Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Výplata mzdy a záloha


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Výplata mzdy a záloha

Dobrý deň, rada by som sa informovala, ako postupovať pri žiadosti o zálohu na výplatu. Chcem vedieť, čo musí žiadateľ dokladovať a aké sú povinnosti zo strany zamestnávateľa v tejto veci. Ďakujem.

Odpoveď: Výplata mzdy a záloha

Dobrý deň, 

podľa ust. § 130 Zákonníka práce platí  (citujeme) :

" (2) Mzda sa vypláca vo výplatných termínoch dohodnutých v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve. So zamestnancom vykonávajúcim domácku prácu možno dohodnúť výplatu mzdy aj za dodanie každej skompletizovanej pridelenej práce. Mzda podľa § 118 ods. 4 písm. a) sa vypláca v mesiaci jún príslušného kalendárneho roka a mzda podľa § 118 ods. 4 písm. b) sa vypláca v mesiaci december príslušného kalendárneho roka.

(3) Medzi výplatnými termínmi môže zamestnávateľ poskytovať preddavok na mzdu v dohodnutých termínoch. Na žiadosť zamestnanca môže zamestnávateľ poskytnúť preddavok na mzdu aj v inom termíne, na ktorom sa so zamestnancom dohodnú."

ZP nestanovuje špeciálne náležitosti žiadosti; treba sa informovať u zamestnávateľa či je nutná písomná žiadosť o vyplácanie zálohy na mzdu alebo či sa záloha na mzdu vypláca automaticky.

 

Trápi vás "Výplata mzdy a záloha" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Výplata mzdy a záloha (Pracovné právo)

Dobrý deň, prosím vás, kde si môžem dať skontrolovať výplatnú pásku? Nezdá sa mi, ako je to vyrátané, napriek tomu, že zamestnávateľ tvrdí, že je všetko v poriadku. Na koho sa môžem obrátiť o radu a pomoc? Ďakujem.

Odpoveď: Výplata mzdy a záloha

(odpoveď odoslaná: 22.07.2024)

Dobrý deň, vo veci uvádzame, že podľa ust. § 130 ods. 5 Zákonníka práce platí :

"Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný zamestnancovi vydať doklad obsahujúci najmä údaje o jednotlivých zložkách mzdy, o jednotlivých plneniach poskytovaných v súvislosti so zamestnaním, o stave účtu konta pracovného času, ak je zavedené konto pracovného času, o vykonaných zrážkach zo mzdy a o celkovej cene práce. Doklad podľa prvej vety sa poskytne v písomnej forme, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodnú na jeho poskytovaní elektronickými prostriedkami. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná."

Podľa ust. § 131 Zákonníka práce platí :

" (1) Zo mzdy zamestnanca zamestnávateľ prednostne vykoná zrážky poistného na sociálne poistenie, preddavkov poistného na verejné zdravotné poistenie, nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na verejné zdravotné poistenie, príspevku na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu, zrážky preddavku na daň alebo dane, nedoplatku preddavku na daň, daňového nedoplatku, nedoplatku, ktorý vznikol zavinením daňovníka na preddavku na daň a na dani vrátane príslušenstva a nedoplatku z ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.

(2) Po vykonaní zrážok podľa odseku 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len

a) preddavok na mzdu, ktorý je zamestnanec povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky na priznanie tejto mzdy,

b) sumy postihnuté výkonom rozhodnum rozhodnutia nariadeným súdom alebo správnym orgánom,

c) peňažné tresty a pokuty, ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov, d)neprávom prijaté sumy dávok sociálneho poistenia a dôchodkov starobného dôchodkového sporenia alebo ich preddavky, štátnych sociálnych dávok, dávok v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi, peňažných príspevkov na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia, ak je zamestnanec povinný ich vrátiť na základe vykonateľného rozhodnutia podľa osobitného predpisu,

e) nevyúčtované preddavky cestovných náhrad,

f) náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo jej časť, na ktorú zamestnanec stratil nárok alebo mu nárok nevznikol,

g) náhradu mzdy za dovolenku, na ktorú zamestnanec stratil nárok, prípadne na ktorú mu nárok nevznikol,

h) náhradu mzdy podľa § 142 ods. 5 alebo jej časť, na ktorú zamestnancovi nevznikol nárok, i) sumu odstupného alebo jeho časť, ktorú je zamestnanec povinný vrátiť podľa § 76 ods. 4, j) nevyúčtované preddavky na príspevok zamestnávateľa na stravovanie alebo na účelovo viazaný finančný príspevok na stravovanie (ďalej len „finančný príspevok na stravovanie“)."

 

Nevieme v čom je problém, ale môžete na kontrolu použiť aj informácie na internete .


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Výplata mzdy a záloha (Pracovné právo)

Dobrý deň, ak nočná zmena začína v piatok večer od 19:00 a končí v sobotu ráno o 3:30, mal by som dostať príplatok za sobotný čas, rovnako ako príplatok za prácu cez víkend? Pracujem iba nočné služby. Ďakujem.

Odpoveď: Výplata mzdy a záloha

(odpoveď odoslaná: 16.06.2024)

Dobrý deň,

podľa ustanovení Zákonníka práce, konkrétne § 123 ods. 1 a § 122a ods. 1 máte nárok na príplatok za nočnú prácu aj za prácu v sobotu.

Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22.00 hod. a 6.00 hod. (§ 98 Zákonníka práce). Ako zamestnanec pracujúci v noci, máte nárok na mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 40 % minimálnej mzdy za hodinu. Váš pracovný čas od 19:00 do 03:30 teda zahŕňa nočný čas a mali by ste dostať príplatok za nočnú prácu.

Podľa § 123 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 40 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu, a ak ide o zamestnanca vykonávajúceho rizikovú prácu, patrí mu mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 50 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu."

Okrem toho, za prácu v sobotu patrí zamestnancovi popri dosiahnutej mzde za každú hodinu práce v sobotu mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 50 % minimálnej mzdy. Časť vašej pracovnej zmeny sa uskutočňuje  aj v sobotu (od 00:00 do 03:30), a preto máte nárok aj na tento príplatok.

Podľa § 122a ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí za prácu v sobotu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu práce v sobotu mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 50 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu."

Odporúčam prekontrolovať si tieto nároky so zamestnávateľom a v prípade potreby sa obrátiť na inšpektorát práce.


Podotázka: Výplata mzdy a záloha (Pracovné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ohľadom dochádzkového bonusu a príspevku na cestovanie od zamestnávateľa. Pripočítavajú sa tieto sumy k hrubej mzde, ktorá je 750 eur, alebo sú tieto bonusy poskytované oddelene? Ďakujem.

Odpoveď: Výplata mzdy a záloha

(odpoveď odoslaná: 21.04.2024)

Dobrý deň,

príspevok na cestovanie ako aj dochádzkový bonus by nemali byť zahrnuté do hrubej mzdy. Je to niečo navyše a preto by sa to malo pripočítať k hrubej mzde.

Všetko by ste mali mať rozpísané vo Vašej výplatnej páske, po prvom vyplatení týchto príspevkov. 

Podľa § 118 ods. 2 Zákonníka práce, "Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, príspevok na stravovanie podľa § 152 ods. 3 a 8, cestovné náhrady vrátane nenárokových cestovných náhrad, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, príspevky na životné poistenie zamestnanca, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca, doplatky k nemocenským dávkam, náhrada za pracovnú pohotovosť, peňažná náhrada podľa § 83a ods. 4 a iné plnenie poskytované zamestnancovi v súvislosti so zamestnaním podľa tohto zákona, osobitných predpisov, kolektívnej zmluvy alebo pracovnej zmluvy, ktoré nemá charakter mzdy. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení." 

Podľa § 130 ods. 5 Zákonníka práce, "Pri vyúčtovaní mzdy je zamestnávateľ povinný zamestnancovi vydať doklad obsahujúci najmä údaje o jednotlivých zložkách mzdy, o jednotlivých plneniach poskytovaných v súvislosti so zamestnaním, o stave účtu konta pracovného času, ak je zavedené konto pracovného času, o vykonaných zrážkach zo mzdy a o celkovej cene práce. Doklad podľa prvej vety sa poskytne v písomnej forme, ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodnú na jeho poskytovaní elektronickými prostriedkami. Celkovú cenu práce tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ. Na žiadosť zamestnanca mu zamestnávateľ predloží na nahliadnutie doklady, na ktorých základe bola mzda vypočítaná."


Trápi vás "Výplata mzdy a záloha" a chcete pomôcť?

