Vyplatenie dedičského podielu žijúcim otcom

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Vyplatenie dedičského podielu žijúcim otcom

Dobrý deň, Chcem sa spýtať, či je možné uskutočniť majetkové vyrovnanie aj v čase, keď ešte rodič žije. Nová žena nášho otca si s nami poradila a presvedčila otca, aby nás vyhodil a zrušil nám trvalé pobyty. Hneď po tom, ako krsnej mame plakal, že by naňho mala napísať nehnuteľnosť, aby sme mali niečo v prípade, že by sa mu niečo stalo. Avšak ani po niekoľkých rokoch náš vzťah nebol napravený a nebudem dovoliť, aby niekto cudzí dostal to, čo mu nepatrí. S pozdravom, Martin.

Odpoveď: Vyplatenie dedičského podielu žijúcim otcom

Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že Váš otec sa znovu oženil a existujú obavy resp. rozpory ohľadom jeho majetku, ktoré nešpecifikujete.

Ak sú obavy v tom, že všetok majetok má nadobudnúť jeho nová manželka, uvádzame že v prípade úmrtia otca ste Vy deti jeho zákonnými dedičmi v zmysle ust. § 473 Obč. zákonníka :

"(1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
(2) Ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci."

Ako príklad uvádzame, že ak otec je výlučným vlastníkom nehnuteľnosti, ktorá teda nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva, táto v prípade úmrtia Vášho otca sa bude zo zákona dediť medzi jednotlivých dedičov v rovnakom pomere k celku.

Ak by ste chceli riešiť majetok otca za jeho života, otec môže tento majetok, ktorý je v jeho výlučnom vlastníctve prepísať na Vás na základe darovacej zmluvy. Súhlas zrejme v poradí druhej manželky na nakladanie svojim majetkom, ktorý je v jeho výlučnom vlastníctve otca, Váš otec nepotrebuje.

Riešením je tiež, keby otec spísal závet vo Váš prospech ako detí, kde by Vás ustanovil ako závetných - neopomenuteľných dedičov. Manželka v zmysle ust. obč. zákonníka nie je neopomenuteľným dedičom.