Nevyplatené dedičské podiely

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Trnava

Otázka: Nevyplatené dedičské podiely

Dobrý deň, chcel by som Vás požiadať o radu. V roku 1972 zomrela babička môjho otca. Na základe dedičstva najstarší syn prebral do vlastníctva všetku poľnohospodársku pôdu. Bol povinný vyplatiť ustupujúcim spoludedičom - svojim sestrám z ich hodnoty každej 1/3. Mal to urobiť ihneď po prevzatí pozemkov do voľného užívania alebo po preplatení socialistickým sektorom, bezúročne. Avšak k vyplateniu pozemkov, ktoré v tom čase užívalo JRD, nikdy nedošlo. V roku 1980 zomrel najstarší syn poručiteľky, ktorý pozemky prevzal. Následne pozemky zdela jeho manželka a po jej smrti v roku 1996 si ich najstarší syn prepísal do vlastníctva. Chcel by som sa opýtať, či je možné v súčasnosti súdne domáhať vrátenia nevyplateného dedičstva v podiele 1/3 (po matke môjho otca), aj keď nie sú svedkovia, ktorí by potvrdili nevyplatenie dedičského podielu, alebo je toto právo už premlčané. Ďakujem.

Odpoveď: Nevyplatené dedičské podiely

Dobrý deň, v takýchto prípadoch bolo bežné, že všetky poľnohospodárske pôdy pripadli jednému dedičovi a toho zároveň zaviazali na vyplatenie určitého podielu ustupujúcim dedičom v prípade predaja týchto nehnuteľností alebo iného "speňaženia" týchto nehnuteľností (bolo to spôsobené odlišnou úpravou vlastníckych pomerov v bývalom režime). Bežne sa aj v súčasnosti stáva, že títo dedičia predajú nehnuteľnosti až teraz a až teraz vznikne druhému dedičovi nárok na vyplatenie podielu. Ak medzitým došlo k viacerým prechodom práv a povinností, tieto postupne prechádzali na dedičov. T.j. v súčasnosti už môže právo na podiel z dedičstva a povinnosť vyplatiť tento podiel prináležať iným osobám. Takýto postup predpokladá aj súdna prax vo svojej ustálenej rozhodovacej praxi. Právo na vyplatenie podielu vzniká predajom nehnuteľnosti (alebo iným okamihom predpokladaným v osvedčení o dedičstve). Až od tohto okamihu začína plynúť premlčacia doba. Bude potrebné teda skúmať, či nárok na vyplatenie 1/3 z dedičstva je už vôbec splatný a či ho môžete požadovať od dediča aj súdnou cestou v prípade, že ho nebude chcieť vyplatiť dobrovoľne. Pre podrobné zodpovedanie Vašej otázky by bolo potrebné mať k dispozícii osvedčenie o dedičstve a bližšie informácie týkajúce sa osudu týchto poľnohospodárskych pozemkov.