Podotázka: Výplata mzdy a záloha (Pracovné právo)

Dobrý deň, ukončila som svoj pracovný pomer v skúšobnej dobe okamžitou výpoveďou. V pracovnej zmluve je uvedené, že mzda mi má byť vyplatená 15. v mesiaci a to v hotovosti. V súčasnosti sa však nie som schopná osobne dostaviť na miesto spoločnosti a vyzdvihnúť si mzdu. Rada by som vedela, ako sa dostať k výplate. Existuje nejaký paragraf, ktorý by som mohla použiť v písomnej žiadosti, aby mi napríklad poslali výplatu šekom, ak odmietajú poslať na účet? Veľmi pekne vopred ďakujem. S pozdravom, Karin

Odpoveď: Výplata mzdy a záloha

(odpoveď odoslaná: 06.07.2022)

Dobrý deň,
na vami položenú otázku uvádzame, že je potrebné písomne požiadať zamestnávateľa, aby vám výplatu mzdy poslal poštovou poukážkou alebo na vami uvedený bankový účet. Poukazujeme na ust. § 130 ods. 4  Zákonníka práce :

"Mzda sa vypláca v pracovnom čase a na pracovisku, ak sa v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Ak sa zamestnanec z vážnych dôvodov nemôže dostaviť po výplatu mzdy alebo ak pracuje na vzdialenom pracovisku, zašle mu zamestnávateľ mzdu tak, aby mu bola doručená v deň určený na jej výplatu, alebo najneskôr v najbližší nasledujúci pracovný deň na svoje náklady a nebezpečenstvo, ak sa nedohodnú inak."

Podotázka: Výplata mzdy a záloha (Pracovné právo)

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na niečo týkajúce sa pracovnej zmluvy. Nedávno som začala pracovať pre istú firmu, avšak v pracovnej zmluve nemám uvedený termín výplaty. Neviem, čo by som mala robiť v takomto prípade, pretože som sa ešte nestretla so situáciou, v ktorej by termín výplaty v zmluve nebol uvedený. Ďakujem.

Odpoveď: Výplata mzdy a záloha

(odpoveď odoslaná: 06.11.2021)

Dobrý deň,
ak dojednanie o výplate mzdy nie je uvedené v pracovnej zmluve, potom platí ust. § 129 Zákonníka práce :

"Splatnosť mzdy
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky.
(3) Pri skončení pracovného pomeru vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru. "
 
Ďalej podľa ust. § 130 ods. 3 Zákonníka práce platí, že "medzi výplatnými termínmi môže zamestnávateľ poskytovať preddavok na mzdu v dohodnutých termínoch. Na žiadosť zamestnanca môže zamestnávateľ poskytnúť preddavok na mzdu aj v inom termíne, na ktorom sa so zamestnancom dohodnú. "
 
 
 
Záverom uvádzame, že neuvedenie termínu výplaty v pracovnej zmluve nespôsobuje neplatnosť pracovnej zmluvy, lebo platí Zákonník práce, na čo odkazuje aj ust. § 43 ods. 3 Zákonníka práce :

"Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona. Ak v pracovnej zmluve nie sú dohodnuté mzdové podmienky a účinnosť ustanovení kolektívnej zmluvy, na ktoré pracovná zmluva odkazuje, sa skončila, mzdové podmienky dohodnuté v kolektívnej zmluve sa považujú za mzdové podmienky dohodnuté v pracovnej zmluve až do dohodnutia nových mzdových podmienok v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve, najviac po dobu 12 mesiacov."
 
 
Odporúčame preštudovať prípadne opätovne pracovnú zmluvu, pozrieť kolektívnu zmluvu o zamestnávateľa.

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Výplata mzdy a záloha (Pracovné právo)

Dobrý deň, od 1. 1. 2020 sa zvýšila minimálna mzda. Je zamestnávateľ povinný upraviť plat a poslať dodatok k zmluve, ak som predavačka a mám tarifu 550 eur? Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Výplata mzdy a záloha

(odpoveď odoslaná: 27.02.2020)

Dobrý deň prajem,

zamestnávateľ Vám musí platiť za vykonanú prácu aspoň minimálnu mzdu. Ak to neurobí, môžete si nárokovať doplatok. Je vhodné, aby bol podpísaný dodatok, nakoľko dochádza k zmene pracovnej zmluvy.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Výplata mzdy a záloha" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.