Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

vyplatenie dedičstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Žilina

Otázka: vyplatenie dedičstva

Dobrý deň, prosím vás, chcem sa spýtať, či vyplatenie dedičského podielu musí ísť vyslovene na účet dediča. S manželkou máme spoločný účet, ja som majiteľ, manželka disponent. Od mojej svokry mi bolo povedané, že peniaze nemôže poslať, nakoľko manželka nie je majiteľom účtu. Plus, ako je to prosím vás s odvolaním sa voči dedičskému uzneseniu, na ktorom sa zaviazali, že nebude možné, avšak manželka došla k zisteniu, že z dedeného účtu boli tesne pred smrťou (svokor bol hospitalizovaný a pripútaný na lôžko) aj po nej vyberané peniaze. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: vyplatenie dedičstva

Dobrý deň,

vyplatenie dedičského podielu nemusí ísť vyslovene na účet dediča, ale je vhodné, ak je účet vo vlastníctve dediča alebo ak má k nemu disponentské práva. V praxi to znamená, že je možné poslať peniaze aj na spoločný účet, ak jeden z manželov je majiteľ a druhý disponent. Argument, že peniaze nemôžu byť poslané na spoločný účet, pretože vaša manželka nie je majiteľ, je nesprávny.

Čo sa týka možnosti odvolania voči dedičskému uzneseniu, zákon umožňuje podať odvolanie, ak sa objavia nové skutočnosti alebo dôkazy, ktoré majú význam pre rozhodnutie. Ak vaša manželka zistila výbery z účtu zosnulého, môže podať odvolanie na súd, ktorý dedičské konanie prejednával. Mala by predložiť nové dôkazy o neoprávnenom výbere peňazí počas hospitalizácie poručiteľa.

Ak už uplynuli lehoty, môže podať návrh na dodatočné prejednanie dedičstva