Máte
otázku?

Výpoveď hneď po návrate z materskej dovolenky


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Výpoveď hneď po návrate z materskej dovolenky

Dobrý deň, som matka s dvojročným dieťaťom. Skončila som materskú/rodičovskú dovolenku, a teraz by som sa mala 15. novembra vrátiť do práce. Avšak moja nová šéfka si ma dnes – týždeň pred nástupom – zavolala na "pokec" s tým, že počíta s tým, že sa do práce nevrátim, pretože osoba, ktorá ma zastupovala, by tam chcela zostať pracovať a oni si ju chcú ponechať. Požiadala ma, aby som jej podpísala výpoveď. Pracujem v štátnej správe, od začiatku roku 2020 u toho istého zamestnávateľa a na tom istom mieste. Mám zmluvu na dobu neurčitú. Mohli by ste mi prosím poradiť, či je toto v poriadku? Moju pracovnú pozíciu nemajú v úmysle rušiť a ani sa neudeje žiadna organizačná zmena. Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď hneď po návrate z materskej dovolenky

Dobrý deň,

takýto postup zamestnávateľa nie je vôbec v poriadku. Po skončení rodičovskej dovolenky, máte nárok vrátiť sa na Vaše pracovné miesto. Zamestnankyňa, ktorá je teraz na Vašom pracovnom mieste musela vedieť, že ju prijímajú na zastupovanie počas materskej dovolenky. Malo to byť uvedené aj v jej pracovnej zmluve, že sa prijíma na zastupovanie počas materskej zamestnankyne, a Vaše meno priezvisko. Vy máte pracovnú zmluvu na dobu neurčitú a ona má na dobu určitú, do Vášho návratu z materskej (rodičovskej) dovolenky.

Určite sa normálne vráťte do zamestnania a trvajte na tom, aby ste mohli pracovať na Vašom pracovnom mieste. Vy máte prednosť pred zastupujúcou zamestnankyňou. Ak si zamestnávateľ chce zamestnankyňu nechať, tak nech jej nájde iné miesto.

Ak by sa Vám to nepodarilo, a dali by Vám výpoveď (jej neprevzatie nie je účelné, nakoľko Vám ju doručia poštou), tak povedzte, že výpoveď považujete za neplatnú a trváte na tom, aby Vás naďalej zamestnávali a prideľovali Vám prácu.

Podľa § 77 Zákonníka práce, "Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť. Na predĺženie trvania pracovného pomeru podľa § 64 ods. 2 sa na účely prvej vety neprihliada, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak sa pracovný pomer predlžuje podľa § 64 ods. 2 z dôvodu plynutia ochrannej doby podľa § 64 ods. 1 písm. a), zamestnanec môže neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou uplatniť na súde v lehote dvoch mesiacov odo dňa uplynutia posledného dňa ochrannej doby, najneskôr však do šiestich mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť, ak by zamestnanec nebol v ochrannej dobe."

Následne, môžete samotnú výpoveď napadnúť neplatnosťou. Do dvoch mesiacov by ste podali žalobu na súd, v ktorej by ste tvrdili, že výpoveď je neplatná a uplatňovali by ste si náhradu mzdy. Dôvodov neplatnosti môže byť viac.

Každopádne, pri výpovedi z dôvodu nadbytočnosti podľa § 63 ods. 1 písm. b) ZP, má zamestnanec nárok na odstupné. Vo Vašom prípade by išlo o odstupné za jeden mesiac. 

Podľa § 76 ods. 1 písm. a) Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov."

Trápi vás "Výpoveď hneď po návrate z materskej dovolenky" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Výpoveď hneď po návrate z materskej dovolenky (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcem vás poprosiť o radu. 15. decembra 2024 mi končí rodičovská dovolenka. Posledných osem rokov som čerpala reťazové tri materské a tri rodičovské dovolenky. Počas nich mi vznikol nárok na približne 100 dní dovolenky. Keďže do práce by som sa nechcela vrátiť a zamestnávateľ s tým súhlasí, ponúka mi preplatenie nevyčerpanej dovolenky, no len ku dňu nástupu do práce bez prihlásenia do sociálnej poisťovne. To je pre mňa celkom korektný prístup, avšak potom mi na ÚPSVaR vzniká nárok len na minimálnu podporu v nezamestnanosti. Chcela by som byť s malým dieťaťom doma aspoň do leta, kým pôjde do škôlky, takže táto možnosť je pre mňa pomerne nevýhodná. Druhá možnosť by bola nastúpiť do zamestnania, čerpať dovolenku a potom dať výpoveď. Teda, na podporu v nezamestnanosti by som nastúpila po dvoch mesiacoch, asi 1. marca 2025. Je zamestnávateľ povinný doplatiť mi zostávajúcu dovolenku z rokov 2016 až 2023 pri ukončení pracovného pomeru, alebo ma môže o ňu ukrátiť a tá mi prepadne? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Výpoveď hneď po návrate z materskej dovolenky

(odpoveď odoslaná: 04.11.2024)

Dobrý deň,
ak by ste po skončení rodičovskej dovolenky pokračovali v práci, dovolenku by ste si vyčerpali podľa § 113 ods. 3 Zákonníka práce. 

Podľa § 113 ods. 3 Zákonníka práce, "Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky."

Keďže sa do pôvodnej práce neplánujete vrátiť, zamestnávateľ Vám dovolenku preplatí. Preplatením nevyčerpanej dovolenky sa Vám nezníži Vaša podpora počas evidencie na úrade práce. 

Odporúčame Vám, informovať sa na personálnom oddelení o Vašej hrubej mzde, ktorú by ste mali teraz po návrate z rodičovskej dovolenky. Podľa tejto hrubej mzdy si môžete pomocou kalkulačky na výpočet dávky v nezamestnanosti na internete, vypočítať približnú výšku Vašej podpory. 

Vrátenie sa do práce na dva mesiace s plánovanou výpoveďou v krátkom čase, Vám neoporúčame, keďže len výpovedná doba je dva mesiace. Takže by ste sa vrátili do práce ale hneď by ste museli doručiť zamestnávateľovi výpoveď, aby Vám začala platiť výpovedná doba. 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Výpoveď hneď po návrate z materskej dovolenky (Pracovné právo)

Dobrý deň, oznámmila som svojmu zamestnávateľovi, že sa chcem od septembra tohto roka vrátiť z rodičovskej dovolenky. Pôvodne mi mala končiť až 2. apríla budúceho roka. Ten mi však telefonicky oznámil, že mi moje pôvodné miesto nevráti, pretože odkedy som išla na materskú, zastupuje ma iná zamestnankyňa a jej to miesto prisľúbil ako isté. Teda mne dá potom výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, lebo ani inú pozíciu pre mňa nemá. Uviedol, že ako matka s dvoma deťmi si nevie predstaviť, ako by som pre nich ďalej pracovala. Ešte chcem uviesť, že v pracovnej zmluve mám presne špecifikovanú funkciu manažéra a miesto ani táto funkcia nezanikla a ani nezanikne, keďže je to hlavná činnosť zamestnávateľa. Verím, že budem schopná prácu vykonávať riadne a zodpovedne aj pri deťoch, aj keď choroby detí neviem ovplyvniť, ale prácu môžem vykonávať aj formou home office. Prosím, poraďte, či môžem prísť o prácu alebo ako sa viem brániť. Ďakujem.

Odpoveď: Výpoveď hneď po návrate z materskej dovolenky

(odpoveď odoslaná: 22.07.2024)

Dobrý deň, svoje miesto si držte čo najdlhšie a preto zostante na rodičovskej dovolenke čo najdlhšie. 
V prípade, že viete, že po návrate z Vašej rodičovskej dovolenky dostanete výpoveď, tak na rodičovskej zostante čo najdlhšie, do 02 apríla budúceho roka. Do toto dátumu uplynie veľa času je možné, že aj situácia u Vášho zamestnávateľa bude úplne iná. Možno aj u Vás sa situácia zmení. Budete v pracovnom pomere, nemusíte sa o nič starať a môžete si za ten čas hľadať iné zamestnanie. 

Brániť sa voči výpovedi, či súdiť sa so svojím zamestnávateľom o neplatnosť výpovede by nemalo pre Vás veľký význam, z pohľadu narušenia dobrých vzťahov medzi Vami a zároveň z pohľadu uspokojivých pracovných podmienok. Z rodičovskej dovolenky sa vrátite, oznámením doručeným zamestnávateľovi aspoň s mesačným predstihom.  

V oznámení uvediete, že ku dňu ........ končíte Vašu rodičovskú dovolenku a že sa vraciate do práce. V prípade, že by sa predsalen nič nezmenilo ani na Vašej situácii ani u zamestnávateľa, dostatne výpoveď. V tom prípade si skontrolujte, či vo výpovedi máte priznané odstupné za príslušný počet odpracovaných rokov a aby Vám zamestnávateľ preplatil zostávajúcu nevyčerpanú dovolenku. 

Ak by ste predsalen chceli brániť voči výpovedi, tak na obranu uvádzame možné porušenie ustanovenia § 157  ods. 2 Zákonníka práce podľa ktorého, "Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa."

Zároveň uvádzame, že výpoveď z dôvodu nadbytočnosti musí byť preukázaná určitou organizačnou zmenou u zamestnávateľa na základe určitého písomného rozhodnutia. Zamestnávateľ by musel urobiť takú organizačnú zmenu, že by zrušil Vašu pozíciu alebo by sme zmenil jej zaradenie. 

Podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu."

Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume 

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,  b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,  c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,  d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Výpoveď hneď po návrate z materskej dovolenky" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.