Dobrý deň, svoje miesto si držte čo najdlhšie a preto zostante na rodičovskej dovolenke čo najdlhšie.
V prípade, že viete, že po návrate z Vašej rodičovskej dovolenky dostanete výpoveď, tak na rodičovskej zostante čo najdlhšie, do 02 apríla budúceho roka. Do toto dátumu uplynie veľa času je možné, že aj situácia u Vášho zamestnávateľa bude úplne iná. Možno aj u Vás sa situácia zmení. Budete v pracovnom pomere, nemusíte sa o nič starať a môžete si za ten čas hľadať iné zamestnanie.
Brániť sa voči výpovedi, či súdiť sa so svojím zamestnávateľom o neplatnosť výpovede by nemalo pre Vás veľký význam, z pohľadu narušenia dobrých vzťahov medzi Vami a zároveň z pohľadu uspokojivých pracovných podmienok. Z rodičovskej dovolenky sa vrátite, oznámením doručeným zamestnávateľovi aspoň s mesačným predstihom.
V oznámení uvediete, že ku dňu ........ končíte Vašu rodičovskú dovolenku a že sa vraciate do práce. V prípade, že by sa predsalen nič nezmenilo ani na Vašej situácii ani u zamestnávateľa, dostatne výpoveď. V tom prípade si skontrolujte, či vo výpovedi máte priznané odstupné za príslušný počet odpracovaných rokov a aby Vám zamestnávateľ preplatil zostávajúcu nevyčerpanú dovolenku.
Ak by ste predsalen chceli brániť voči výpovedi, tak na obranu uvádzame možné porušenie ustanovenia § 157 ods. 2 Zákonníka práce podľa ktorého, "Ak sa zamestnankyňa alebo zamestnanec vráti do práce po skončení rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zamestnankyňa a zamestnanec majú právo po skončení rodičovskej dovolenky na zachovanie všetkých práv, ktoré mali alebo ktoré im vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu; tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa."
Zároveň uvádzame, že výpoveď z dôvodu nadbytočnosti musí byť preukázaná určitou organizačnou zmenou u zamestnávateľa na základe určitého písomného rozhodnutia. Zamestnávateľ by musel urobiť takú organizačnú zmenu, že by zrušil Vašu pozíciu alebo by sme zmenil jej zaradenie.
Podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách a zamestnávateľ, ktorý je agentúrou dočasného zamestnávania, aj ak sa zamestnanec stane nadbytočným vzhľadom na skončenie dočasného pridelenia podľa § 58 pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu."
Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume
a)
jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
b)
dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
c)
trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
d)
štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov."