Ako mám napísať návrh na zrušenie otcovstva?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Ako mám napísať návrh na zrušenie otcovstva?

Chcel by som sa opýtať, ako mám správne napísať návrh na zrušenie otcovstva a ako sa môžem obrátiť na súd ohľadom krvnej skúšky.

Odpoveď: Ako mám napísať návrh na zrušenie otcovstva?

Dobrý deň,

zaprieť otcovstvo môže buď manžel matky dieťaťa alebo muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov.

Podľa § 88 ods. 1 zák. č. 36/2005 Z. z. o rodine:

“1) Manžel má právo zaprieť otcovstvo voči dieťaťu a matke, ak sú obidvaja nažive, a ak nežije jeden z nich, voči druhému. Ak nežije ani dieťa, ani matka, toto právo manžel nemá.”

Podľa § 93 ods. 1 zák. č. 36/2005 Z. z. o rodine:

“1) Muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov, môže otcovstvo pred súdom zaprieť do troch rokov odo dňa jeho určenia, len ak je vylúčené, že by mohol byť otcom dieťaťa; táto lehota sa neskončí pred uplynutím troch rokov od narodenia dieťaťa.”

Lehota na zapretie otcovstva sú 3 roky. Muž, ktorý bol určený za otca súhlasným vyhlásením môže otcovstvo zaprieť pred súdom, len ak je vylúčené, že by mohol byť otcom dieťaťa.

Návrh na zapretie otcovstva sa podáva na príslušný súd a je potrebné, aby mal všetky všeobecné náležitosti ako: osobné údaje navrhovateľa, odporcu a mal. dieťaťa, z návrhu musí byť zrejmé čoho sa domáhate, musí byť podpísaný a datovaný. K návrhu pripojte dôkazy ako aj rodný list mal. dieťaťa.

Súd po vypočutí účastníkov konania vo veci spravidla ustanoví znalca z odboru genetiky.