Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Vyplatenie odmeny po smrti zamestnanca

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Vyplatenie odmeny po smrti zamestnanca

Dobrý deň, Pracujem na obecnom úrade ako mzdová účtovníčka. Naša zamestnankyňa, ktorá u nás pôsobila ako knihovníčka v obecnej knižnici na základe Dohody o pracovnej činnosti, bohužiaľ zomrela. Jej posledná odmena bola uhradená na bankový účet, avšak boli sme informovaní, že je situácia komplikovanejšia, keďže banka vrátila transakciu späť z dôvodu blokácie účtu. V tejto súvislosti máme otázku: Musíme v tomto prípade kontaktovať notársky úrad, kde bude prebiehať dedičské konanie, aby bola aj jej posledná odmena zaradená do dedičstva? Alebo by sme mali postupovať iným spôsobom? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyplatenie odmeny po smrti zamestnanca

Dobrý deň, vo Vami uvedenom prípade platí ust. § 35 Zákonníka práce :

"Smrť zamestnanca (1) Ak osobitný predpis neustanovuje inak, peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti. Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet." Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že splatnú mzdu do výšky 4 násobku  môžete vyplatiť priamo manželovi nebohej, ak ho niet, potom jej deťom Vašej zamestnankyne a ak ich niet, rodičom nebohej, ak s Vašou zamestnankyňou žili v spoločnej domácnosti. Ak týchto osôb nie, suma mzdy ide do dedičského konania.   Ak si vo veci nie ste istá, potom kontaktujte notára pre zistenie uvedených osôb /meno notára zistíte v informačnom centre okresného súdu podľa miesta trvalého bydliska poručiteľky v čase úmrtia. Zoznam súdov nájdete na stránke Ministerstva spravodlivosti SR.