Výpoveď kvôli šikane

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Trnava

Otázka: Výpoveď kvôli šikane

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Pracujem v súkromnej škôlke nepretržite 12 rokov a moja šéfka začala na mne vyvíjať psychický nátlak, ktorý hraničí so šikanou. Bohužiaľ, nemám hmotné dôkazy, avšak nie som jediná, už zopár kolegýň takto odišlo. Toto prostredie ma totálne vyčerpáva a začínam mať zdravotné problémy. Preto som sa rozhodla, že to už pre mňa nestojí za to a chcela by som podať výpoveď. Najlepšie by bolo podať okamžitú výpoveď, bez výpovednej lehoty, a chcela by som to doručiť doporučenou poštou, pretože sa s ňou už viac nechcem stretávať. Chcela by som podať výpoveď k 31.12.2017. Existuje nejaký takýto postup, alebo musím bežne postupovať s výpovednou lehotou? Mám potom nárok na podporu, ak podám okamžitú výpoveď ja? Srdečne ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď kvôli šikane

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku, ku ktorej si dovoľujem zaujať nasledovný právny názor.

Jedným zo spôsobov skončenia pracovného pomeru je výpoveď. Výpoveď je upravená v ustanovení § 61 a nasl. Zákonníka práce.

Výpoveď musí byť písomná a doručená, na to aby bola platná a vyvolala právne účinky. Podstata výpovede spočíva v tom, že pracovný pomer ako taký nekončí doručení výpovede, ale až uplynutím výpovednej doby.

Výpoveď môže podať aj zamestnanec, a to podľa § 67 Zákonník práce Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak.

Podľa ustanovenia § 2 a 3 Zákonníka práce:

(2) Výpovedná doba je najmenej jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je najmenej

a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,

b) tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

Zamestnanec má rovnako právo skončiť pracovný pomer aj okamžitým skončení pracovného pomeru:

§ 69 Zákonníka práce

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

§ 70  Zákonníka práce

Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.

Šikana, resp. tzv. bossing je určite nežiadúcim fenoménom. Podľa § 13 ods. 3 Zákonníka práce

Výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi. Nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého účastníka pracovnoprávneho vzťahu alebo spoluzamestnancov. Nikto nesmie byť na pracovisku v súvislosti s výkonom pracovnoprávnych vzťahov prenasledovaný ani inak postihovaný za to, že podá na iného zamestnanca alebo zamestnávateľa sťažnosť, žalobu, návrh na začatie trestného stíhania alebo iné oznámenie o kriminalite alebo inej protispoločenskej činnosti .

Podľa § 47 ods. 3 Zákonníka práce

Zamestnávateľ nesmie posudzovať ako nesplnenie povinnosti, ak zamestnanec odmietne vykonať prácu alebo splniť pokyn, ktoré

a) sú v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi alebo s dobrými mravmi,

b) bezprostredne a vážne ohrozujú život alebo zdravie zamestnanca alebo iných osôb.

Zhrnutie

Ak by ste sa rozhodli skončiť pracovný pomer tak, že zamestnávateľovi zašlete oznámenie, že ukončujete pracovný pomer s okamžitou platnosťou, pričom by neboli splnené podmienky na okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnanca podľa § 69 a 70 Zákonníka práce, bolo by takéto skončenie pracovného pomeru neplatné a zamestnávateľ by sa mohol domáhať na súde určenia toho, že ste pracovný pomer skončili neplatne. Podľa § 78 Zákonníka práce:

§ 78

(1) Ak dal zamestnanec neplatnú výpoveď alebo ak skončil neplatne pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a zamestnávateľ mu oznámil, že trvá na tom, aby naďalej vykonával prácu, jeho pracovný pomer sa nekončí.

(2) Ak nevykonával zamestnanec prácu v súvislosti s neplatným skončením pracovného pomeru, môže od neho zamestnávateľ požadovať náhradu škody, ktorá mu tým vznikla, odo dňa, keď oznámil zamestnancovi, že trvá na ďalšom vykonávaní práce.

(3) Ak skončil zamestnanec pracovný pomer neplatne a zamestnávateľ netrvá na tom, aby zamestnanec u neho naďalej pracoval, platí, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom písomne nedohodne inak, že pracovný pomer sa skončil dohodou, ak

a) bola daná neplatná výpoveď, uplynutím výpovednej doby,

b) bol pracovný pomer neplatne skončený okamžite, dňom, keď mal pracovný pomer skončiť,

c) bol pracovný pomer neplatne skončený v skúšobnej dobe, dňom, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

(4) Zamestnávateľ nemôže voči zamestnancovi uplatňovať náhradu škody v prípadoch ustanovených v odseku 3.

Ak chcete ukončiť pracovný pomer, odporúčam sa dohodnúť na skončení pracovného pomeru, alebo podať výpoveď. Výpoveď môžete a nemusíte odôvodniť. Samotná šikana však nie je dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru.