a vysťahovanie
Trvalý pobyt v nehnuteľnosti neznamená vlastnícke právo. V prípade rozvodu by ste museli podať návrh na vysporiadanie BSM. V situácii, že by ste chceli zabezpečiť jeho odstahovanie, môžete podať návrh na súd o vypratanie bytu alebo domu. Okrem toho, ak sú medzi vami nezrovnalosti, ktoré ovplyvňujú súžitie, môžete podať žiadosť na súd o predbežné opatrenie na vykázanie násilnej osoby z domu.

Doporučujem vám konzultovať s advokátom, aby posúdil vašu konkrétnu situáciu a navrhol najvhodnejší postup.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vysporiadanie majetku po rozvode" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.